Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Powołał się on na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości kilku amerykańskich stanów. Według nich podstawą do takiego sabotowania działań śledczych mają być niemieckie przepisy o ochronie prywatności.
Jak zaznacza "New York Times", doniesienia te sygnalizują punkt zwrotny w mocno już napiętych stosunkach Volkswagena z amerykańskim aparatem dochodzeniowym po oficjalnym ogłoszeniu przez ministerstwo sprawiedliwości w tym tygodniu, że koncern "wywierał wpływ na śledztwo i utrudniał je" oraz dostarczał "mylących informacji".
Na początku września Volkswagen przyznał się do postawionych mu przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zarzutów, że w swych samochodach z silnikami Diesla instalował zabezpieczenia przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów. Ujawnienie tego faktu wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.
Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło w poniedziałek cywilny pozew przeciwko Volkswagenowi w związku z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu. Pozew wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze.
Według cytowanych przez "New York Times" śledczych Volkswagen utrudnia im ustalenie, które osoby z jego kierownictwa wiedziały o tych manipulacjach lub zezwalały na nie. W razie udowodnienia, że członkowie zarządu firmy sankcjonowali takie praktyki, sądy mogłyby jeszcze podwyższyć kwoty odszkodowań. (PAP)
dmi/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.01.2016, 09:09 |
Źródło informacji | DPA, Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |