Newsletter

Raport UE: w Afryce Płn. młodzi to 60 proc. ludności; wyzwaniem przedsiębiorczość

06.03.2019, 11:59aktualizacja: 06.03.2019, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów fot.1
Komitet Regionów fot.1
W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie 60 proc. ludności ma mniej niż 30 lat, a stopa bezrobocia wśród młodzieży jest jedną z najwyższych na świecie – podkreślono w raporcie unijnej organizacji ARLEM.

W dokumencie zaapelowano do Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia finansowego na pobudzanie przedsiębiorczości młodzieży w regionie, wskazując, że może to zapobiegać migracji i przypadkom radykalizacji.

Raport zaprezentowano w Sewilli na dorocznym spotkaniu lokalnych władz z państw członkowskich UE z ich odpowiednikami w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie. Zgromadzenie pod nazwą ARLEM powołał do życia Europejski Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów basenu Morza Śródziemnego.

W raporcie podkreślono, że w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie młodzi ludzie poniżej 30. roku życia często żyją w niepewnych warunkach ekonomicznych, a ich sytuację pogarszają niskie płace i niewielka mobilność społeczna.

"Potrzeba zapewnienia równych i trwałych możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi pozostaje niezbędnym elementem strategii wzrostu gospodarczego (…). Wzmocnienie wsparcia dla przedsiębiorczości młodzieży może pomóc w zapobieganiu migracji, jak również przypadkom radykalizacji, związanej z wykluczeniem gospodarczym i społecznym młodych ludzi" – czytamy w dokumencie.

W raporcie, który powstał pod kierunkiem marszałka województwa zachodniopomorskiego i członka Komitetu Regionów Olgierda Geblewicza oraz włoskiego samorządowca Domenico Gambacorty we współpracy z gminami we Francji, Jordanii, Libii, Turcji i na terytoriach palestyńskich, zwrócono uwagę na wielowymiarowość problemu.

Według autorów dokumentu w regionie brakuje programów edukacyjnych, mających na celu szkolenie nowych przedsiębiorców, trudności powoduje też słaby dostęp do kredytów. Poważną wadą jest ponadto centralizacja polityki zatrudnienia i rynku pracy.

Zdaniem Geblewicza wszystko negatywnie wpływa na demografię w regionie, gdyż potrzeby lokalnej "tkanki gospodarczej" nie są zaspokajane i nie spotykają się ze skutecznym przeciwdziałaniem, a migracja wewnętrzna i drenaż mózgów narastają.

"Bez rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, nowych miejsc pracy dla młodych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie trudno wyobrazić sobie powstrzymywanie nielegalnej migracji do Europy. W naszym wspólnym interesie jest stabilizacja regionu i stwarzanie perspektyw dla młodych" – podkreślił w rozmowie z PAP Geblewicz.

ARLEM wezwał UE i ONZ do uznania przedsiębiorczości młodzieży za kluczowy czynnik rozwoju gospodarczego w regionie Morza Śródziemnego.

Zaapelowano też o rozszerzanie programów wspierania przedsiębiorczości młodzieży, takich jak Erasmus dla młodych przedsiębiorców, wzmacnianie instrumentów współpracy transgranicznej oraz opracowanie większej liczby instrumentów finansowych i mikrokredytów w celu wspierania tworzenia lub rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. "Należy uruchamiać programy dające możliwość zdobycia podstawowych umiejętności biznesowych" – podkreślono w dokumencie.

ARLEM przygotował też liczne zalecenia dla rządów regionu śródziemnomorskiego oraz przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych w tym obszarze; wśród nich zawarto apel o promowanie udziału kobiet w rynku pracy.

W UE jednym z kluczowych celów strategii "Europa 2020" jest pobudzanie inteligentnego wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości młodzieży. W śródziemnomorskich krajach partnerskich rozwój przedsiębiorczości młodzieży jest wspierany przez flagową inicjatywę Unii dla Śródziemnomorza - Med4jobs oraz niektóre środki Komisji Europejskiej i Europejskiej Fundacji Kształcenia. W regionie nadal występują jednak poważne problemy.

Z danych przedstawionych przez KE wynika, że w Afryce, której północna część objęta jest współpracą w ramach ARLEM, żyje obecnie 1,2 mld ludzi, a mediana wieku wynosi 19 lat (w UE 42 lata). Populacja Czarnego Lądu co roku powiększa się o 30 mln ludzi, co spowoduje, że do 2050 r. wyniesie 2,4 mld, czyli jedną czwartą ludności świata. Na rynek pracy będzie tam wchodziło więcej młodych osób niż w pozostałych częściach globu łącznie.

ARLEM stanowi "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a sąsiednimi krajami basenu Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Egiptu, Turcji i Izraela. Ponadto w charakterze obserwatora uczestniczy w nim Libia.

Z Sewilli Mateusz Kicka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.03.2019, 11:59
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ