Newsletter

Rusza jubileuszowy sezon transmisji baletów z Teatru Bolszoj do kin. W programie „Jezioro łabędzie” i inne największe klasyki

21.10.2019, 17:11aktualizacja: 21.10.2019, 17:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

www.nazywowkinach.pl/Fot. E. Fetisowa - „Korsarz”
www.nazywowkinach.pl/Fot. E. Fetisowa - „Korsarz”
Dziesiąty już, jubileuszowy sezon transmisji i retransmisji do kin spektakli baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj rozpocznie się 27 października 2019 roku pokazem HD LIVE „Rajmondy” - wielkiego baletu romantycznego do muzyki Aleksandra Głazunowa, rzadko wykonywanego na zachodnich scenach ze względu na wyjątkowo wysokie wymagania stawiane tancerzom.

Dokładne terminy, pełen repertuar wraz z obsadami oraz lista kin TUTAJ.

Zobacz zwiastuny sezonu 2019–20 cyklu „Bolshoi Ballet Live”:

BOLSHOI BALLET LIVE | SEZON 2019–20 | Polski zwiastun transmisji i retransmisji w Twoim kinie KRÓTKI;

BOLSHOI BALLET LIVE | SEZON 2019–20 | Polski zwiastun transmisji i retransmisji w Twoim kinie DŁUGI;

BOLSHOI BALLET LIVE | 2019–20 | „Rajmonda” | Polski zwiastun (z datą).

Wzorem poprzednich sezonów w programie obok takich właśnie klasycznych baletów znajdą się XX-wieczne arcydzieła, a także inny balet romantyczny - tym razem będzie to nowa inscenizacja „Giselle” w choreografii Aleksieja Ratmańskiego (choreograf „Romea i Julii” w sezonie 2017-18).

Jak zwykle wśród siedmiu prezentowanych tytułów zobaczymy inscenizacje wielkich XIX-wiecznych baletów klasycznych, na które czekają miłośnicy baletu na całym świecie. Nie zabraknie dwóch prawdziwych przebojów baletowej sceny do muzyki Piotra Czajkowskiego: „Jeziora łabędziego” w nowej obsadzie solistów i powtórki „Dziadka do orzechów” w okolicy Bożego Narodzenia. Oba balety opracował choreograficznie Jurij Grigorowicz, długoletni dyrektor zespołu baletowego Teatru Bolszoj.

Po olbrzymim sukcesie frekwencyjnym i kilkukrotnych retransmisjach na nowo zagości na ekranach kin piękny balet romantyczny „Giselle”, ale w zupełnie nowym opracowaniu chorograficznym. Obok niego pojawi się także barwny, orientalny „Korsarz” - utaneczniona awanturnicza opowieść o piracie Konradzie i jego ukochanej Medorze porwanej do haremu pewnego sułtana.

Pod koniec sezonu ponownie będzie można obejrzeć nową wersję baletu „Romeo i Julia”, przygotowaną dla Teatru Bolszoj przez Aleksieja Ratmańskiego i transmitowaną na żywo w 2018 roku. W kwietniu na ekranach kin, w bezpośredniej transmisji, zabłysną „Klejnoty” - wieczór baletowy w trzech częściach w choreografii George’a Balanchine’a. Ten piękny spektakl oddaje hołd trzem stylom tańca, porównanym do szlachetnych kamieni: szmaragdów, rubinów i brylantów.

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. Teatr Bolszoj rzadko występuje poza siedzibą, dlatego coroczny cykl transmisji i retransmisji najpiękniejszych przedstawień baletowych z Moskwy stał się prawdziwą gratką dla międzynarodowej publiczności. Na scenie Bolszoj i w kinach można oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Jeana-Christophe’a Maillot, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

Dzięki NAZYWOWKINACH.PL transmisje na żywo z Teatru Bolszoj w Moskwie polscy widzowie obejrzą w 26 ośrodkach. Firma sprowadza do Polski także transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, londyńskiego National Theatre i Filharmonii Berlińskiej.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.10.2019, 17:11
Źródło informacji www.nazywowkinach.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ