Newsletter

"Śpiew murów" - widowisko słowno-muzyczno-wizualne

29.07.2014, 12:35aktualizacja: 29.07.2014, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Śpiew murów 44" - taki tytuł, nawiązujący do wiersza poety- powstańca Tadeusza Gajcego, nosi plenerowe widowisko słowno- muzyczno-wizualne, które w czwartek późnym wieczorem - w przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, pokazane będzie w Warszawie.

Widowisko wpisze się w naturalną scenerię placu Krasińskich i znajdujący się tam monumentalny pomnik Powstania Warszawskiego. Stanowić będą one tło m.in. dla projekcji filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych - ujęć Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego i czasów II wojny światowej, w tym powstania oraz dla zdjęć współczesnych.

"W widowisku sięgamy po wstrząsające teksty, które prawdę o wydarzeniach sierpnia i września 1944 r. ukazują z całą otwartością i okrucieństwem" - powiedział PAP reżyser i scenarzysta widowiska Jerzy Bielunas. Centralna część koncertu to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie powstania warszawskiego.

Wprowadzeniem i punktem wyjścia dla tekstów opowiadających o powstaniu będzie wiersz Tadeusza Gajcego pt. "Śpiew murów" zaczynający się od słów: "Nocą, gdy miasto odpłynie w sen trzeci/ a niebo czarną przewiąże się chmurą/ wstań bezszelestnie, jak czynią to dzieci/ i konchę ucha tak przyłóż do murów".

Samą kanwę spektaklu stanowić będą zaś wiersze Anny Świrszczyńskiej, sanitariuszki w powstańczym szpitalu, z tomu "Budowałam barykadę". "To zbiór małych dramatycznych monologów wypowiadanych przez żołnierzy i cywilów, kobiety i mężczyzn, ludzi młodych i starych, mających do powstania różny stosunek. Największym walorem tych tekstów - będących swego rodzaju mapą postaw - jest lapidarność i zaskakujące, szokujące puenty. Świrszczyńska miała niezwykły dar opisywania w poetyckim skrócie walki, życia i umierania zarówno ludzi, jak i miasta" - ocenił Bielunas.

Usłyszeć będzie też można teksty autorstwa m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Kamińskiego oraz fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Część z nich będzie mówiona, część śpiewana.

Wystąpią: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Natalia Niemen, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak z zespołu "Raz, Dwa, Trzy", Janusz Radek, Michał Czaderna, Tomasz Piotrowski i Mateusz Pospieszalski, który także skomponował większość muzyki do widowiska. Towarzyszyć im będzie chór, kwartet smyczkowy, zespół muzyczny i tancerze. Choreografia jest dziełem Macieja Florka "Gleby".

"To będzie rodzaj kolażu, w którym wspomnienia z powstania wracać będą jak we śnie, chwilami dramatycznym, chwilami lirycznym. Obraz, pieśni, piosenki, monologi, fotografie i muzyka będą niosły różne nastroje. Po bardzo dynamicznych, pełnych ruchu scenach, będą fragmenty wyciszone, wymagające od widza skupienia się na przekazywanym tekście. Całość ma być źródłem różnych wzruszeń i refleksji" - zaznaczył reżyser.

Swego rodzaju muzyczną klamrą widowiska będą popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Na początku zabrzmi odtwarzany z archiwalnego trzeszczącego nagrania przedwojenny utwór "Warszawo, piękna Warszawo" w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 r. oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru "To samo niebo". Towarzyszyć im będą fotografie tętniących życiem ruchliwych ulic i pełnych zieleni parków przedwojennej stolicy.

Na zakończenie utwór "Warszawo, piękna Warszawo" zabrzmi ponownie, tym razem w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, które swobodnie przejdzie w "Sen o mojej Warszawie" w wykonaniu Natalii Niemen. "Dwie kobiety, reprezentujące dwa różne pokolenia razem śpiewające na jednej scenie uosabiać będą niezniszczalną siłę miasta, którą stanowią jego mieszkańcy i ich miłość do Warszawy. To nasze pełne optymizmu przesłanie" - powiedział Bielunas.

Tło dla występu artystek stanowić będzie współczesna filmowa impresja na temat miasta, które podniosło się z gruzów i w którym znów kwitnie młode życie. (PAP)

dsr/ abe/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2014, 12:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ