Newsletter

„Tablice Pamięci” na Dworcu Centralnym w Warszawie

03.02.2020, 17:07aktualizacja: 03.02.2020, 17:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGE Energia Ciepła (1)
PGE Energia Ciepła (1)
W hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki w Warszawie stanęła wystawa upamiętniająca ofiary ludności stolicy podczas niemieckiej okupacji. To część projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła, którego celem jest przywrócenie pamięci o tablicach Tchorka umieszczonych w miejscach egzekucji. Wystawie towarzyszy dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i historią miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie.

Wystawa „Tablice Pamięci”, przygotowana przez PGE Energia Ciepła, przedstawia skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 – 1945. Prezentowana jest w hali głównej dworca Warszawa Centralna od 3 lutego do 31 marca br. Wystawa jest jednym z wielu działań realizowanych przez PGE Energia Ciepła w ramach projektu „Tablice Pamięci”. Projekt zainicjowany w 2018 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie.

„Czujemy się zobowiązani do opieki nad miejscami ważnymi dla historii Polski, a Tablice Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Rozrzucone po całym mieście tablice są dowodem ogromu zbrodni i bestialstwa, jakich Warszawa doznała podczas niemieckiej okupacji” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

„Dworzec Warszawa Centralna odwiedza rocznie 15,5 mln osób, to dobre miejsce, aby przypominać o polskiej historii. +Tablice Pamięci+ to bardzo ważny projekt, gdyż pamięć to bardzo istotny aspekt świadomości każdej wspólnoty narodowej” - mówił Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP.

Otwarciu wystawy towarzyszyło rozdanie nagród w konkursie edukacyjnym „Miasto Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła wraz z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. W konkursie wzięło udział 3000 uczniów z 60 mazowieckich szkół. W placówkach odbywały się historyczne lekcje multimedialne. Każda szkoła została zaopatrzona w dedykowane projektowi materiały dydaktyczne.

KONTAKT:

Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła

Agnieszka Dietrich

tel. 606 945 485

e-mail: biuroprasowe.pgeec@gkpge.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.02.2020, 17:07
Źródło informacji PGE Energia Ciepła
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ