Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average zyskał 0,06 proc., i wyniósł 17 159,76 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2 016,71 pkt. Nasdaq Comp. spadł 0,24 proc. do 4 891,43 pkt.
Indeks S&P 500 stracił w poniedziałek 1,5 proc. i była to najsłabsza sesja inaugurująca rok w wykonaniu tego indeksu od 9 lat. Do wyprzedaży na rynku przyczyniły się między innymi słabsze od oczekiwań dane z USA oraz Chin.
Powodu do zmartwień dostarcza powrót dużej zmienności na giełdzie chińskiej. Po silnym, siedmioprocentowym spadku w poniedziałek, we wtorek – po zmiennej sesji – główny indeks giełdy w Szanghaju zakończył dzień spadkiem o 0,3 proc. "Myślę że dzisiaj rynek trochę odetchnął z ulgą. Nie doszło do dalszego pogorszenia się sytuacji" – ocenił w CNBC Ryan Larson, kierujący działem tradingu na rynku akcji w RBC Global Asset Management.
W centrum uwagi utrzymuje się też sytuacja na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim – zaostrzenie relacji pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską oraz jej arabskimi sojusznikami. Ceny ropy naftowej początkowo zareagowały nań wzrostami, nie były one jednak długotrwałe i we wtorek ceny ponownie zaczęły spadać.
W ocenie analityków Natixis, konflikt pomiędzy Iranem i Arabią Saudyjską może potencjalnie zdestabilizować rynek ropy naftowej, gdyby doszło do jego eskalacji.
"Istnieje ryzyko potencjalnego silnego wzrostu premii za ryzyko, gdyby doszło do bezpośredniego konfliktu. Arabia Saudyjska i Iran są bowiem odpowiedzialne za 400 mln produkcji baryłek produkcji dziennie" – ocenił w CNBC Abhishek Deshpande, analityk ds. rynku ropy naftowej w Natixis. (PAP)
mars/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.01.2016, 08:25 |
Źródło informacji | PAP, Reuters, AFP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |