Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
O konsekwencjach podpisania w 1919 r. układu pokojowego w Wersalu rozmawiali dzisiaj historycy i dyplomaci w trakcie zorganizowanej przez MSZ debaty „Zapomniany traktat”. Dyskusję w Instytucie Francuskim w Warszawie otworzyli podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys i ambasador Francji Pierre Buhler.
- Z polskiego punktu widzenia Traktat stanowi doskonały przykład współdziałania różnych polskich ugrupowań politycznych o odmiennych programach. Ich wzajemna współpraca, wyłonienie wspólnej delegacji na konferencję pokojową, oraz późniejsza ratyfikacja traktatu przez polski parlament są wyrazem porozumienia ponad podziałami i wykorzystania historycznej szansy – powiedziała wiceminister Mościcka-Dendys otwierając debatę. Podkreśliła również działania Ignacego Paderewskiego (ministra spraw zagranicznych Polski od 16 stycznia do 9 grudnia 1919 r.) i jego wkład w ostateczne osiągnięcie porozumienia.
Debatę zorganizowano z okazji 95 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego. Prowadził ją historyk MSZ Piotr Długołęcki. Wzięli w niej udział: prof. Włodzimierz Borodziej, dr Sławomir Dębski i prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska. Paneliści rozmawiali o kwestiach kształtowania polskich granic, odnieśli się także do tzw. małego traktatu wersalskiego, gwarantującego poszanowanie i obronę praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę. Wiele uwagi poświęcono także zagadnieniem związanym z utworzeniem i funkcjonowaniem Wolnego Miasta Gdańska.
W czasie debaty wyemitowano także przedwojenny materiał filmowy ilustrujący wydarzenia I wojny światowej i konferencję pokojową w Wersalu.
Traktat Wersalski - jeden z najważniejszych układów międzynarodowych XX wieku - podpisano 28 czerwca 1919 roku. Stronami porozumienia były pokonane Niemcy i zwycięskie w I wojnie światowej państwa Ententy oraz tzw. państwa stowarzyszone. W imieniu Polski układ sygnowali Roman Dmowski i Ignacy Paderewki. Traktat wraz z innymi układami paryskiej konferencji pokojowej kończył I wojnę światową i ustalał podział polityczny Europy z określeniem przebiegu granic. Na mocy jego postanowień ustalona została polska granica zachodnia, a Rzeczpospolita uzyskała prawie całą Wielkopolskę i pas Pomorza Gdańskiego. Ponadto zapisy Traktatu przewidywały przeprowadzenie plebiscytu na Górnym Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu oraz ustanawiały Wolne Miasto Gdańsk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.06.2014, 18:28 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |