Newsletter

„Zapomniany Traktat” – debata MSZ z okazji 95 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego (komunikat)

27.06.2014, 18:28aktualizacja: 27.06.2014, 18:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

O konsekwencjach podpisania w 1919 r. układu pokojowego w Wersalu rozmawiali dzisiaj historycy i dyplomaci w trakcie zorganizowanej przez MSZ debaty „Zapomniany traktat”. Dyskusję w Instytucie Francuskim w Warszawie otworzyli podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys i ambasador Francji Pierre Buhler.

- Z polskiego punktu widzenia Traktat stanowi doskonały przykład współdziałania różnych polskich ugrupowań politycznych o odmiennych programach. Ich wzajemna współpraca, wyłonienie wspólnej delegacji na konferencję pokojową, oraz późniejsza ratyfikacja traktatu przez polski parlament są wyrazem porozumienia ponad podziałami i wykorzystania historycznej szansy – powiedziała wiceminister Mościcka-Dendys otwierając debatę. Podkreśliła również działania Ignacego Paderewskiego (ministra spraw zagranicznych Polski od 16 stycznia do 9 grudnia 1919 r.) i jego wkład w ostateczne osiągnięcie porozumienia.

Debatę zorganizowano z okazji 95 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego. Prowadził ją historyk MSZ Piotr Długołęcki. Wzięli w niej udział: prof. Włodzimierz Borodziej, dr Sławomir Dębski i prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska. Paneliści rozmawiali o kwestiach kształtowania polskich granic, odnieśli się także do tzw. małego traktatu wersalskiego, gwarantującego poszanowanie i obronę praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę. Wiele uwagi poświęcono także zagadnieniem związanym z utworzeniem i funkcjonowaniem Wolnego Miasta Gdańska.

W czasie debaty wyemitowano także przedwojenny materiał filmowy ilustrujący wydarzenia I wojny światowej i konferencję pokojową w Wersalu.

Traktat Wersalski - jeden z najważniejszych układów międzynarodowych XX wieku - podpisano 28 czerwca 1919 roku. Stronami porozumienia były pokonane Niemcy i zwycięskie w I wojnie światowej państwa Ententy oraz tzw. państwa stowarzyszone. W imieniu Polski układ sygnowali Roman Dmowski i Ignacy Paderewki. Traktat wraz z innymi układami paryskiej konferencji pokojowej kończył I wojnę światową i ustalał podział polityczny Europy z określeniem przebiegu granic. Na mocy jego postanowień ustalona została polska granica zachodnia, a Rzeczpospolita uzyskała prawie całą Wielkopolskę i pas Pomorza Gdańskiego. Ponadto zapisy Traktatu przewidywały przeprowadzenie plebiscytu na Górnym Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu oraz ustanawiały Wolne Miasto Gdańsk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2014, 18:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ