Newsletter

Zlecone: Koniec handlu nielegalnym drewnem w Unii Europejskiej od 2012 roku

04.11.2010, 12:13aktualizacja: 04.11.2010, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Parlament Europejski zatwierdził projekt zakazu handlu nielegalnym drewnem w UE. Nowe przepisy wejdą w życie w 2012 r.

Projekt koncentruje się przede wszystkim na tych przedsiębiorcach, którzy jako pierwsi w łańcuchu dostaw wprowadzają produkty drzewne na rynek europejski. To oni zostaną obarczeni odpowiedzialnością prawną, jeśli wprowadzane produkty okażą się nielegalne. Przedsiębiorcy ci będą także zobowiązani do prowadzenia działalności zgodnej z systemem Należytej Staranności (Due Diligence). W związku z tym będą musieli dokonywać między innymi ocen ryzyka. Kary za naruszenia nowych przepisów zostaną określone indywidualnie przez każde państwo członkowskie.

DLH, światowy lider w dziedzinie handlu drewnem tropikalnym nie ma wątpliwości, że Europa stanowi chłonny rynek zbytu na drewno zweryfikowane pod względem legalności. Polityka zaopatrzeniowa koncernów takich jak DLH czy Scancom wpływa z kolei na ich dostawców działających m.in. na obszarze Malezji i Indonezji. Do nowych warunków rynkowych adaptują się również przedsiębiorcy z Chin, wśród nich między innymi Sainty Bancom oraz brazylijscy dostawcy tarcicy dla firmy Rondobel.

Zdaniem Christiana Slotha, dyrektora programu weryfikacji legalności Rainforest Alliance, światowej organizacji zajmującej się lasami, "ci, którzy nie przygotują się na rok 2012 mogą popaść w ogromne kłopoty. Przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się odpowiadać na określone pytania swoich klientów i właściwie oceniać ryzyko. Rainforest Alliance i jego europejski partner NEPCon zapewniają pełen zakres usług potrzebnych firmom, by spełnić wymogi Należytej Staranności. Zapewniamy m.in. szkolenie personelu firmy, ocenę ryzyka oraz weryfikację legalności drewna i produktów drzewnych. Razem z FSC (Radą Dobrej Gospodarki Leśnej) rozwijamy także darmowe narzędzia internetowe służące do oceny ryzyka kupna nielegalnego drewna. Są one dostępne na stronie http://www.globalforestrisk.org".

Więcej informacji:

http://www.nepcon.net/3652/English/Certification/Other_verification_services/Timber_legality_verification/

http://www.nepcon.pl

Kontakt:

Andrzej Czech

prezes Zarządu NEPCon Sp. z o.o.

tel. +48 (12) 295 03 73

tel. kom. +48 601 912 965

e-mail: ac@nepcon.net

Christian Sloth

dyrektor programu weryfikacji legalności Rainforest Alliance

e-mail: csloth@ra.org

Źródło informacji: NEPCon Sp. z o.o

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2010, 12:13
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ