Newsletter

IPN: wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma uczestniczy w Dniach Polskich w Kazachstanie (komunikat)

27.04.2018, 12:39aktualizacja: 27.04.2018, 12:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma uczestniczy w Dniach Polskich organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Ałmaty, dawnej stolicy Kazachstanu, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które potrwają do 1 maja 2018 r.

W czwartek (26 kwietnia) Mateusz Szpytma wziął udział w otwarciu konferencji naukowej poświęconej 100. rocznicy Odrodzenia Polski. Spotkanie odbyło się w Kazachskim Uniwersytecie Narodowym im. Al.-Farabi. Referaty wygłosili mi.in. dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Ambasador RP w Kazachstanie Selim Chazbijewicz oraz kadra naukowa uniwersytetu i Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu.

Wiceprezes IPN podziękował za zaproszenie na obchody tak znaczącej dla nas rocznicy. Podczas konferencji przedstawił zakres działań Instytutu. Podkreślił, że Kazachstan jest ważnym miejscem dla Polaków. – Zadaniem Instytutu jest ochrona pamięci o bohaterach, Polakach zesłanych do Kazachstanu, a było ich wielu, wielu z nich zostało tutaj i otrzymało wsparcie od Kazachów – mówił dr Szpytma. Wiceprezes przypomniał sylwetkę księdza Władysława Bukowińskiego, polskiego kapłana z Kresów, zesłanego do Kazachstanu. W 1955 ks. Bukowiński mógł wrócić do pracy w Polsce i do swoich bliskich, których kochał, zdecydował się jednak pozostać w Kazachstanie, aby służyć ludziom, którzy go najbardziej potrzebowali – We wspomnieniach pięknie pisał o Kazachach, dzięki niemu bliżej poznaliśmy nasze narody. Życzę mojej ojczyźnie, aby dalej rozwijała się współpraca z Kazachstanem – dodał wiceprezes IPN.

Pierwszy prorektor Kazachskiego Uniwersytetu Narodowego Mukhambetkali Burkitbayew podziękował prezesowi Szpytmie za to, że odwiedził Kazachstan i za „wspaniałą pracę, jaką wykonuje dla Polski Instytut Pamięci Narodowej, podtrzymując pamięć o Polakach i polskich bohaterach”. – Już sama nazwa jest szczególna „Instytut Pamięci Narodowej”. Dzięki Instytutowi pamięć trwa – powiedział prorektor.

W czwartek wiceprezes IPN wziął udział w otwarciu wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei” w Muzeum Narodowym w Ałmaty. Podczas wernisażu Ambasador RP w Astanie Selim Chazbijewicz podziękował władzom Kazachstanu i wszystkim obywatelom za możliwość podtrzymywania polskiej tradycji, wspieranie religii i zwyczajów. Dr Karol Nawrocki przybliżył gościom historię paktu Sikorski–Majski i Zbrodni Katyńskiej.

W piątek (27 kwietnia) dr Mateusz Szpytma oraz kierownictwo Muzeum II wojny światowej: dr Karol Nawrocki i dr Tomasz Szturo spotkali się z zastępcą dyrektora Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu Kajratem Alimgazinowem. Polska delegacja obejrzała wystawę poświęconą pracy archiwum. Ewgenija Czilikowa opowiedziała o historii Polaków w Kazachstanie. Dr Szpytma podziękował za zaproszenie i za prowadzenie badań nad historią Polaków i zainteresowanie losem naszych rodaków w Kazachstanie. Wiceprezes IPN opowiedział o działaniach Archiwum Instytutu i jego zasobie, o współpracy z Ukrainą i Gruzją. Wyraził nadzieję na podpisanie umowy z kazachskim archiwum i dalszą dobrą współpracę.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/51328,Wiceprezes-IPN-dr-Mateusz-Szpytma-z-wizyta-w-Kazachstanie.html

Więcej aktualności na stronie IPN:

https://ipn.gov.pl/pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2018, 12:39
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ