Newsletter

Jadwiga Emilewicz: rozpoczynamy konsultacje dotyczące prostej spółki akcyjnej

17.05.2018, 14:30aktualizacja: 17.05.2018, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Projekt ustawy dot. prostej spółki akcyjnej trafił w czwartek do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Wg resortu przedsiębiorczości i technologii, który przygotował projekt, "ta nowoczesna forma spółki" ma ułatwić rozwój start-upów.

Projekt noweli Kodeksu spółek handlowych to kolejne rozwiązanie z pakietu "100 zmian dla firm", który ma ułatwić życie przedsiębiorcom.

"Nikt nie ma wątpliwości, że potencjał naszych start-upów jest ogromny. Wychodząc im naprzeciw i chcąc jak najwięcej korzystać z ich rozwiązań, proponujemy nową formę prowadzenia działalności w Polsce. Rozpoczynamy konsultacje dotyczące prostej spółki akcyjnej. To dla nas punkt wyjścia do dalszych prac nad przepisami" - wskazała, cytowana w komunikacie MPiT, szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.

"Żadna z istniejących spółek nie odpowiada potrzebom start-upów. Aż 71 proc. wybiera sp. z o.o. i to nie dlatego, że jest to forma dla nich odpowiednia i wygodna. Powodem jest specyfika spółki akcyjnej. Jest ona bardzo kosztowna i trudna w obsłudze" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Dodał, że choć prowadzenie innowacyjnego biznesu to duże ryzyko, przede wszystkim jest to szansa na wielki sukces.

Jak podało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, główne cechy prostej spółki akcyjnej to "szybka rejestracja elektroniczna, 1 zł kapitału na start, brak barier wejścia, maksymalnie wykorzystany pomysł oraz elektronizacja procedur".

Prosta spółka akcyjna ma, jak czytamy, łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2018, 14:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ