Newsletter

Kolejny dzień strajku pracowników transportu we Francj

21.12.2019, 21:16aktualizacja: 21.12.2019, 21:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

We Francji w sobotę trwa kolejny dzień strajku pracowników transportu, sprzeciwiających się planowanej reformie emerytalnej. W trasę wyruszył jedynie co drugi pociąg wielkich prędkości TGV, a w Paryżu połowa linii metra była zamknięta.

W okresie przedświątecznym w podróż planują wyruszyć miliony Francuzów; w związku ze strajkami wielu z nich zamierza skorzystać z alternatywnych środków transportu, np. samochodów z wypożyczalni czy autokarów.

Z sondaży wynika, że większość Francuzów popiera strajki, ponieważ obawia się, iż zmiany w systemie emerytalnym sprowadzą się do dłuższej pracy w zamian za niższe emerytury; jednocześnie większość ankietowanych opowiada się za wstrzymaniem akcji na okres świąteczny.

Tymczasem liderzy związków zawodowych wezwali do kontynuowania strajku także w czasie świąt, ponieważ czwartkowe rozmowy z rządem nie przyniosły oczekiwanego przez nich rezultatu.

Trwająca od ponad dwóch tygodni ogólnokrajowa akcja strajkowa we Francji sparaliżowała transport, doprowadziła do zamknięcia szkół i wyprowadziła na ulice ponad pół miliona ludzi, protestujących przeciwko szeroko zakrojonej reformie emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona.

Macron w swym flagowym projekcie reformatorskim chce podnieść wiek emerytalny z 62 do 64 lat; twierdzi, że obecny system jest zbyt kosztowny. Obecnie rząd pozostawił niezmieniony minimalny wiek przejścia na emeryturę na poziomie 62 lat, ale chcąc zachęcić Francuzów do dłuższej pracy, ustalił tzw. preferowany wiek przejścia na emeryturę na 64 lata.

Związki zawodowe twierdzą, że reforma emerytalna jest częścią prezydenckich planów, polegających na zniesieniu ciężko zdobytych praw pracowniczych i chcą zachować system, który pozwala niektórym pracownikom przejść na emeryturę już w wieku 50 lat. (PAP)

ndz/ mal/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.12.2019, 21:16
Źródło informacji Media, AP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ