Newsletter

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt Prawa zamówień publicznych

21.06.2019, 17:21aktualizacja: 21.06.2019, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt nowego Prawa zamówień publicznych - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Głównym celem nowej ustawy ma być wzrost liczby firm, startujących w przetargach.

"Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach projekt stanie na Radzie Ministrów, po to żeby jeszcze w lipcu trafić do Sejmu - dodała minister. Jak zaznaczyła, zwiększenie poziomu konkurencyjności jest jednym z głównych celów projektu. "Jesteśmy przekonani, że w ten sposób możemy obniżyć koszty wielu usług" - wskazała minister.

Wyjaśniała, że poziom konkurencyjności zamówień publicznych rok do roku spada, w przetargach startuje coraz mniej firm. Z danych MPiT wynika, że w 2017 r. statystycznie do jednego przetargu zgłaszało się 2,5 firmy, a w 2018 r. - już tylko 2,19. W zamówieniach w obszarze IT ten poziom jest jeszcze niższy, do ponad 50 proc. zamówień przystępuje tylko jeden podmiot - podkreśliła Emilewicz. "Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów w tym sektorze, to pokazuje, że rynek traktuje zamówienia publiczne jako klub dla wybranych" - oceniła minister.

Jak dodała Emilewicz, projekt ma przynieść cały szereg dodatkowych rezultatów. Nowe rozwiązania powinny zwiększyć poziom innowacyjności, chodzi o to, aby administracja zamawiała produkty czy usługi, które dopiero wchodzą na rynek, albo nawet takie, których na rynku jeszcze nie ma - podkreśliła. Kolejnym celem jest sprawienie, by więcej małych i średnich podmiotów przystępowało do przetargów. Dlatego w projekcie nowego Pzp znajduje się osobny rozdział poświęcony właśnie takim firmom - zaznaczyła minister. (PAP)

wkr/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2019, 17:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ