Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Józefów to podwarszawska miejscowość słynąca z zabytkowych drewnianych budynków wybudowanych w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajerów. Charakterystyczna drewniana architektura powstawała wzdłuż linii otwockiej głównie na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z nich jest ponad 100-letnia willa Frankówka, którą udało się odrestaurować dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej. W dawnych czasach odbywały się w niej bale, dancingi i przedstawienia teatralne skierowane do letników odwiedzających malownicze tereny u ujścia rzeki Świder do Wisły.
Miasto Józefów przeznaczyło fundusze europejskie na przebudowę konstrukcji budynku oraz jego renowację dla potrzeb działalności Domu Nauki i Sztuki, który jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. W efekcie już z oddali widać przepięknie zdobioną drewnianą elewację budynku, a jego wnętrza kryją między innymi historyczne drzwi, schody i odrestaurowany piec kaflowy. Ta wyjątkowa przestrzeń stanie się miejscem wielu aktywności artystycznych i kulturalnych skierowanych do mieszkańców Józefowa i okolic.
Swoje miejsce znalazły tu również Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, a także oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W sezonie wiosenno-letnim dodatkową zachętę do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób stanowić będzie zagospodarowany teren wokół budynku.
Projekt: Modernizacja i renowacja budynku przy ul. Kard. Wyszyńskiego 2 w Józefowie mająca na celu dostosowanie obiektu do nowych funkcji: Domu Nauki i Sztuki
Beneficjent: Miasto Józefów
Wartość projektu: 9 784 969,28 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 3 415 021,25 zł
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.02.2023, 12:41 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |