Newsletter

Dom Nauki i Sztuki w Józefowie zyskał nową siedzibę dzięki pomocy z UE

15.02.2023, 12:41aktualizacja: 15.02.2023, 12:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Adrianna Raszkowska, Miasto Józefów
Fot. Adrianna Raszkowska, Miasto Józefów
Już od 13 lutego mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa mogą korzystać z oferty edukacyjnej i kulturalnej placówki zlokalizowanej w odrestaurowanej Willi Frankówka. Ta wyjątkowa przestrzeń w centrum miasta odzyskała dawny blask w efekcie stając się miejscem aktywności skierowanych do mieszkańców. Fundusze europejskie na ten cel pochodziły z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

Józefów to podwarszawska miejscowość słynąca z zabytkowych drewnianych budynków wybudowanych w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajerów. Charakterystyczna drewniana architektura powstawała wzdłuż linii otwockiej głównie na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z nich jest ponad 100-letnia willa Frankówka, którą udało się odrestaurować dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej. W dawnych czasach odbywały się w niej bale, dancingi i przedstawienia teatralne skierowane do letników odwiedzających malownicze tereny u ujścia rzeki Świder do Wisły.

Miasto Józefów przeznaczyło fundusze europejskie na przebudowę konstrukcji budynku oraz jego renowację dla potrzeb działalności Domu Nauki i Sztuki, który jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. W efekcie już z oddali widać przepięknie zdobioną drewnianą elewację budynku, a jego wnętrza kryją między innymi historyczne drzwi, schody i odrestaurowany piec kaflowy. Ta wyjątkowa przestrzeń stanie się miejscem wielu aktywności artystycznych i kulturalnych skierowanych do mieszkańców Józefowa i okolic.

Swoje miejsce znalazły tu również Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, a także oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W sezonie wiosenno-letnim dodatkową zachętę do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób stanowić będzie zagospodarowany teren wokół budynku.

Projekt: Modernizacja i renowacja budynku przy ul. Kard. Wyszyńskiego 2 w Józefowie mająca na celu dostosowanie obiektu do nowych funkcji: Domu Nauki i Sztuki

Beneficjent: Miasto Józefów
Wartość projektu: 9 784 969,28 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 3 415 021,25 zł

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2023, 12:41
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.