Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czytelnicy poznają Wołodymyra jako chłopca dorastającego w żydowskiej rodzinie, w górniczym miasteczku Krzywy Róg. Był synem profesora cybernetyki i inżynierki. W książce dyrektorka podstawówki, do której chodził, wspomina jego zamiłowanie do literatury, tańca i teatru. W trakcie studiów wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną Kwartał 95 i zyskał popularność jako komik. Ku niezadowoleniu rodziców, którzy pragnęli, by został prawnikiem, brylował w humorystycznych programach telewizyjnych. Największą popularność przyniósł mu serial „Sługa narodu” i grana w nim główna rola nauczyciela, który został prezydentem.
Gdy w 2019 roku Zełenski objął stanowisko głowy państwa, ta rola okazała się znacznie trudniejsza, niż mógł przypuszczać. Od początku swojej kadencji mierzył się z podobnymi problemami jak jego alter ego w serialu, między innymi walką z korupcją i wszechobecnymi wpływami Rosji. Jednak w żaden sposób nie mógł przygotować się na to, co się wydarzy. „Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi” ukazuje między innymi kulisy jego zwycięstwa, rewolucję na Majdanie, aneksję Krymu przez Putina, wojnę w Donbasie czy aferę Pandora Papers.
Kiedy w lutym 2022 roku Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę, prezydent zaimponował światu swoją odwagą, opanowaniem i oddaniem ojczyźnie:
„Zełenski (…) stał się twarzą oblężonego narodu gotowego na walkę do samego końca. Kiedy przemawiał przed europosłami, osłupiałymi powrotem wojennej tragedii do Europy, jego zachrypły, pełen determinacji głos wymusił szacunek słuchaczy i doprowadził do płaczu tłumaczkę, która przekładała jego przemówienie z ukraińskiego na angielski. Ukraiński prezydent, przed zakończeniem przemowy, podniósł do góry zaciśniętą pięść, symbol walki z faszyzmem, jakby chciał powiedzieć: >>Nie przejdą!<<. Jego kraj (liczący około 600 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni i 44 miliony obywateli) patrzy prosto w oczy rosyjskiemu sąsiadowi, stanowiącemu największy pod względem powierzchni kraj na świecie (17 milionów kilometrów kwadratowych zamieszkane przez 145 milionów mieszkańców). Wojna nie sprowadza się do kwestii rozmiarów, jednak powyższe liczby wzmocniły mit o małym klaunie, który stał się prezydentem i teraz mierzy się z olbrzymem. Miliony ludzi na całym świecie postrzegają Zełenskiego jako wcielenie bohaterstwa – unieśmiertelnione na obrazach, które błyskawicznie zyskiwały ikoniczny status. Teraz jest on przedstawiany jako Dawid walczący z Goliatem czy Kapitan Ukraina – w nawiązaniu do bohatera z amerykańskich komiksów uniwersum Marvela. Zakrawa to na ironię losu w przypadku prezydenta, który w swojej mowie inauguracyjnej stwierdził: >>Nie chcę, żebyście wieszali w swoich gabinetach moje zdjęcie. Prezydent nie powinien być ikoną, bożkiem ani portretem. Lepiej powieście sobie zdjęcia swoich dzieci i zerkajcie na nie za każdym razem, kiedy przyjdzie wam podjąć jakąś decyzję<<”. (fragment: „Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi” G. Fenwick).
Autorem opowieści o tym, jak współczesny Charlie Chaplin został Churchillem, jest francuski dziennikarz Gallagher Fenwick – absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, reporter anglojęzycznej redakcji France 24, korespondent w Jerozolimie w trakcie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Książka do kupienia na: https://bit.ly/3AyDh5C
Źródło informacji: Wydawnictwo MOVA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.09.2022, 08:00 |
Źródło informacji | Wydawnictwo MOVA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce