Newsletter

Gmina Starogard Gdański: Grodzisko Owidz - miejsce pełne historii i kultury słowiańskiej

20.09.2023, 07:18aktualizacja: 20.09.2023, 07:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Starogard Gdański
Fot. UG Starogard Gdański
Wczesnośredniowieczne obrzędy i kulturę Słowian, zrekonstruowane chaty zielarki czy rybaka, a także pokazy walk rycerskich można zobaczyć na terenie Grodziska Owidz, w Gminie Starogard Gdański. Funkcjonuje tam również jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Wczesnośredniowieczne Grodzisko w Owidzu, zostało zrekonstruowane w 2012r. Na jego terenie funkcjonuje od 2017r. pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które powstało w celu popularyzacji wiedzy o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. W Grodzisku znajdują się również m.in.: amfiteatr na 400 osób, rozległy plac zabaw oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”. Zrekonstruowany gród to miejsce, w którym organizowane są wydarzenia o charakterze historycznym, odtwarzane słowiańskie obrzędy, turnieje rycerskie i łucznicze, jarmarki rękodzieła, spotkania naukowe, festyny archeologiczne, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dla dorosłych, plenery rzeźbiarskie. To także doskonała przestrzeń do organizacji imprez rekreacyjnych i sportowych. Poza tym, na terenie grodziska znajduje się przystań kajakowa na Wierzycy i pole namiotowe. Można tu spotkać dawnych bogów słowiańskich pod postacią drewnianych rzeźb m.in. Peruna – władcę gromów i błyskawic, Świętowita – boga urodzaju, płodności i wojny oraz Swaroga – boga ognia i słońca.

Gród Owidzki jest malowniczo zlokalizowany na wzgórzu, w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk. Był jednym z silniejszych grodów na terenach obecnego Kociewia, a jego powstanie miało związek z umacnianiem zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem. Został prawdopodobnie zniszczony w 1090r. na rozkaz Władysława Hermana, który unicestwił wówczas dużą część grodów pomorskich, celem uniemożliwienia buntu Pomorzan. Mimo zniszczeń funkcjonował nadal i jeszcze w XII wieku pełnił funkcje obronne. W czasie potopu szwedzkiego grodzisko było wykorzystywane przez Szwedów jako obóz, dlatego lokalnie nazywane jest Szwedzką Górką. Oprócz funkcji obronnych gród pełnił też funkcję mieszkalną. Otoczony był wałem drewniano – ziemnym z palisadą około dwukrotnie wyższą niż obecna. W wał wbudowane były też wieże mające charakter obronny, m.in. zrekonstruowana wieża bramna. Domostwa miały postać chałup o konstrukcji wieńcowej, krytych strzechą lub półziemianek. Obecnie na terenie grodziska znajduje się 10 zrekonstruowanych chałup, ale w ówczesnym grodzie było ich znacznie więcej. W środku osady istniał niezabudowany plac – majdan, miejsce spotkań ludności. Oprócz rodziny komesa, mieszkali tam przedstawiciele panującej religii, wojowie, reprezentanci najważniejszych rzemiosł i znaczniejsi kupcy. Stany uboższe - rolnicy  i rzemieślnicy lokowani byli na podgrodziu. W grodzie chronili się jedynie w przypadkach zagrożeń. W Owidzu, oprócz domostw i wieży bramnej zrekonstruowano też stołp – wieżę ostatniej obrony, jedną z wież obserwacyjnych i zagrodę dla zwierząt.

Grodzisko Owidz powstało jako Samorządowa Instytucja Kultury, prowadzona przez Gminę Starogard Gdański, która od 2020r. przekształcona została w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższych wydarzeniach, które odbędą się w Grodzisku Owidz:
24  IX – Święto Pieczonego Ziemniaka
  1   X – Dzień Kasztana
  6   X – Średniowieczne Igrzyska Międzyszkolne
21   X – Dziady
  3 XII – Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy
16 XII – Szczodre Gody

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.09.2023, 07:18
Źródło informacji Gmina Starogard Gdański
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii