Newsletter

Konferencja prasowa - premiera płyty "Emerge" Tomasza Jakuba Opałki, Warner Classics

05.12.2016, 15:58aktualizacja: 05.12.2016, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tomasz Jakub Opałka
Tomasz Jakub Opałka
W piątek 9 grudnia o godz. 12:00 w siedzibie Warner Music Poland przy ul. Osmańskiej 11 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa albumu "Emerge" Tomasza Jakuba Opałki.

"Emerge" to pierwsza monograficzna płyta Opałki, uważanego za jednego z najbardziej charakterystycznych kompozytorów swojej generacji. Artysta jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, tworzy zarówno muzykę koncertową, jak i filmową i teatralną, i słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych. "Opałka jest mistrzem koloru, tradycyjnej orkiestry nigdy nie używa w sposób konwencjonalny" - pisze Małgorzata Gąsiorowska, a John Corigliano (laureat m.in. Oscara, Pulitzera i Grammy) mówi o młodym polskim artyście: "(...) jest absolutnie dojrzałym twórcą. Jestem przekonany, że zyska rozgłos już w najbliższym czasie".

W albumie słyszymy cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: "Collisions of the Matter", "Emerge", "D.N.A." oraz "Quadra" w wykonaniu znakomitych artystów: Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego, Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyr. Łukasza Borowicza oraz artystów Filharmonii Narodowej "Orkiestry Kameralnej Festiwalu Łańcuch" pod dyr. Wojciecha Michniewskiego.

Urodzony w 1983 roku Tomasz Jakub Opałka jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzykę wyróżnia emocjonalność i energia, wrażliwość na brzmienie, wysmakowana orkiestracja oraz innowacyjne poszukiwania w zakresie harmoniki. W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, w tym nie raz tak zaskakujące i odległe od siebie, jak sonoryzm i ambient, awangarda XX i XXI w. i muzyka filmowa.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej książce pt. "Dźwięki, Szepty, Zgrzyty" opisuje muzykę Opałki, jako jednego z 16 jej zdaniem najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów (i jedynego tak młodego twórcę w tym gronie) obok takich artystów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski, Paweł Mykietyn, Jerzy Maksymiuk czy Agata Zubel.

KONTAKT:

e-mail: maja.baczynska@warnermusic.com

www.opalkamusic.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.12.2016, 15:58
Źródło informacji Warner Music Poland
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii