Newsletter

Łączy nas sztuka

16.10.2023, 13:26aktualizacja: 16.10.2023, 13:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa Arche (1)
Grupa Arche (1)
Spotkania ze sztuką zawsze są inspirujące i emocjonujące. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy obrazy czy rzeźby są ekspresyjne i posiadają dużą siłę oddziaływania. Niewątpliwie wystawą robiącą wrażenie jest III odsłona Festiwalu Artystycznego „Łączy nasz sztuka” w Arche Hotelu Częstochowa, którą można oglądać jeszcze do 22 października tego roku.

Zbiór prac malarskich i rzeźbiarskich 16 twórców z nurtu sztuki naiwnej tworzonej przez artystów z niepełnosprawnościami intelektualnymi i profesjonalnej to nie lada gratka dla miłośników sztuki. Kluczem do stworzenia tej wystawy było połączenie artystów w pary, szukanie podobieństw formalnych, spójności tematycznej.

Organizatorami Festiwalu Artystycznego „Łączy nas sztuka” są Grupa Arche, Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej, która zatrudnia już 70 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Goście z Częstochowy i okolic mogli poznać bliżej Fundację podczas uroczystego wernisażu 8 października w hotelu. Nie tylko wypowiedź dyrektor łochowskiego oddziału Fundacji Sylwii Szelest poszerzyła wiedzę przybyłych, lecz także uczestnictwo pracowników i uczestników wystawy z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz prezentacja produktów, jakie wykonuje Fundacja, dały poczuć, jak ważna jest misja wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Podczas otwarcia wystawy odbył się także panel poświęcony tworzeniu kolekcji sztuki, prowadzony przez kuratorkę artystyczną i uczestniczkę Festiwalu oraz prezeskę Stowarzyszenia Wspólnota Arche Monikę Wojciechowską, w którym wzięli udział: Marek Kowalski - dr sztuki w ASP w Warszawie, Barbara Derda - mgr sztuki i instruktor malarstwa w WTZ w Sochaczewie, Marcin Piasecki - dziennikarz, prywatnie kolekcjoner sztuki.

Na zakończenie uczestnicy wernisażu mogli wylicytować obrazy artystów biorących udział w wystawie. Przychód z aukcji zasilił konto Fundacji oraz w połowie trafił do artystów, którzy sprzedali swoje obrazy.

W wystawie wzięli artyści podzieleni w pary:

Klaudiusz Grabisna - Andrzej Fogtt

Damian Czerwiński - Stanisław Baj

Karolina Bakiera - Lena Grochowska

Karolina Świtalska - Monika Wojciechowska

Dorota Filipiuk - Ola Szerstobitow

Krzysztof Matuła - Daniel Pielucha

Kamil Biernacki - Tomasz Lubaszka

Krzysztof Grodzicki - Marek Kowalski

Wydarzenie uświetnił występ częstochowskiego pianisty… oraz wyborny poczęstunek przygotowany przez załogę Arche Hotelu Częstochowa.

Dla wielu osób sztuka staje się kanałem komunikacji, gdzie mogą przekazywać swoje uczucia, myśli i doświadczenia poprzez kolory, formy czy tekstury, i to bez względu na poziom wykształcenia artystycznego.

Sztuka profesjonalna kojarzy się z dobrym warsztatem, znajomością techniki, historii sztuki i dużym doświadczeniem. To wszystko sprawia, że artysta profesjonalny świadomie decyduje o tym, co chce przedstawić, pokazać za pośrednictwem dzieła sztuki i w jaki konkretnie sposób. Dzięki temu wydaje się, że jest to proces w pełni intelektualny, pozbawiony przypadku, chyba że zamierzonego.

Sztuka nieprofesjonalna wydaje się być w pełni amatorska, polegać na eksperymentowaniu, bez zbytniej znajomości zasad tworzenia kompozycji, techniki. Zdaje się być przypadkowa, tworzona ad hoc pod wpływem emocji bez zastanowienia. Wydaje się być prosta w odbiorze.

Malarstwo dla osób z niepełnosprawnościami stanowi wyjątkowy środek wyrazu i terapii, umożliwiając artystyczne wyrażanie się i samorealizację w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Proces tworzenia doskonale wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne artystów, dostarczając im satysfakcji oraz poczucia wartości, pomaga w budowaniu więzi społecznych i integracji, pozwala dzielić się swoimi dziełami z innymi. To doskonała forma terapii.

„Historycy sztuki zaproponowali wiele określeń dla definiowania niektórych artystów. Artyści chorzy psychicznie, artyści prymitywiści, malarze naiwni, malarze autystyczni, określeń jest bez liku. Tak dla przypomnienia wymienię kilka nazwisk, wobec których te określenia zostały użyte i świecą jak robaczki świętojańskie w ciemnościach Światowej Sztuki. Maria Prymaczenko, Teofil Ociepka, Celnik Rousseau, Nikifor Krynicki, Michał Anioł (autyzm), Leonardo da Vinci (autyzm), Vincent van Gogh, Edward Munch (chory psychicznie), Francesco Goya (chory psychicznie), Seraphine Louis czy Adolf Wolfli” - mówi Andrzej Fogtt, patron artystyczny Festiwalu.

Zderzenie tych artystycznych światów ma pokazać, że nie są one aż tak bardzo oddalone od siebie i mogą prowadzić dialog. Każda ze stron w tym dyskursie może zyskać nową jakość i uczyć odbiorców większej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.

Pierwsza wystawa została otwarta wernisażem 6 maja tego roku w Galerii Leny Grochowskiej na terenie Pałacu i Folwarku Łochów, druga zaś 29 maja w Arche Hotelu Krakowska w Warszawie. Przed nami kolejne wydarzenia w Łodzi, Żninie, Lublinie i Gdańsku.

„Wspaniała inicjatywa Leny i Władysława Grochowskich, firmy Arche oraz całego zespołu pasjonatów którzy roztoczyli protektorat nad grupą artystów z niepełnosprawnościami przynosi wspaniałe rezultaty” - pisze Andrzej Fogtt.

Stowarzyszenie Wspólnot Arche jest również organizatorem konkursu fotograficznego „(Nie)zapomniane zabytki”, który powstał z myślą o dotarciu do zapomnianych miejsc i przeprowadzeniu ich dokumentacji fotograficznej oraz nagłośnienia problemu rewitalizacji zabytków. Skierowany jest do wszystkich pełnych pasji, kreatywnych, utalentowanych ludzi związanych z fotografią. Nagrodą główną w konkursie jest voucher na 5-dniowy pobyt w wybranym Arche Hotelu z możliwością organizacji sesji zdjęciowej, podczas której fotografem będzie zwycięzca konkursu. Arche zaprasza również do udziału w XII edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Celem organizacji jest propagowanie sztuki amatorskiej oraz twórców z kręgu sztuki naiwnej, którzy wykształcili swój sposób obrazowania świata, niemieszczący się w naukowych schematach.

Nagrody:

Nagroda Grand Prix - 3000 zł

I nagroda - 1000 zł

II nagroda - 600 zł

III nagroda - 400 zł

Wyróżnienia specjalne: uczestnictwo w plenerze malarskim

Szczegóły na www.wspolnotaarche.pl

KONTAKT:

Monika Wojciechowska

e-mail: mwojciechowska@arche.pl 

tel. 515 001 053

Źródło informacji: Grupa Arche

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.10.2023, 13:26
Źródło informacji Grupa Arche
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii