Newsletter

„Lato, które zmieniło wszystko”. Festiwal 1955 – wystawa o spektakularnym wydarzeniu w historii stolicy od 18 czerwca w Muzeum Warszawy

15.05.2025, 11:30aktualizacja: 15.05.2025, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Muzeum Warszawy  (1)
Muzeum Warszawy (1)
V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów trwał od 31 lipca do 15 sierpnia 1955 roku i przyciągnął do Warszawy niemal 170 tysięcy młodych ludzi z Polski i z całego świata. Pod hasłem „O Pokój i Przyjaźń” krył się propagandowy cel ukazania wyższości socjalizmu nad kapitalizmem. Festiwal stał się jednak karnawałem wielokulturowości, antycypującym zmiany polityczne i społeczne, a przede wszystkim – doświadczeniem pokoleniowym. Wystawa Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955 opowiada historię samego przedsięwzięcia, a także zarysowuje społeczne i kulturowe tło lat 50. XX wieku. Poruszane wątki to między innymi awans społeczny, budowa socjalistycznej Warszawy, koniec doktryny socrealizmu w sztuce, znaczenie przestrzeni publicznej, początki dekolonizacji i „przepuszczalność” żelaznej kurtyny. Pokazane zostaną materiały archiwalne i pamiątki, jak plakaty, pocztówki, chusty, przypinki czy programy, fotografie, socrealistyczne rzeźby i malarstwo, a także współczesne dzieła sztuki. Otwarcie wystawy 18 czerwca o 18.00.

Latem 1955 roku do Warszawy przybyła młodzież z całego świata. 31 lipca rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń - piętnaście dni zabaw, igrzysk, wystaw, spotkań. Miasto - zamknięte i zastraszone przez stalinowski reżim, wciąż częściowo zrujnowane, zmęczone brakami i kolejkami - podczas festiwalu stało się żywe i kolorowe.

Festiwal 1955 był najbardziej spektakularnym wydarzeniem tamtego czasu i stał się doświadczeniem pokoleniowym dla wielu osób wkraczających w dorosłość. Do Warszawy przybyło około 26 tysięcy osób ze 116 krajów. Młodych Polek i Polaków - 140 tysięcy. Pałac Kultury i Stadion Dziesięciolecia właśnie oddano do użytku, ulice dekorowano wielkoformatowymi realizacjami malarskimi. Zorganizowano setki wydarzeń: koncertów, wystaw, spotkań, odczytów i imprez. Tłem były ruiny wciąż odbudowującego się miasta. Dwutygodniowy karnawał wielokulturowości poprzedzał nadchodzące zmiany polityczne i społeczne, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Na wystawie „Lato, które zmieniło wszystko”. Festiwal 1955 tytułowe wydarzenie stało się punktem wyjścia do refleksji o połowie lat 50. XX wieku. Zofia Rojek i Błażej Brzostek, zespół kuratorski, przedstawiają przygotowania i przebieg festiwalu w kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. Istotne wątki to między innymi odwilż polityczna, dekolonizacja Afryki i Azji, odbudowa Warszawy i przestrzeń publiczna stolicy. Przygotowane specjalnie na wystawę dzieła Yulii Krivich i Pauliny Włostowskiej pokazują, że Festiwal 1955 to nie tylko historyczne wydarzenie sprzed 70 lat, lecz także impuls dla współczesnej praktyki artystycznej. Ważna dla wystawy była zbiórka pamiątek i wspomnień.

„O Festiwalu 1955 często mówi się bardzo entuzjastycznie. Jeden z tłumaczy po latach wspominał wydarzenie jako „dwa tygodnie bezbrzeżnego szczęścia - zauważa współkuratorka wystawy, Zofia Rojek. - Podczas spotkań wysłuchaliśmy wspomnień i opowieści o doświadczeniach, otrzymaliśmy wyjątkowe pamiątki, które współtworzą wystawę” - dodaje.

Wystawę uzupełni bogaty program wydarzeń i działań edukacyjnych. W publikacji Festiwal 1955 piętnaście esejów odkryje kolejne warstwy propagandowego przedsięwzięcia, które stało się zapowiedzią zmian w polskiej sferze politycznej i społecznej. Teksty uzupełnią liczne fotografie i grafika użytkowa oraz kalendarium z wycinkami i cytatami z oficjalnych dokumentów, prasy codziennej i dzienników. Premiera 22 lipca.

Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 32

18.06.2025-21.12.2025

KONTAKT:
Aleksandra Migacz
tel. 22 277 43 45, 723 249 094
e-mail: aleksandra.migacz@muzeumwarszawy.pl 

Nela Sobieszczańska
tel. 502 244 911
e-mail: nela.sobieszczanska@muzeumwarszawy.pl  

Źródło informacji: Muzeum Warszawy

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.05.2025, 11:30
Źródło informacji Muzeum Warszawy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ