Newsletter

„Lustra - Wyspiański, Stefczyk, Herbert” - koncert z okazji 30. rocznicy powstania Kasy Stefczyka

31.08.2023, 12:13aktualizacja: 31.08.2023, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom/Fot.Marcin Kmieciński (1)
PAP MediaRoom/Fot.Marcin Kmieciński (1)
Premierowe wykonanie koncertu „Lustra - Wyspiański, Stefczyk, Herbert” w Filharmonii Częstochowskiej uświetniło obchody jubileuszu 30-lecia powstania Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka.

 „Refleksje Wyspiańskiego na ten temat splatają się z politycznymi doświadczeniami Franciszka Stefczyka, który zalecał by >>miłością bliźniego okiełznać własne samolubstwo<<” - wyjaśnia Mariusz Wielebski odpowiedzialny za dobór tekstów utworu.

Kompozytorem „Luster” jest Gedymin Grubba, który jako dyrygent poprowadził koncert. W warstwie muzycznej połączył muzykę rockową i symfoniczną, a także ludową.

„Forma promocji jest niezwykła, ale i Kasa jest na rynku wyjątkowa. Jesteśmy bowiem podmiotem o charakterze spółdzielczym. Tym, którzy nam zaufali, chcemy proponować coś naprawdę wartościowego. Stąd właśnie decyzja o zainicjowaniu projektu >>Lustra - Wyspiański, Stefczyk, Herbert<< i przygotowaniu utworu symfonicznego” - mówi Andrzej Sosnowski, członek zarządu Kasy Stefczyka.

W koncercie „Lustra…” jako soliści wystąpili: Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) i Marek Piekarczyk (wokalista rockowej grupy TSA), którym towarzyszyli instrumentaliści: Jacek Królik (gitara elektryczna), Paweł Szewczyk (instrumenty perkusyjne), Paweł Gruba (bazuna - ludowy instrument z Kaszub) oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Między partiami muzycznymi koncertu teksty Stanisława Wyspiańskiego (fragmenty dramatów „Wesele” i „Wyzwolenie”) oraz fragment testamentu Franciszka Stefczyka, wyrecytował Michał Kula, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W finale wybrzmiało „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta.

„W tak nietypowej mieszance pracuje się wspaniale, ale też bardzo emocjonalnie. Wiązało się to z wielkimi wzruszeniami ze względu na to, że utwór ten zawierał wspaniałe teksty czy to z >>Wesela<<, czy z twórczości Herberta. Poruszał kwestie uniwersalne, mówiące o tym, czym kierować się w życiu i jak ważna jest wierność ideałom" - zaznacza Anita Rywalska-Sosnowska. 

Uzupełnieniem warstwy muzycznej koncertu była oprawa wizualna, w której wykorzystano m.in. projekty witraży (zrealizowanych i tych, które poza projekt nie wyszły) autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Senator RP Grzegorz Bierecki, założyciel SKOK-ów, przemawiając do publiczności przed koncertem powiedział, że Kasa Stefczyka jest dużym, sprawnym przedsięwzięciem, które realizuje swoją misję.

„To hasło >>Nie dla zysku, nie dla filantropii, ale po to, aby służyć<< wyznacza cel pracy Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej” - podkreślił Bierecki.

W roku 2008 w 15. rocznicę powstania Kasy Stefczyka powstał utwór „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i Zbigniewa Herberta. Kompozycja dedykowana była kardynałowi Józefowi Glempowi, prymasowi Polski, w podzięce za długoletnią posługę kapłańską.

Kasa Stefczyka powstała w 1993 roku. Nawiązuje do kas zakładanych przez Franciszka Stefczyka (1861-1924) w XIX wieku. Początkowo miała charakter ściśle branżowy, kierując swoje usługi do pracowników przedsiębiorstw morskich. W połowie lat 90. rozpoczęła przekształcać się w kasę wielośrodowiskową i dziś łączy (jest instytucją o charakterze spółdzielczym) ponad 840 tys. polskich rodzin.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 31.08.2023, 12:13
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii