Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
20 ekspertów z różnych grup - administracji publicznej, biznesu, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, ekspertów technicznych - odebrało (24 czerwca br.) z rąk Ministra Administracji i Cyfryzacji nominacje na członków Rady do Spraw Cyfryzacji. - To nowy model współpracy z interesariuszami – mówił w wystąpieniu otwierającym wczorajsze spotkanie Rafał Trzaskowski - zależy mi na opinii wszystkich zainteresowanych cyfryzacją w Polsce.
Do udziału w Radzie zaproszeni zostali eksperci uznani w swoich środowiskach. Jak wyjaśnił szef MAC, liczba oficjalnych członków Rady została ograniczone do 20 po to, aby stworzyć warunki do efektywnej współpracy. Jednak każdy głos w dyskusji jest ważny, dlatego – jak podkreślił minister Rafał Trzaskowski - w ogromnej większości spotkania Rady będą mieć charakter otwarty i będą mogli w nich uczestniczyć zewnętrzni obserwatorzy a także zaproszeni przez Radę eksperci. Otwarte dla gości było również spotkanie inauguracyjne.
Rada będzie doradzać MAC w sprawach związanych z informatyzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Będzie to robiła między innymi poprzez opiniowanie dokumentów strategicznych (takich jak Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, strategie i programy rozwoju) oraz innych elementów polityki rządu związanej z cyfryzacją państwa. Rada będzie współpracować na przykład w takich obszarach jak: integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej oraz innowacji, czy rozwój rynku telekomunikacyjnego. Jak wyjaśniał Rafał Trzaskowski, to kluczowe kwestie dla rozwoju państwa, dlatego tak ważne jest, by każdy punkt widzenia mógł zostać zaprezentowany.
Przewodniczący Rady Igor Ostrowski dodał, że rozpatrywana jest możliwość powoływania zespołów roboczych przy Radzie, zajmujących się poszczególnymi zagadnieniami, np. telekomunikacją. Przewodniczący zaznaczył też, że Rada w swoich działaniach będzie wzorować się na najlepszych przykładach tego typu organów funkcjonujących na świecie, w tym Multistakeholders Advisory Group przy ONZ. Chodzi między innymi o promowanie modelu dyskusji, w której, na równych prawach mogą zabierać głos przedstawiciele administracji, sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji naukowych i technicznych (tzw. model wielostronny, ang. multistakeholder model).
Pierwsze spotkanie Rady miało charakter otwartej konferencji. Tematem spotkania było podsumowanie efektów globalnego spotkania na temat przyszłości zarządzania Internetem, które odbyło się w kwietniu w Brazylii (NetMundial), na której rząd Polski reprezentował MAC. Według Rafała Trzaskowskiego, NetMundial pokazał, że model wielostronny nie jest tylko sloganem, ale może zafunkcjonować w rzeczywistości. Wskazał, że spotkanie w Sao Paulo rozpoczęło proces, którego efektem może być skuteczne wypracowywanie w przyszłości decyzji dotyczących sieci w gronie rządów, biznesu organizacji pozarządowych i środowiska technicznego. Swoją ocenę spotkania Netmundial przedstawił także członek Rady, Michał Andrzej Woźniak, który w Brazylii reprezentował stronę społeczną. Przyjęte na spotkaniu dokumenty ocenił krytycznie, sam Netmundial ocenił jednak pozytywnie, ze względu na skuteczne w jego ocenie pierwsze przetestowanie modelu wielostronnego w praktyce.
Więcej o konferencji Netmundial i przyjętym tam dokumencie https://mac.gov.pl/aktualnosci/model-wielostronny-zadzialal-minister-rafal-trzaskowski-na-zakonczenie-netmundial
W dalszej części spotkania rozmawiano miedzy innymi o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej przez samorządy. Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN podkreślił jak ważne - w jego ocenie – jest aktywne podejście administracji do przekazywania informacji do ponownego wykorzystywania, tak do celów komercyjnych jak i niekomercyjnych. Administracja pokazując dane, którymi dysponuje może kreować rynkową potrzebę na konkretną usługę informacyjną – np. aplikację mobilną. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zauważył, posługując się przykładem miast, że kluczowe jest zwiększenie świadomości administracji publicznej, jakimi zasobami faktycznie dysponuje. Jako przykład podał informacje przestrzenne, które są niezwykle przydatne i bardzo często wykorzystywane w innowacyjny sposób w połączeniu z innymi publicznie dostępnymi danymi (np. aplikacja do obsługi systemu rowerowego Nextbike.pl, serwis jakdojade.pl).
Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MAC Maciej Groń wspomniał, że od ponad miesiąca funkcjonuje portal DanePublicze.gov.pl, czyli centralne repozytorium informacji publicznej. Portal ułatwia dostęp i korzystanie z danych, między innymi po to, by można było na ich podstawie tworzyć nowe produkty lub usługi, np. aplikacje mobilne. Portal ruszył niedawno, a dostępnych w nim zasobów i zainteresowanych nimi użytkowników stale przybywa.
Z kolei wiceminister Iwona Wendel z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zwróciła uwagę na ważną rolę Biuletynów Informacji Publicznej, które określiła jako skarbnicę wiedzy i materiałów do ponownego wykorzystania. Dodała także, że udostępnianie informacji publicznej w BIP jest z punktu widzenia urzędów tańsze niż przekazywanie jej na wniosek.
Na koniec spotkania prezentację wygłosił Eoin O’ Dell, przebywający w Warszawie na zaproszenia Ministerstwa Gospodarki, dr prawa z Trinity College w Dublinie. Przedstawił on informację o pracach specjalnej komisji powołanej przez ministra ds. pracy, przedsiębiorstw i innowacji Irlandii, której zadaniem jest m.in. zidentyfikowanie barier dla innowacji w obecnie obowiązujących na wyspie przepisach dot. ochrony własności intelektualnej. Autor prezentacji jak i uczestnicy konferencji biorący udział w dyskusji podkreślali bardzo złożony charakter omawianej problematyki. Współpraca i konsensus poszczególnych interesariuszy, w tym twórców, przemysłu kreatywnego, pośredników i użytkowników jest konieczna do wypracowania propozycji zmian w poszczególnych krajach UE.
* * *
Powołanie Rady do Spraw Cyfryzacji wynika z zapisów art. 17 znowelizowanej ustawy o informatyzacji (ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne), która weszła w życie 11 maja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.06.2014, 12:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |