Newsletter

MAC ws. warsztatów o neutralności sieci (komunikat)

18.11.2014, 21:45aktualizacja: 18.11.2014, 21:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Neutralność sieciowa była tematem warsztatów, które w dniu dzisiejszym (tj. 18 listopada 2014 r) zorganizowała w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Rada do spraw Cyfryzacji.

Wśród omawianych kwestii pojawiły się m.in. problematyka neutralności sieci i jej egzekwowanie w praktyce, usługi specjalistyczne, problem treści i usług niewliczanych do limitu transferu danych (zero-rated content), gwarantowanej jakości usług (QoS) w kontekście neutralności sieci i inne.

Uczestnicy mieli okazję poznać polskie stanowisko w tej sprawie, wypracowane w procesie konsultacji oraz stan dyskusji na świecie. „Dyskusja na temat neutralności sieci nabrała tempa. We wrześniu 2013 roku Komisja Europejska zaproponowała projekt rozporządzenia tzw. TSM, którego jednym z ważniejszych elementów jest regulacja zagadnienia neutralności sieci i tzw. otwartego Internetu. Prace toczyły się równolegle w Parlamencie Europejskim oraz Radzie UE – powiedział Emil Kędzierski, radca ministra w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dodając, że polskie stanowisko zostało przekazane do Rady UE w sierpniu bieżącego roku.

„To, czym różni się polskie stanowisko od propozycji przedstawionych przez Komisję i Parlament Europejski to przede wszystkim inne podejście do definicji neutralności sieci. Zazwyczaj mówi się, że neutralna sieć to taka, w której każdy ruch jest traktowany jednakowo. Z naszych konsultacji wynika, że nie każdy ruch można traktować w taki sam sposób. Proponujemy, aby jednakowo traktować każdy ruch należący do tej samej kategorii, np. tak samo traktować e-maile czy streaming, niezależnie od nadawcy czy odbiorcy.” – tłumaczył Emil Kędzierski.

W polskim stanowisku, w przeciwieństwie do propozycji PE i KE, brak jest również definicji usług specjalistycznych - naszym zdaniem w chwili obecnej nie ma uzasadnienia dla ich regulowania. Wszystko zatem, co nie jest zakazane, powinno być dozwolone. W polskiej propozycji znalazł się także zakaz blokowania, spowalniania czy w jakikolwiek inny sposób degradowania ruchu. Przyjęto natomiast że narzędzia kontroli ruchem powinny być w miarę elastyczne, tak aby odpowiadać rozwijającemu się rynkowi.

Emil Kędzierski dodał także że „tak jak KE i PE mówią o zamkniętym katalogu, tak my przedstawiliśmy katalog otwarty, który w szczególności uwzględnia wykonanie wyroku sądu, egzekwowanie przepisów prawa, przeciwdziałanie zatorom, zapewnienie integralności i bezpieczeństwa sieci lub usług świadczonych za pośrednictwem sieci.”

Wzorując się na rozwiązaniach holenderskich Polska zaproponowała również przepis, zgodnie z którym dostawca usług telekomunikacyjnych nie powinien różnicować ceny za usługę dostępu do internetu w zależności od składników oferty - a zatem treści dostępnych w ramach oferowanego dostępu do sieci.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2014, 21:45
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ