Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Aż 700 dzieci z domów dziecka – 400 piłkarzy z polskich i 300 z ukraińskich placówek 5 czerwca na stadionie Hutnika Warszawa rozegra XIII Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W turniejach piłkarskich organizowanych od ponad dekady przez Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” wzięło dotąd udział blisko 6 tysięcy dzieci z domów dziecka z 44 krajów świata. Tegoroczna impreza jest jednak szczególna – nie tylko weźmie w niej udział rekordowa liczba młodych zawodników, ale też po raz pierwszy w Polsce swój turniej rozegrają młodzi piłkarze z Ukrainy.
„Kiedy podczas VII Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w 2019 roku zawodnicy z Ukrainy zdobyli tytuł Mistrza Świata nie spodziewaliśmy się, że trzy lata później będziemy bać się o ich życie. Gdy wybuchła wojna, nasza pierwsza myśl była >>Co z naszymi zawodnikami? Czy żyją? Czy wszystko u nich w porządku?<<. Kiedy do nich dzwoniliśmy słyszeliśmy, że młodzi piłkarze ukrywają się przed bombami w metrze, a część walczy o swoją ojczyznę. To było straszne, nie mieściło się nam w głowach. Gdy więc dowiedzieliśmy się, że wiele dzieci z domów dziecka z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce wiedzieliśmy, że musimy coś dla nich zrobić. Dlatego wspólnie z Fundacją Happy Kids, która przyjęła w Polsce wiele setek dzieci z ukraińskich domów dziecka, organizujemy Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej, które odbędą się razem z XIII Mistrzostwami Polski Dzieci z Domów Dziecka” – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”, które od 2010 roku organizuje największe w Polsce i na świecie turnieje piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. – Zdecydowaliśmy się zorganizować Mistrzostwa Ukrainy, bo gdy rozpoczęliśmy pierwsze treningi w Polsce dla ukraińskich dzieci, widzieliśmy, jak działa magia piłki. Na początku dzieci ciągle sprawdzały w telefonach wiadomości z frontu – czy wszyscy ich bliscy i przyjaciele żyją. Po pewnym czasie zapomniały o wojnie, zaczęły się uśmiechać i były zwykłymi dziećmi, które jak wszystkie rywalizowały na boisku”.
„Nasze dzieci bardzo wiele przeszły. Przeżyły ogrom strachu, a teraz, choć są bezpieczne w Polsce, nadal boją się o życie tych, którzy zostali na Ukrainie. My dorośli jednak wiemy, że życie musi iść do przodu i że nie można żyć tylko rozpaczą. Dlatego udział w Mistrzostwach Ukrainy to dla dzieci wspaniała okazja do wyjścia z ciężkich emocji, do poczucia znowu radości z gry, ze spotkania z przyjaciółmi – mówi Serhii Stoliarenko, opiekun dzieci z Hulajpola ewakuowanych przez Fundację Happy Kids, którego podopieczni wezmą udział w Mistrzostwach. – Fakt, że zagrają w Mistrzostwach Ukrainy i w barwach ojczyzny jest dla dzieci ogromnie ważny – to jakby na chwilę wróciły do Ukrainy, znowu mogły poczuć się jak w ojczystym kraju. Dzięki temu, że dzieci będą grały jednocześnie z polskimi rówieśnikami to także szansa na nowe przyjaźnie i na wspólną radość z gry”.
„Byliśmy wręcz zaskoczeni tym, jak wielkie wsparcie dzieci z polskich domów dziecka okazały rówieśnikom z Ukrainy. Dostaliśmy wiele wiadomości, zdjęć i filmów z wyrazami solidarności dla Ukrainy, które publikowaliśmy w naszych mediach społecznościowych – dodaje Sylwester Trześniewski. – Dlatego zdecydowaliśmy się połączyć turnieje – jednocześnie rozgrywamy XIII Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Ukrainy. Chcemy, aby dla dzieci z polskich i ukraińskich domów dziecka było to wielkie spotkanie piłkarskiej rodziny, która nie tylko razem gra i świętuje miłość do piłki, ale także zawsze może liczyć na wzajemne wparcie i pomoc w najtrudniejszych chwilach”.
Podczas Mistrzostw rozegrany zostanie także Mecz Przyjaźni Polska-Ukraina, w którym razem z zawodnikami z domów dziecka wystąpią byli reprezentanci Polski w piłce nożnej, którzy od lat jako ambasadorzy mistrzostw wspierają młodych piłkarzy z domów dziecka. Na murawie zobaczymy m.in. Dariusza Dziekanowskiego, Tomasza Kłosa, Jacka Krzynówka i Radosława Majdana.
W XIII Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Ukrainy weźmie udział 40 drużyn z Polski i 30 z Ukrainy. Zorganizowanie tak wielkiej imprezy sportowej nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu instytucji i firm. Od ponad dekady sponsorem turnieju jest sieć sklepów Biedronka.
„Było dla nas oczywiste, że w tym roku Mistrzostwa powinny połączyć młodych piłkarzy z Polski i Ukrainy. Razem z organizatorami chcieliśmy pokazać solidarność Biedronki z dzieciakami z Ukrainy – tak jak klienci naszej sieci wspierają Ukrainę codziennie. Wierzę, że chwile spędzone na przygotowaniach do turnieju i podczas zmagań pozwolą, choć na chwilę, przestać myśleć o tym co dzieje się w ich ojczyźnie. Z drugiej strony jesteśmy przekonani, że dla polskich wychowanków domów dziecka umiędzynarodowienie turnieju dodatkowo uatrakcyjni turniej” – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor komunikacji i CSR w sieci Biedronka.
5 czerwca będzie wielkim sportowym wydarzeniem w życiu setek dzieci z domów dziecka – do kibicowania im organizatorzy zapraszają wszystkich warszawiaków. Na kibiców, którzy odwiedzą w niedzielę stadion Hutnika Warszawa, będzie czekać rodzinny piknik z dmuchańcami, food-truckami i mnóstwem innych atrakcji. Wstęp dla publiczności jest wolny od godz. 15:30.
Lokalizacja: Stadion Hutnika Warszawa, ul. Marymoncka 42, Warszawa
Program XIII Mistrzostw Polski i Mistrzostw Ukrainy:
09:00 – 09:20 Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw,
09:30 – 14:30 Fazy grupowe rozgrywek,
15:40 – 17:10 Mecze faz pucharowych,
17:10 – 17:30 Mecze finałowe,
17:45 – 18:50 Mecz Przyjaźni Polska-Ukraina z udziałem byłych reprezentantów Polski,
19:10 – 20:40 Gala finałowa.
Organizator XIII Mistrzostw Polski i Mistrzostw Ukrainy: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”
Współorganizator: Fundacja Happy Kids
Patroni honorowi: Minister Sportu i Turystyki; Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Ambasador Ukrainy w Polsce; PZPN
Patroni medialni: TVP Sport; PAP; halowarszawo.pl
Sponsor główny: sieć sklepów Biedronka
Sponsorzy: PZU, Blachy Pruszyński, Orlen
Partner Strategiczny: M.st. Warszawa
Partnerzy Główni: KEEZA, Miejskie Zakłady Autobusowe
Turniej wspiera agencja FleishmanHillard Warsaw.
Więcej informacji o Mistrzostwach na stronie www.nadziejanamundial.pl oraz na profilu Stowarzyszenia na Facebooku: Hope for Mundial.
KONTAKT:
Łukasz Cichy
FleishmanHillard Warsaw
tel. kom. +48 603 335 523
e-mail: lukasz.cichy@fleishmaneurope.com
-
Agata Brandt
Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”
tel. kom. +48 502 573 323, +48 519 826 464
e-mail: biuro@nadziejanamundial.pl
Źródło informacji: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2022, 14:00 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce