Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: „Musimy wyzbyć się myśli, że nic od nas nie zależy” – za nami drugi dzień współKongresu Kultury (komunikat)

09.11.2024, 11:04aktualizacja: 12.11.2024, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

Finansowanie i decentralizacja kultury, reforma instytucji oraz sytuacja pracowników i pracowniczek – to tematy plenarne drugiego dnia współKongresu Kultury. Szczególnie głośno wybrzmiały kluczowe problemy uczestniczek i uczestników współKongresu: trudna sytuacja instytucji lokalnych, potrzeba wyłonienia nowych liderek i liderów oraz odbudowania relacji środowiska z władzami. Obecne były też tematy związane z rozwojem sztucznej inteligencji i mobbingu w instytucjach kultury. Na ostatnim panelu dnia, przed rozpoczęciem rozmowy o płacach i warunkach pracy, na scenie głównej odbył się happening artystek i artystów z transparentami postulującymi zabezpieczenie emerytalne dla twórczyń i twórców kultury.

Finanse, decentralizacja, reforma, uczestnictwo i praca w kulturze – debaty plenarne drugiego dnia współKongresu

Dzień rozpoczęła debata „Jak finansować kulturę?” O przestarzałych ramach prawnych finansowania organizacji pozarządowych oraz o sytuacji samorządów, których budżety na kulturę ucierpiały w wyniku wprowadzonych w ostatnich latach zmianach podatkowych dyskutowali: ministra Hanna Wróblewska, Jurand Drop, Aldona Machnowska-Góra i Maria Zięba. Debatę prowadziła Agnieszka Lichnerowicz.

"Państwo nie może abdykować z kultury" – deklarowała ministra Hanna Wróblewska.

"Kultura jest działaniem obligatoryjnym, musi być też wydatkiem obligatoryjnym" – dodała Aldona Machnowska–Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

W debacie „Decentralizacja: o nowym podziale kompetencji w zarządzaniu kulturą” udział wzięli: Barbara Frydrych, prof. Adam Gendźwiłł, dr hab. Paweł Kubicki, Rafał Koziński, Joanna Orlik. Debatę prowadziła Dominika Kawalerowicz.

"Wyzwaniem w wyludniających się gminach może być niedługo zapewnienie usług publicznych, w tym kultury" – mówił Adam Gendźwiłł, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Socjologii w Katedrze Socjologii Polityki.

Temat przestarzałych zapisów prawnych wrócił w debacie „(re)Forma instytucji kultury – publiczne, społeczne, prywatne”, w której udział wzięli: Alina Gałązka, Aleksandra Matuszczyk, Ewa Pilawska, Piotr Rypson i Maria Seweryn. Debatę poprowadził Artur Jóźwik.

"Wpisanie społecznej instytucji kultury, czyli instytucji prowadzonej przez NGO do ustawy, to pomysł zainicjowany przez prof. Hausnera na Kongresie w 2009 roku. Te instytucje powinny mieć wieloletnie finansowanie i misję ustaloną z samorządem. To zapewni ludziom kultury stabilność pracy" – mówiła Alina Gałązka, członkini Zespołu Programowego współKongresu Kultury.

"Zajmijmy się mecenatem kultury, by zapewnić instytucjom niezależność. Mecenasi muszą mieć wymierne korzyści ze wspierania instytucji" – zaapelowała Maria Seweryn.

Roli nowych technologii w odbiorze i dostępie do kultury poświęcona była debata „Jak czytać, oglądać i słuchać w czasach nieuwagi?”, w której rozmawiali: Anna Cieplak, Karol Jachymek, Grzegorz Jankowicz, Katarzyna Janota i Paweł Łysak. Prowadziła: dr Zofia Król.

"Musimy uspołecznić technologie, żeby nie były podporządkowane wyłącznie rynkowi i sprzedaży, żeby służyły lokalnym społecznościom" – postulowała Anna Cieplak, pisarka i animatorka kultury.

Ostatnia debata plenarna dotyczyła sytuacji pracowniczek i pracowników kultury. Była na niej obecna grupa protestujących artystek i artystów, domagających się zabezpieczeń emerytalnych dla twórczyń i twórców. Protestujący zostali zarejestrowani na współKongres i z transparentami (m.in. „Bez artystów nie ma kultury, bez kultury nie ma przyszłości”) weszli na scenę główną Teatru Dramatycznego, gdzie wyszła do nich ministra Hanna Wróblewska.

W debacie „Pracownice/pracownicy sztuki. Dlaczego wciąż potrzebujemy rozmów o płacach i warunkach pracy” udział wzięli: Katarzyna Górna, Kuba Szreder, Małgorzata Wdowik i Bartosz Pudo. Debatę prowadził Jakub Majmurek.

"Potrzebujemy wprowadzenia stopni awansu zawodowego, zabezpieczenia płac freelancerek i freelancerów, współpracujących z instytucjami. Potrzebujemy stworzenia, we współpracy Ministerstwa ze stroną społeczną, dokumentu, zawierającego widełki uczciwych płac. Dokumentu, który byłby uwzględniany przy programach ministerialnych" – mówiła Małgorzata Wdowik, reżyserka, przewodnicząca Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

Lokalność, ekologia, relacja z władzą, archiwa i czytelnictwo – debaty panelowe drugiego dnia współKongresu

Debaty panelowe drugiego dnia współKongresu poruszały najtrudniejsze tematy, z którymi mierzy się polska kultura. Powrócił temat zabezpieczeń socjalnych artystek i artystów oraz stagnacji zarobków na rynku literackim. Rozmawiano o mobbingu i przemocy w instytucjach kultury, oraz o charakterze relacji pracowników z dyrektorami i instytucji z władzami.

"Czekamy na trzynastą pensję, większe odprawy emerytalne, dodatki za pracę w trudnych warunkach czy dodatki wiejskie. My, jako pracownicy kultury, nie mamy prawa do wolnej niedzieli, jak pracownicy handlu" – mówił Paweł Kamiński podczas debaty „Kultura na marginesie. Dlaczego państwo polskie dyskryminuje instytucje kultury?”.

"Zarobki naszej grupy zawodowej stoją w miejscu, choć ogólne zarobki w Polsce rosną. Dlatego potrzebujemy systemowego wsparcia, bo inaczej pisanie będzie już tylko hobby dla tych, którzy mieli szczęście urodzić się w bogatych domach" – apelował Grzegorz Piątek, uczestnik debaty „Książka dobrem kultury. Dlaczego mechanizmy wolnorynkowe nie wystarczają?”

"Musimy oddzielić instytucje od osób dyrektorskich. Instytucja jest naszym wspólnym dobrem, a nie własnością dyrektora/dyrektorki. Nad dyrektorem jest prawo" – zauważyła Alina Czyżewska w debacie „Jak władze robią nas w... i co z tym zrobić”.

"Mobbing, dyskryminacja i molestowanie to trzy pojęcia na innym poziomie prawnym. Z poziomu psychologii – mobbing to usystematyzowana przemoc, która prowadzi do degradacji psychicznej osoby, która tej przemocy ulega. To przemoc, która obciąża winą ofiarę i której zachowania i reakcje odczytywane są na zewnątrz jako stwarzanie problemów i generowanie konfliktów" – mówiła Anna Cybulko podczas debaty „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.

Poruszane były także obawy związane ze sztuczną inteligencją i kryzysem ekologicznym.

"Brytyjskie stowarzyszenie tłumaczy podaje, że już jedna trzecia tłumaczy straciła pracę, wielu dostaje propozycje jedynie post-editingu za jedną czwartą stawki rynkowej i bez praw autorskich" – mówiła Justyna Czechowska w debacie „Ile jeszcze ukradnie nam sztuczna inteligencja – AI?”

"Kryzys ekologiczny ma źródło w kryzysie wyobraźni" – podkreśliła Beata Frankowska, członkini Zielonego Patrolu w Mazowieckim Instytucie Kultury podczas debaty „Zielone instytucje kultury – jak kultura może wspierać edukację ekologiczną”.

Co nas czeka trzeciego dnia współKongresu Kultury?

Ostatni dzień współKongresu będzie nie tylko przestrzenią do dalszych rozmów o wyzwaniach, stojących przed polską kulturą, ale też okazją do podsumowań i wniosków.

Debaty plenarne poruszą tematy edukacji kulturowej i systemu szkolnictwa oraz młodej kultury – jej języków i mediów, z których korzysta. Ostatnie debaty panelowe dotyczyć będą polskiej kultury na świecie, tworzenia angażujących działań i wydarzeń kulturalnych oraz przezwyciężania kodu folwarku w sektorze kultury.

Ostatni dzień współKongresu Kultury zakończy debata ministrów podsumowująca 3 dni wydarzenia. W debacie wezmą udział: Hanna Wróblewska – ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Barbara Nowacka – ministra edukacji narodowej, Agnieszka Dziemianowicz–Bąk – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Andrzej Domański – minister finansów. Debatę poprowadzą prof. Iwona Kurz, współinicjatorka i członkini Zespołu Programowego współKongresu Kultury oraz Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury.

Debaty plenarne będą transmitowane online. Wszystkie debaty, w tym debaty panelowe, zostaną udostępnione na kanale YouTube MKiDN.

Galeria zdjęć w linku: https://nck.pl/upload/2024/11/wspo-lkongres-kultury-06-11824.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ dki/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2024, 11:04
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ