Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Tegoroczna edycja Warszawskiego Dialogu na Rzecz Demokracji odbywa się pod hasłem „Dialog w demokracji, demokracja w dialogu” – mówił w czwartek podczas wystąpienia wiceszef polskiej dyplomacji.
– To zapewnia platformę do publicznej debaty na temat bieżących wyzwań, dostępnych środków zaradczych i głównych stron zaangażowanych w procesy demokratyzacji – dodał w swoim wystąpieniu wiceminister Magierowski. Zauważył, że warszawskie spotkanie nie mogło odbyć się w bardziej krytycznym momencie. – W dzisiejszych czasach demokracja nie może być traktowana jako pewnik. Wiele instytucji demokratycznych i ich zwolennicy znajdują się pod presją autorytarnych reżimów lub stoją w obliczu zagrożeń terrorystycznych. Fałszywe wiadomości ograniczają wiarygodność mediów i podważają wolność słowa. Konflikty zbrojne i brutalny ekstremizm rosną, a tradycyjne mechanizmy sprawiedliwości i dialogi międzyreligijne stały się ważniejsze niż kiedykolwiek – zaznaczył wiceszef MSZ. - Polska z dumą uczestniczy w zbiorowych wysiłkach na rzecz obrony demokratycznych postępów i przeciwstawienia się tendencjom antydemokratycznym – podkreślił.
Celem tegorocznej konferencji jest podkreślenie wagi dialogu na rzecz poszanowania praw człowieka i wolności oraz wzmocnienia demokratycznych instytucji. Wśród tematów, które będą omawiane podczas sesji panelowych, znajdą się wolne i niezależne media, dialog międzywyznaniowy, sprawiedliwość transformacyjna oraz rola młodych ludzi w kształtowaniu inkluzywnego systemu politycznego.
Otwarciu konferencji towarzyszyła ceremonia wręczenia nagrody Pro Dignitate Humana. W uznaniu zasług na rzecz ochrony praw człowieka Minister Spraw Zagranicznych RP podjął decyzję o uhonorowaniu Faridy Abbas Khalaf oraz Nadii Murad, przedstawicielek prześladowanej mniejszości jazydzkiej, której odmawia się prawa do wyznawania swej religii i życia w pokoju. - Nagroda Pro Dignitate Humana dla Nadii Murad i Faridy Abbas Khalaf stanowi wyraz uznania za pełne poświęcenia działania na rzecz obrony praw osób prześladowanych, w szczególności mniejszości jazydzkiej. Mimo dramatycznych własnych doświadczeń, niestrudzenie zabiegają o poszanowanie ludzkiej godności zwrócił uwagę w laudacji wiceminister Magierowski. – Przyznanie tegorocznej nagrody jest wyrazem polskiej solidarności z Jazydami oraz innymi mniejszościami religijnymi w regionie, które cierpią prześladowania ze strony ISIS. To także wyraz naszej solidarności z tymi, których konflikty pozbawiły szansy na przeżywanie młodości w pokoju i wolności – zaznaczył wiceszef MSZ, przekazując nagrodę na ręce Faridy Abbas Khalaf.
„Pro Dignitate Humana” jest przyznawana za bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Pierwszym laureatem nagrody został Aleś Białacki (Białoruś), w kolejnych latach nagrodzeni zostali organizacja „Memoriał” (Rosja), pakistańska prawniczka Asia Jachranki, rosyjska działaczka na rzecz praw człowieka i swobód obywatelskich Ludmiła Aleksiejewa, rosyjska organizacja pozarządowa wspierająca prawa uchodźców i migrantów „Wsparcie Obywatelskie”. W ubiegłym roku laureatką została dr Helena Pyz - polska lekarka i misjonarka świecka mieszkająca i pracująca w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.12.2017, 15:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |