Newsletter

MSZ: wywiad Schetyny dla czeskiego dziennika „Hospodarskie Noviny” (komunikat)

13.10.2014, 16:03aktualizacja: 13.10.2014, 16:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Żeby prowadzić prawdziwą politykę, nie można się bać – minister Grzegorz Schetyna dla czeskiego dziennika „Hospodarskie Noviny”; 13.10.2014.

O swojej wizji polityki zagranicznej, konflikcie na Ukrainie i jego kontekście energetycznym, a także o relacjach z sąsiadami i roli Grupy Wyszehradzkiej mówił minister Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla czeskiego dziennika „Hospodarskie Noviny”. Rozmowa miała miejsce podczas pierwszej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Pradze. Dziennik zauważa, że choć polską dyplomacją kieruje od niedawna, to na krajowej scenie politycznej Grzegorz Schetyna jest doświadczonym politykiem.

Dziennik sugeruje, że Grzegorz Schetyna już swoimi pierwszymi wypowiedziami na temat rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zasłużył sobie w rosyjskich mediach na porównania do europejskich jastrzębi. W ocenie redakcji to, co mówi szef polskiej dyplomacji odzwierciedla zasadniczo spójne, długookresowe stanowisko Polski wobec Ukrainy i Rosji. – Chcemy wywierać wpływ na europejską ocenę sytuacji oraz decyzje, które jej dotyczą. [Ważne jest] utrzymanie solidarności europejskiej, transatlantyckiej, czyli USA i Kanady, oraz wszystkich krajów wolnego świata, które stoją po stronie Ukrainy – zaznaczył minister Schetyna. Dodał przy tym, że „w naszej części Europy to się udaje, ponieważ znamy historię, wiemy, jak należy budować stosunki z Rosją, która zachowuje się tak, jak się zachowuje w ciągu ostatnich miesięcy na Krymie i na Wschodzie Ukrainy”.

– Żeby prowadzić prawdziwą politykę, nie można się bać – zauważył minister Schetyna. – Musimy rozwiązać problem dywersyfikacji źródeł gazu, kończymy budowę terminalu gazowego w Świnoujściu, z ministrem Zaoralkiem rozmawialiśmy o interkonektorach między Polską a Czechami – powiedział. – Chcemy dać naszym sąsiadom gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. Już nikt nigdy nie powinien być zależny od dostaw gazu z Rosji. Większy problem w następnych miesiącach będzie mieć Ukraina, której sytuacja pokazuje, jak Rosjanie wykorzystują politycznie ten instrument – dodał.

Minister Schetyna w trakcie rozmowy mówił również coraz bardziej podobnym postrzeganiu bezpieczeństwa w Europie Środkowej przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. – Mamy podobny pogląd na kwestie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, na przyszłość Ukrainy, czyli tego, co wydarzy się na Ukrainie po wyborach, jak również sankcji – stwierdził. – Możemy natomiast otworzyć i zagwarantować Ukrainie drogę do Europy, ale to sami Ukraińcy muszą się zdecydować, muszą zdecydować o przyszłości Ukrainy. Ukraina potrzebuje stabilnej koalicji i silnego rządu, który zajmie się tymi wielkimi wyzwaniami, jakimi są reformy administracyjne, ekonomiczne i strukturalne – zaznaczył.

Minister mówił też o kierunku ożywienia współpracy wyszehradzkiej – Nasz głos będzie mieć 4-krotnie większe znaczenie niż gdybyśmy mówili każdy z osobna – powiedział. – Wyszehrad nie powinien zaniknąć ani się kurczyć tylko dlatego, że decydującymi okażą się partykularne interesy. Każdy je posiada, każde państwo. Ale sensowne jest, kiedy wszyscy będziemy pracować nad wspólnym stanowiskiem w kluczowych sprawach. To wzmacnia naszą pozycję w Unii Europejskiej, na czym powinno zależeć nam wszystkim – podkreślił minister Schetyna.

Wywiad dostępny jest na stronie internetowej czeskiego dziennika.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2014, 16:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ