Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dzięki wyjątkowej kolekcji najwyższej klasy dzieł sztuki i eksponatów historycznych Muzeum Wiednia oferuje wgląd w historię austriackiej stolicy w swoim głównym budynku na Karlsplatz. Muzeum miejskie zostało zbudowane przez Oswalda Haerdtla w latach pięćdziesiątych XX wieku. Po trzech latach renowacji i rozbudowy zostało ponownie otwarte 6 grudnia 2023 roku.
Po remoncie muzeum zyskało przejrzystą strukturę: na pierwszych trzech piętrach, w starym budynku Haerdtla, mieści się stała ekspozycja „Wiedeń. Moja historia”, która w formie chronologicznej wycieczki opowiada historię miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Wejście na tę ekspozycję jest bezpłatne.
„Słowo >>muzeum<< brzmi jak miejsce z przeszłości. Ale nasze Muzeum Wiednia to miejsce przyszłości. Miejsce spotkań, miejsce uczestnictwa, miejsce wymiany wiedzy. Nowe Muzeum Wiednia stworzyło infrastrukturę kulturalną dla przyszłych pokoleń (...). Wiedeń to nie tylko milionowa metropolia, Wiedeń to także podejście do życia. Niedrogie i o wysokiej jakości życia. Nic obecnie nie odzwierciedla tego lepiej niż nowe Muzeum Wiednia” - powiedział Michael Ludwig, burmistrz Wiednia, podczas uroczystego otwarcia.
Na trzecim piętrze znajdują się trzy studia oferujące szeroką gamę warsztatów dla wszystkich grup wiekowych, sale eventowe oraz duży taras ze spektakularnym widokiem na centrum Wiednia. Czwarte nowe piętro oferuje 1100 m2 powierzchni na zmieniające się wystawy specjalne. Pierwszy pokaz poświęcony będzie Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlachowi, a wernisaż odbędzie się 1 lutego 2024 roku.
„Najpiękniejsze jest zaproszenie, jakie to muzeum kieruje na tak wiele sposobów teraz i dla przyszłych pokoleń poprzez uczestnictwo wszystkich mieszkańców tego miasta w bogactwie kulturowym” - podkreśla Veronica Kaup-Hasler, członek zarządu miasta ds. kultury.
Na kilka miesięcy przed otwarciem przeprowadzono audyt dotyczący zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Surowy proces certyfikacji został pomyślnie zakończony, a Muzeum Wiednia otrzymało Austriackie Oznakowanie Ekologiczne w samą porę na otwarcie jako siedziba muzeum i miejsce wydarzeń.
W muzeum obowiązują standardowe godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godzinach 9:00-18:00, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00. Wejściówki można rezerwować na stronie wienmuseum.at lub na miejscu.
Źródło informacji: Vienna International Offices
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.12.2023, 11:00 |
Źródło informacji | Vienna International Offices |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wiki Lubi Zabytki - konkurs fotograficzny w tym roku bije rekordy zgłoszeń
- 17.09.2024, 09:09
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
-
Image
Lewicka: Kapuściński był pisarzem, który malował słowem PAP
„Ryszard Kapuściński był takim pisarzem który malował słowem. Miał taką niezwykłą zdolność nie tylko holistycznego, ale plastycznego ujmowania spraw złożonych: zjawisk, mechanizmów, procesów. Dla mnie, jako dziennikarza zajmującego się polityką, jest niezwykle inspirujące” – mówi Karolina Lewicka, dziennikarka TOK FM, publicystka „Polityki” i portalu „Na Temat”, członkini kapituły Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Trwa nabór prac konkursowych w czterech kategoriach: materiały prasowe, audycje radiowe, realizacje wideo oraz fotografie.- 09.09.2024, 10:28
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Polska Agencja Prasowa
-
Image
Prezeska Fundacji Grand Press: o wolność słowa trzeba dbać na co dzień, by nie została nam odebrana PAP
Towarzystwo Pro Loquela Silesiana, dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka oraz modelka i edukatorka Anja Rubik zostali uhonorowani Medalem Wolności Słowa w kategoriach: Instytucja, Media, Obywatel/Obywatelka. Gala Medalu Wolności Słowa, zorganizowana po raz czwarty przez Fundację Grand Press, odbyła się 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.- 02.09.2024, 14:53
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP MediaRoom