Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Gonitwa ustanowiona została w 1895 r. przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim, hrabiego Augusta Potockiego. Zorganizowano ją na wzór, również rozgrywanej do dzisiaj, Grand Prix de Paris. W 2023 roku najważniejsza warszawska gonitwa rozegrana zostanie po raz 110., a po raz 78. na Torze Służewiec.
Przerwy w jej rozgrywaniu wynikały na przestrzeni lat z czynników związanych z ówczesną geopolityką. Na początku XX wieku, gdy Polska była jeszcze pod zaborami, wpływ na problemy z organizacją Wielkiej Warszawskiej miały carskie restrykcje. Stołecznej gonitwy nie rozgrywano również podczas obu wojen światowych. W dwudziestoleciu międzywojennym Wielka Warszawska odbywała się na torze na Polu Mokotowskim. W związku z rozwojem stolicy, rozpoczęto poszukiwanie nowej lokalizacji. Po licznych analizach wybór padł na Służewiec.
Tor Wyścigów Konnych Służewiec oddany został do użytku w czerwcu 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Pierwsza gonitwa po wojnie, nawiązująca do tradycji Wielkiej Warszawskiej, rozegrana została w Lublinie jako Wielka Nagroda Lubelska. W 1946 r. Wielka Warszawska wróciła już na stałe na Tor Służewiec.
Wielka Warszawska – jeszcze bardziej wyjątkowa niż zwykle
„Ten rok jest szczególny dla Wielkiej Warszawskiej i na stałe wpisze się w historię tej gonitwy. To właśnie 28 lutego 2023 r. słynny stołeczny wyścig otrzymał, po rekomendacji Europejskiego Komitetu Gonitw Pattern, międzynarodowy >>znak jakości<< Listed. Uzyskanie statusu Listed to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, które wprowadza Wielką Warszawską do grona najbardziej cenionych na świecie gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej” - mówi Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.
Wielka Warszawska co roku gromadzi na Torze Służewiec nie tylko tłumy miłośników wyścigów konnych, ale także tysiące Warszawiaków, którzy wiedzą, że tego dnia po prostu trzeba tu być. W latach 2021-2022 królową służewieckich gonitw wygrał Night Tornado pod Stefano Murą. Kto zwycięży ją w tym roku, dowiemy się 1 października. Jedno jest pewne, tego dnia ponownie czeka nas wielkie wyścigowe święto, szereg dodatkowych atrakcji m.in. pokazy kawalerii i zabytkowych powozów, muzyka na żywo, konkurs na najpiękniejszą stylizację inspirowaną latami 60. czy strefa zabaw dla dzieci oraz mnóstwo wspaniałych emocji i wrażeń.
Źródło informacji: Totalizator Sportowy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.09.2023, 10:17 |
Źródło informacji | Totalizator Sportowy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Budowanie Unii Kultur - trwają Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze
W meksykańskiej Guadalajarze trwają międzynarodowe targi książki, Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Unia Europejska, której prezentacja odbywa się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”. Targi w Guadalajarze co roku przyciągają ponad pół miliona czytelników.- 29.11.2023, 15:38
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Instytut Książki
-
Image
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Jerzemu Stępniowi
W czwartek, 23 listopada 2023, na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Jerzemu Stępniowi, człowiekowi, który poprzez swoją działalność wniósł wielki wkład w rozwój polskiej nauki, polityki, administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości, a także kultury.- 28.11.2023, 10:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Uczelnia Łazarskiego
-
Image
PGE zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką”
Fundacja PGE zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”, którego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polskiego malarstwa poprzez zachęcenie ich do aktywności artystycznej. Tematem tegorocznej edycji jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Prace konkursowe można przesyłać do 4 stycznia 2024 roku.- 27.11.2023, 13:46
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna