Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koordynatorzy, liderzy, organizatorzy wolontariatu, społecznicy i przedstawiciele samorządów z całej Polski spotkali się w dniach 2-4 czerwca w Falentach pod Warszawą na Forum Wolontariatu, zorganizowanym pod hasłem „Moc współpracy” przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO).
„W Polsce setki tysięcy osób angażują się w wolontariat, zarówno w ten systematyczny i długoterminowy, jak i w spontaniczny, w sytuacjach kryzysowych. Za różnymi formami zaangażowania społecznego i obywatelskiego zazwyczaj stoją organizacje pozarządowe, instytucje, które koordynują wolontariat w sposób profesjonalny” - podkreślił Michał Braun, dyrektor rządowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Dyrektor NIW dodał, że hasło >>Moc współpracy<< jest odpowiedzią na potrzebę wzmacniania odporności społecznej oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań systemowych i praktycznych, możliwych do realizacji przez organizacje angażujące wolontariuszy.
NIW za dwa tygodnie rozpoczyna nabór wniosków do programu Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO!” (WOW w NGO!), który pozwoli organizacjom pozarządowym na zatrudnienie profesjonalnego koordynatora, dzięki któremu pomoc szybciej i skuteczniej dotrze do potrzebujących.
„Środki na zatrudnienie w organizacji osoby, która będzie koordynować działania wolontariuszy, spowodują, że organizacja wejdzie na kolejny poziom zaangażowania, aby jeszcze lepiej realizować najróżniejsze działania. Także wszystkie organizacje zachęcam do zgłoszenia się do tego konkursu” - powiedział Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
W ocenie Piotra Steca, przewodniczącego Rady NIW, wolontariat w Polsce jest wielkim projektem w zakresie rozwoju ekonomicznego i społecznego.
„Żyjemy w trudnych czasach: pandemia, konflikt na Ukrainie, Odra i kryzys ekologiczny, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Będzie tych kryzysów jeszcze więcej, one będą się nakładać na siebie piętrowo. A w kryzysach nie poradzilibyśmy sobie bez wolontariuszy. Dlatego bądźmy silni i zdyscyplinowani, bo dobro jest wartością autonomiczną” - mówił Piotr Stec.
Forum, zorganizowane w ramach Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030, stało się okazją do wymiany doświadczeń, budowania relacji, rozwoju kompetencji i poszukiwania rozwiązań dla przyszłości wolontariatu.
O potrzebie zbierania danych dotyczących wolontariatu mówiła m.in. prof. Anna Domaradzka z Instytutu Studiów Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi zespół Civil City Lab, czyli Laboratorium Miasta Obywatelskiego.
„W Polsce potrzebujemy badań reprezentatywnych i powtarzalnych, żeby obserwując kogoś, kto ma dziś 25 lat, za 10 lat zobaczyć, czy zmieniło mu się podejście do działalności społecznej. Należy także prowadzić badania na temat beneficjentów pomocy, różnego rodzaju wsparcia, bo to jest grupa, której często się nie przyglądamy” - mówiła Anna Domaradzka.
Ekspertka wskazała, że z przeprowadzonych badań o wolontariacie wynika m.in., iż 40 proc. młodych ludzi nie czuje potrzeby zaangażowania się. Dlatego należy przekonać młodzież, że wolontariat nie jest obciążeniem, tylko korzyścią wynikającą z tego, że dobrze się czujemy pomagając innym, nawiązując relacje i budując nowe umiejętności. Z drugiej strony ogromny potencjał w wolontariacie stanowią osoby powyżej 50. r.ż., zwłaszcza te przed emeryturą.
„Takie osoby mają ustabilizowaną sytuację życiową oraz doświadczenie, które powoduje, że byle problem nie jest dla nich blokadą, tak więc mogą działać w sposób dużo bardziej systematyczny, strategiczny i trudniej się zniechęcają” - zaznaczyła ekspertka.
Obecni na Forum organizatorzy i koordynatorzy wolontariatu podawali przykłady konkretnych rozwiązań służących szybszej i skuteczniejszej pomocy potrzebującym.
Edyta Solnikow z Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego, koordynatorka grupy >>Parasol<<, która błyskawicznie zorganizowała pomoc dla uchodźców z Ukrainy, mówiła, że organizacja wolontariatu polega przede wszystkim na pracy ze społecznością lokalną, ale także na określeniu zasobów kompetencji w grupie, żeby wiedzieć na kogo w danym momencie i w danym miejscu można liczyć.
„Nie planujemy sytuacji kryzysowych, one się po prostu dzieją. Dlatego ważne jest to, co robimy na co dzień, a działamy w obszarze kultury, edukacji, animacji lokalnej. Kiedy przychodzi kryzys, okazuje się, że jesteśmy do niego przygotowani, ponieważ mamy doświadczenie w organizowaniu. Jeżeli pracujemy ze społecznością, to wiemy, kto ma jakie kompetencje i w którym obszarze. I wtedy jesteśmy w stanie stworzyć sieć szybkiego reagowania” - zaznaczyła ekspertka.
Gościem specjalnym Forum Wolontariatu był Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, który na przykładzie wieloletnich działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekonywał uczestników, że energia jest zaraźliwa, w organizacji działań pomocowych nie należy bać się rozmachu, a wolontariusze są rodziną, którą trzeba wspierać.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.06.2025, 11:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Mapa aspiracji pokolenia Zet: nowe światło na motywacje i potencjał młodych
Pokolenie Z wchodzi na rynek pracy z nowymi potrzebami, oczekiwaniami i sposobem działania. By lepiej zrozumieć, co motywuje młodych dorosłych, Fundacja THINK! oraz RMP Polska Instytut Durkalskiego, we współpracy merytorycznej z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga i przy wsparciu finansowym Citi Foundation, opracowały raport pt.„Mapa aspiracji młodych. Co motywuje pokolenie Z”.- 30.06.2025, 11:56
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!
-
Image
Polska Fundacja Powszechnego Czytania wraz z sześcioma partnerami wygrała konkurs na upowszechnianie czytania w całej Europie
Dziś Europa musi postawić na rozwój czytelnictwa - dlatego powstaje projekt CZYTAJ.SERIO! #ReadForReal. Tegoroczny Europejski Dzień Autorów stanie się wyjątkowym świętem literatury dzięki współpracy międzynarodowego konsorcjum siedmiu partnerów, wspieranego przez Kreatywną Europę.- 30.06.2025, 09:18
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Powszechnego Czytania
-
Image
Finał prezydencji: Europejskie Święto Muzyki
Już 27 czerwca w pięciu miastach w Polsce odbędą się koncerty plenerowe pod wspólnym szyldem Europejskiego Święta Muzyki. W Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Bydgoszczy i Gdańsku ponad stu artystów zagra wyjątkowy multikoncert, który zwieńczy program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie, odbywające się w różnych częściach kraju, będzie nie tylko ukoronowaniem działań prowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury od stycznia tego roku, lecz także symbolicznym momentem wspólnego świętowania europejskich wartości.- 26.06.2025, 16:10
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Narodowe Centrum Kultury
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ