Newsletter

Pix.T uruchamia strategiczny projekt z czterema agencjami fotograficznymi przy wsparciu Komisji Europejskiej

13.06.2022, 15:10aktualizacja: 20.06.2022, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Worldcrunch/PAP MediaRoom - grafika
Worldcrunch/PAP MediaRoom - grafika
Pix.T – platforma dedykowana przyszłości profesjonalnej fotografii – współpracuje z agencjami fotograficznymi Contrasto, CTK, NOOR i PAP oraz z portalem Worldcrunch nad dalszym rozwojem opartego na blockchainie systemu do zarządzania dystrybucją i monetyzacją zdjęć w internecie. Projekt otrzymał wsparcie Komisji Europejskiej.

Projekt Pix.T, rozpoczęty w 2019 r. przy wsparciu funduszu Google DNI dla prasy, wchodzi w kolejną fazę poprzez utworzenie ogólnoeuropejskiego konsorcjum, które skupia pięć uznanych podmiotów medialnych: dwie znane na całym świecie agencje fotograficzne - NOOR i Contrasto; dwie narodowe agencje informacyjne z Polski (PAP) i Czech (CTK); jak również międzynarodowy anglojęzyczny portal Worldcrunch.

Jeszcze nigdy fotografia, a w szczególności fotografia prasowa, nie zajmowała tak ważnego miejsca w codziennym przekazie informacyjnym docierającym do opinii publicznej. Mimo to wartość rynku fotograficznego spadła w ostatnich latach, co poważnie dotknęło fotoreporterów, podczas gdy jednocześnie nasila się zjawisko fake newsów i piractwa. Projekt Pix.T ma na celu stworzenie systemu, który będzie w stanie rozwiązać ten paradoks, przy współpracy ze wszystkimi uczestnikami rynku: od globalnych agencji prasowych i agencji fotograficznych po niezależnych fotoreporterów oraz platformy medialne i technologiczne.

Pix.T wychodzi z założenia, że format .JPEG podkopał wartość zdjęć, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i identyfikowalności – podobnie jak format .MP3 był szkodliwy dla sektora muzycznego, a format .MPEG4 dla sektora kinowego i wideo, dopóki nie zaprojektowano przyjaznych dla użytkownika ofert prawnych.

„Obrót zdjęciami w internecie wymaga rewolucji cyfrowej w zakresie ochrony praw fotografów. Technologie blockchain mają duży potencjał transformacji ekosystemu mediów, w tym zasad udostępniania i licencjonowania zdjęć. Daje to nadzieje na wzmocnienie ochrony – zarówno fotografów, jak i agencji fotograficznych – przed nieuczciwymi kontrahentami” – mówi szef redakcji fotograficznej PAP Andrzej Lange.

Już teraz, po zrealizowaniu etapu „proof of concept”, rozwiązanie Pix.T umożliwia potwierdzanie autentyczności zdjęć, jednocześnie pozwalając osiągać wyższe udziały w przychodach z ich sprzedaży – dzięki technologii opartej na blockchain. Docelowo Pix.T ma stać się nowym protokołem transmisji dla profesjonalnych zdjęć.

Przy wsparciu Komisji Europejskiej Pix.T jest teraz w stanie kontynuować rozwój w następujących kierunkach:

· jako kompleksowe rozwiązanie dla agencji fotograficznych i niezależnych fotografów, umożliwiające im przechowywanie archiwów zdjęć i zarabianie na nich, a także realizowanie ich codziennej produkcji w przejrzystym i bezpiecznym środowisku, przy jednoczesnym odkrywaniu nowych rynków i nowych źródeł przychodów, takich jak NFT i mikropłatności;

· jako system API dla agencji prasowych, umożliwiający im korzystanie z systemu uwierzytelniania blockchain Pix.T oraz automatyzację ich umów i procesów dzielenia się przychodami z partnerami.

Ponadto czytelnicy i użytkownicy platformy Pix.T będą mogli jednym kliknięciem, prześledzić pochodzenie obrazu, zweryfikować, czy zdjęcie jest oryginalne, czy zostało zmodyfikowane, kto je zrobił, kiedy, gdzie itp.

Kierując się wartościami przejrzystości i poszerzania dostępu, projekt Pix.T jest elementem działań na rzecz podnoszenia świadomości na temat problemów, z którymi boryka się świat profesjonalnej fotografii online. W tym duchu misją Pix.T jest zapewnienie ekosystemowi informacji online niezbędnych narzędzi do przywrócenia i wzmocnienia zaufania między mediami a opinią publiczną.

Więcej informacji o konsorcjum i jego uczestnikach:

Pix.T

Pix.T to technologia oparta na blockchain, która napędza nową ekonomię cyfrową dla profesjonalnej fotografii i fotoreportażu. Łącząc czołowych technologów z fotoreporterami, twórcami wizualnymi, międzynarodowymi liderami rynku mediów i sztuki, Pix.T ma na celu maksymalizację wartości pracy fotografów i edytorów, zapewnienie etycznych rozwiązań dla twórców oraz znalezienie nowych możliwości rynkowych dla branży.

https://pixt.cloud

Contrasto

Contrasto to agencja reprezentująca fotografów w kontaktach z mediami i światem kultury oraz odgrywająca wiodącą rolę w dziedzinie fotografii autorskiej. We współpracy z siecią międzynarodowych agencji partnerskich prowadzi szeroki zakres działań: archiwizację, produkcję i dystrybucję najwyższej jakości treści fotograficznych dla mediów, branży modowej i wydawniczej, projekty komunikacji korporacyjnej oraz reklamę dla firm i instytucji.

https://www.contrasto.it

CTK

Czeska agencja prasowa CTK jest spółką publiczną utworzoną na mocy prawa. CTK jest największą agencją prasową w kraju, zapewniającą swoim klientom pełen serwis multimedialny oraz usługi specjalne i indywidualne. CTK nie jest dotowane przez państwo i jest niezależne politycznie i finansowo. Motto CTK to: szybkość - niezawodność - niezależność. CTK jest właścicielem Profimedia i jej technologicznej spółki zależnej Solwee, jednej z największych platform fotograficznych w Europie, dostarczającej zdjęcia z ponad 350 źródeł na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

https://www.ctk.cz

NOOR

NOOR to globalna, multijęzyczny grupa wybitnych dziennikarzy, autorów, fotografów, artystów i filmowców dokumentujących, badających i obserwujących świat. Od czasu powstania w 2007 roku stała się liderem w branży, produkując zdjęcia dla dużych firm medialnych i małych startupów, klientów instytucjonalnych i organizacji non-profit. Ponadto NOOR prowadzi warsztaty i programy publiczne dotyczące fotografii czy umiejętności korzystania z mediów. Podejmuje szeroki zakres tematów, nie unikając tak krytycznych kwestii, jak zmiana klimatu, nadmierna konsumpcja, przymusowa migracja, wzrost autorytaryzmu, niesprawiedliwość systemów patriarchalnych oraz siła sztuki i muzyki, aby zachować godność człowieczeństwa.

https://www.noorimages.com

PAP

Polska Agencja Prasowa jest państwową spółką publiczną powołaną ustawą. PAP jest największą agencją informacyjną w Polsce, dostarczającą największym polskim mediom tekstowe serwisy informacyjne, finansowe i lifestylowe, jak również serwis fotograficzny (ok. 2000 zdjęć dziennie, w tym zdjęcia zrobione przez 57 fotografów PAP w Polsce oraz zdjęcia Europejskiej Agencji Fotograficznej EPA z całego świata). PAP to także archiwum fotograficzne (17 mln zdjęć), filmy wideo, infografiki oraz usługi komercyjne (newswire, content marketing i dystrybucja) dla firm i instytucji.

https://www.pap.pl

Worldcrunch

Worldcrunch to portal informacyjny z siedzibą w Paryżu, który publikuje efekty pracy najlepszego międzynarodowego dziennikarstwa w języku angielskim, współpracując z wiodącymi światowymi mediami (Die Welt, Les Echos, Jeune Afrique, Kommersant, 端傳媒, El Espectador i ponad 25 innych) oraz z zespołem wielojęzycznych dziennikarzy i tłumaczy, którzy publikują ekskluzywne reportaże i zapewniają unikalny, globalny obraz wydarzeń.

https://worldcrunch.com

KONTAKT:

Benjamin Sabbah

CEO Worldcrunch i dyrektor projektu Pix.T

e-mail: Ben@worldcrunch.com

-

Więcej informacji:

Worldcrunch

e-mail: contact@worldcrunch.com

-

Media społecznościowe:

Instagram: https://www.instagram.com/pixt.co

Twitter: https://twitter.com/_PixT

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/pixtplatform

Facebook: https://www.facebook.com/pixt.co

Źródło informacji: Worldcrunch/PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.06.2022, 15:10
Źródło informacji Worldcrunch/PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ