Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W wydarzeniu, które będzie miało charakter debaty na temat znaczenia aktu, kluczowego zarówno dla naszej historii, jak i historii Europy, oprócz prof. Wojciecha Fałkowskiego, dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, weźmie udział prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu oraz Paweł Szałamacha członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, a rozmowę poprowadzi znana dziennikarka TVP Info, red. Anna Popek.
Uroczystość będzie okazją do przedpremierowego zaprezentowania wystawy „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej”.
Ekspozycja zostanie prezentowana od 1 maja do 8 sierpnia 2021 r. między innymi w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, znanej jako miejsce uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy rządowej. Celem jej organizatorów jest przypomnienie znaczenia tego dokumentu – nie tylko dla historii polskiego parlamentaryzmu, ale również dla historii powszechnej. Zaprezentowani zostaną twórcy Konstytucji i świadkowie jej powstawania, przedstawiciele ówczesnych elit państwowych. Wystawa będzie ukazywać tło polityczne i społeczne Rzeczypospolitej niedługo przed utratą niepodległości oraz wyjaśniać źródła istniejących podziałów politycznych.
Ekspozycja zapozna z artefaktami z ponad trzydziestu muzeów, archiwów i innych instytucji, które po raz pierwszy będą razem zaprezentowane, tworząc opowieść o całej historii dotyczącej uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wydarzeniu będzie towarzyszyło przedstawienie okolicznościowej monety, wydanej przez NBP specjalnie z okazji jubileuszu.
Prosimy o potwierdzenie obecności do 28 kwietnia do godz. 16.00.
Ze względu na ograniczenia epidemiczne, spotkanie będzie dostępne również w formule online:
- na głównym wallu naszego Facebooka:
https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa
- w wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/3122745137957918
- w katalogu transmisji:
https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa/live/
Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.04.2021, 14:19 |
Źródło informacji | Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce