Newsletter

Stalowa Wola: Promocja publikacji z pocztówkami w tle

08.08.2022, 22:38aktualizacja: 08.08.2022, 22:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Stalowa Wola
Fot. UM Stalowa Wola
W piątek, 5 sierpnia 2022 roku w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego odbyła się promocja publikacji i spotkanie z autorami książki pt. “Charzewice i Rozwadów na dawnej pocztówce i fotografii. Katalog pocztówek z okresu 1895-2020″, wydanej przez Urząd Miasta w Stalowej Woli oraz Muzeum Regionalne.

Mariusz Szewc i Andrzej Głogowski – pasjonaci historii i kolekcjonerzy – stworzyli książkę, którą słowem wstępu opatrzył Wojciech K. Ogórek, a dzieje Rozwadowa i Charzewic przedstawił Tomasz Kulikowski. Publikacja ta stanowi przede wszystkim vademecum hobbisty z dziedziny filokartystyki, jednocześnie jest uzupełnieniem uprzednio publikowanych wydawnictw, tj. albumu „Wczoraj i dziś. Stalowa Wola na pocztówkach”, wydanego przez Urząd Miasta Stalowej Woli oraz Muzeum Regionalne w 2005 roku, jak też albumu „Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa”, autorstwa Karola Karbarza i Marka Wiatrowicza, wydanego w 2019 roku. Wśród rozwadowskich pocztówek znajdziemy te o interesującej grafice, wykonane różnymi technikami druku. Najładniejsze, wydane zostały nakładem Mozesa Branda i Markusa Hofferta. Bazują one  na fotografii, są ręcznie kolorowane oraz przedstawiają głównie obiekty publiczne w Rozwadowie, np. dworzec kolejowy, budynek sądu, pocztę, klasztor kapucynów czy kościół farny i siedzibę Sokoła. Bardzo dużo jest pocztówek fotograficznych z okresu I wojny światowej. Stanowią one doskonałą dokumentację wydarzeń tamtych czasów.

– Kolekcjonować można wszystko: lalki, znaczki pocztowe itp. – mówił Andrzej Głogowski, współautor publikacji. – Ja bardzo się cieszę, że ten katalog nie jest zamknięty i być może przyjdzie do mnie kiedyś młody człowiek i powie: „Panie Szewc, ja znalazłem taką pocztówkę, której pan nie znalazł – powiedział na spotkaniu Mariusz Szewc.

Piątkową promocję publikacji uświetnił występ muzyków Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.08.2022, 22:38
Źródło informacji Stalowa Wola
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.