Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Westminster Derby to najważniejsza gonitwa w karierze każdego konia, ponieważ szansę na start i na wygraną koń ma tylko raz w życiu, w wieku trzech lat, a zwycięstwo zapisuje się na stałe w annałach polskich wyścigów. Tor Służewiecki zapewnia wspaniałą atmosferę, a nie ma nic piękniejszego niż konie w galopie i patrzenie z bliska na ten finisz, kiedy konie łeb w łeb biegną do mety i emocje rosną” - mówiła Beata Stelmach, prezeska Totalizatora Sportowego.
Do 81.Westminster Derby, gonitwy międzynarodowej dla 3-letnich ogierów i klaczy zgłoszono 19 koni. W puli nagród znajdowało się 260 tys. złotych. Zwycięzcą wyścigu został Czech Vaclav Janacek na ogierze Chestnut Rocket, Trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego koń zdystansował o trzy długości zajmującą drugą pozycję klacz Merveilleux Lapin, na której jechał kandydat dżokejski Erboł Zamudin Uulu i ustanowił rekord toru, pokonując dystans 2400 metrów w czasie 2.27,2.
Oprócz Westminster Derby Vaclav Janacek, sześciokrotny czempion swego kraju oraz Hiszpanii, wygrał jeszcze wyścig o nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego, dosiadając 6-letniego Jolly Jumpera.
Gala Derby to także moda, styl i elegancja. 6 lipca dnia na Torze Służewiec królowały wymyślne kapelusze i fascynatory. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Mody Wyścigowej, gdzie można było poprzymierzać, a także kupić piękne nakrycia głowy.
„Gala Derby to wyjątkowe wydarzenie, w którym spotykają się świat mody i świat sportu. Sama obecność tutaj umożliwia obejrzenie niesamowitych stylizacji. Jest to o tyle wyjątkowy dzień, że można trochę zaszaleć z modą, ubrać się w coś, na co nie miało się dotychczas okazji, a przy tym wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą stylizację z kapeluszem” - podkreśliła Martyna Jarząbek, przedstawicielka Toru Wyścigów Konnych Służewiec.
Dodała, że warszawski Tor Służewiec oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Na Gali Derby powstała specjalna strefa zabaw dla dzieci, w której znalazły się dmuchańce, warsztaty kreatywne, kolejka czy trampoliny. Zostały również przygotowane zawody i trening hobby horse.
Interesującym punktem programu tegorocznej Gali Derby stał się także pokaz konny z elementami akrobatyki w wykonaniu Teatru Konnego Cabriola.
„Łączymy sztukę jeździecką ze sztuką artystyczną. Nawiązujemy więź z konkretnym koniem, przyzwyczajamy go do siebie, a później występujemy jako para w pokazach. Nasze konie wybieramy pod kątem ekspresji, piękna, są to konie andaluzyjskie, konie lucitano, również występuje klacz rasy fryzyjskiej” - zaznaczyła Katarzyna Marczyk, menadżerka Teatru Konnego Cabriola.
Zarządzany przez Totalizatora Sportowego Tor Wyścigów Konnych Służewiec to wyjątkowy obiekt o ogromnym znaczeniu historycznym, który od ponad 80 lat przyciąga miłośników wyścigów z kraju i zagranicy.
„Sezon rozwija nam się wspaniale. Przed nami jeszcze wiele ciekawych gonitw. Pod koniec sierpnia mamy Dzień Arabski, gdzie będą zmagać się konie czystej krwi arabskiej, a z kolei we wrześniu odbędzie się Wielka Warszawska, chyba największe wydarzenie szczególnie dla nas warszawiaków, ale też dla wszystkich miłośników koni” - wskazała Beata Stelmach.
Wyścigi konne w Polsce mają długą tradycję. Za oficjalny początek ery wyścigów konnych w Polsce uznaje się rok 1777, kiedy na drodze z Woli do Ujazdowa klacz należąca do Kazimierza Rzewuskiego prześcignęła konia angielskiego posła.
W 1841 r. powstało Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim, które w tym samym roku zorganizowało wyścigi na profesjonalnym torze o długości około kilometra na Polu Mokotowskim.
W 1925 roku Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce kupiło 150 ha ziemi na Służewcu pod przyszłe obiekty kompleksu wyścigowego. Projekt powierzono młodemu architektowi Zygmuntowi Plater-Zyberkowi. Przy budowie zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne: główny tor został zbudowany tak, żeby nie gromadziła się na nim woda, a kształt łuku był idealny dla „sportowców”, czyli koni pełnej krwi angielskiej.
3 czerwca 1939 r. otwarto Tor Wyścigów Konnych Służewiec, ówcześnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie. Na nowy tor przeniesiono z Pola Mokotowskiego m.in. kolekcję obrazów, która po dziś dzień znajduje się w budynku Trybuny Honorowej.
Źródło informacji: PAP Mediaroom
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.07.2025, 14:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Trwa nabór instytucji do programu wydarzeń edukacyjnych Efekt Chopina
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje cykl koncertów edukacyjnych, które będą miały miejsce w całej Polsce do końca grudnia 2025 roku. Aktualnie prowadzony jest otwarty nabór dla dysponentów sal lub przestrzeni edukacyjnych, którzy mogą zgłaszać się za pomocą formularza online. Pierwszeństwo będą miały małe miejscowości o niezbyt bogatej ofercie kulturalnej, istotna będzie też kolejność zgłoszeń.- 04.07.2025, 16:31
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: NIFC
-
Image
Blokees zostaje wyłącznym partnerem strategicznym wystawy „Podróż światła: 60. rocznica Ultramana”
- 03.07.2025, 14:17
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ