Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jury uhonorowało też nagrodą specjalną Dzieje.pl, portal PAP prowadzony wspólnie z Muzeum Historii Polski.
Podczas 29. edycji Konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) jury wybierało zwycięzców spośród ponad 300 nadesłanych publikacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych, opublikowanych od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku.
Najstarsza nagroda - Główna Nagroda Wolności Słowa dotycząca publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka, przypadła Ewie Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej. „Laur SDP” za „niezależność, odwagę i konsekwencję” zdobył Piotr Semka.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych. Ufundowaną przez Polską Agencję Prasową nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie wręczył Wojciech Surmacz, prezes PAP.
„Nasi sąsiedzi z Europy mają inną percepcję tej wojny, dla nich rozlew krwi i zniszczenia nie są tak namacalne i dojmujące jak dla nas. Dlatego >>robota<<, którą wykonujecie jest tak ważna” - dziękował Wojciech Surmacz.
Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego otrzymał Tomasz Grzywaczewski za trzy reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni” i „Białoruś. Przebudzenie”.
„Nagroda ma gorzki smak, bo jest przyznana za relacjonowanie zbrodni Rosji na Ukrainie. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nagrodzone zostaną reportaże o ukraińskim zwycięstwie pokazujące, jak kraj się odradza” - mówił laureat.
„Nagroda Watergate” za dziennikarstwo śledcze trafiła do Anity Gargas za reportaże telewizyjne: „Taśmy Tuska”, „Michnik - Jaruzelski. Kulisy zażyłości”, „Kulisy walki o polski cukier”. Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy dostał Goran Andrijanić „Polacy, czy wy na to pozwolicie?!”. Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej otrzymała Aleksandra Fudala-Barańska za reportaż „Kilof zamiast karabinu”. Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne przypadła Karolowi Wasilewskiemu za dwie publikacje w Tygodniku TVP: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach”, „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?”. Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej trafiła do Cezarego Galka za reportaż radiowy „Świat w mojej głowie”.
Poza kategoriami konkursowymi jury przyznało dwie równorzędne Nagrody Specjalne: dla portalu Tygodnik.tvp.pl oraz dla Dzieje.pl, portalu PAP prowadzonego wspólnie z Muzeum Historii Polski.
„Działamy od 2008 r. popularyzując wiedzę na tematy historyczne. Trafiamy do 5 mln użytkowników, udowadniając, że internet to dobre narzędzie do przekazywania wiedzy” - zauważył Przemysław Skrzydelski, redaktor naczelny portalu Dzieje.pl.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.03.2023, 14:25 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ