Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Friedensreich Hundertwasser, rodowity wiedeńczyk o czeskich i morawskich korzeniach, został upamiętniony w muzeum po raz drugi. Oprócz Wiednia, prace Hundertwassera można podziwiać również w Nowej Zelandii w nowo otwartym Centrum Sztuki Hundertwassera w Whangerei.
Hundertwasser Art Center jest drugą co do wielkości kolekcją Hundertwassera po wiedeńskim muzeum Kunsthaus Wien. Prywatna Fundacja Hundertwassera przekazała muzeum rysunki, obrazy i inne dzieła sztuki o wartości 4 milionów euro. Obok jego dzieł sztuki, w muzeum znajduje się wystawa poświęcona spuściźnie Hundertwassera dla Nowej Zelandii, w tym jego zaangażowaniu w architekturę i ekologię. Podobnie jak Kunsthaus Wien w Wiedniu, będzie to również platforma dla lokalnej sztuki współczesnej.
Friedensreich Hundertwasser zaprojektował budynek nowego muzeum w 1993 roku, ale za życia nie miał okazji go wybudować. Austriacki artysta, słynący z zakrzywionych linii, budynków zbliżonych do natury i swoich prac przeplatanych wesołymi kolorami, miał bliski związek z Nową Zelandią. W 1976 roku osiedlił się w północnej części kraju, niedaleko Whangarei, który stał się jego drugim domem. Otrzymał obywatelstwo w 1986 roku. Po śmierci w dniu 19 lutego 2000 roku został zgodnie ze swoją wolą pochowany w swej posiadłości w Nowej Zelandii. Po jego śmierci mieszkańcy Whangarei połączyli siły, aby jego planowana galeria sztuki mogła zostać otwarta. 22 lata później, z okazji rocznicy śmierci zostało otwarte planowane Hundertwasser Art Center, drugie na świecie Muzeum Hundertwassera po Kunsthaus Wien w austriackiej stolicy.
Hundertwasserowi przypisuje się autorstwo ponad trzydziestu budynków na całym świecie. Kto nie zna term w Bad Blumau, budynku spalarni śmieci Spittelau w Wiedniu, czy jego ostatniego budynku, zielonej cytadeli w Magdeburgu? Ale do jego szczególnych budowli, które wymykają się prostym liniom, należą też przedszkole, kościół, centrum onkologii czy toaleta publiczna w Nowej Zelandii. Wyprzedzając o dziesiątki lat swoje czasy, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby chronić środowisko i przyrodę, sadząc setki tysięcy drzew na swojej ziemi w pobliżu Whangarei, aby przywrócić ten obszar naturze.
Źródło informacji: Eurocomm-PR
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.02.2022, 13:00 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Figurki Blokees z kolekcji objętych ochroną własności intelektualnej zachwycają fanów podczas 2024 Singapore Comic Con
- 10.12.2024, 08:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Festiwal Filmowy Eurazja - druga edycja już wkrótce w stolicy
Festiwal Filmowy Eurazja powraca z drugą edycją, prezentującą zróżnicowany wybór filmów z Europy, Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2024 w samym centrum stolicy, oferując widzom nie tylko seanse filmowe, ale również spotkania z twórcami. Tym razem serce Festiwalu zabije w gmachu Pałacu Kultury i Nauki - Kinotece.- 06.12.2024, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Biuro Prasowe Festiwalu Filmowego Eurazja
-
Image
„Otwieramy się!” Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza - zobacz sztukę, która angażuje i inspiruje
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na finałowy etap jesienno-zimowego programu „Otwieramy się!”, na sztukę, której każdy będzie mógł doświadczyć jeszcze w 2024 roku. W najbliższych dniach widzowie będą mogli zobaczyć m.in. rzeźby „Zamknięte ogrody” autorstwa Adama Martyniaka oraz instalację wideo „Ogrody samotności” stworzoną przez Agatę Konarską i Agatę Lankamer, które wspólnie tworzą projekt „Zamknięte ogrody samotności”. W programie znalazła się również wystawa „snucie” kolektywu textpol, badająca rolę tkaniny w społeczeństwie.- 05.12.2024, 14:36
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: U-jazdowski