Newsletter

W Nowej Zelandii otwarto drugie na świecie muzeum poświęcone twórczości Hundertwassera

23.02.2022, 13:00aktualizacja: 23.02.2022, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Hundertwasser Art Centre Whangrei NZ © Hundertwasser Art Centre Foto Tessa Paton
Hundertwasser Art Centre Whangrei NZ © Hundertwasser Art Centre Foto Tessa Paton
W 22. rocznicę śmierci Friedensreicha Hundertwassera, 20 lutego 2022 r., w nadmorskim mieście Whangārei w Nowej Zelandii zostało otwarte drugie na świecie Muzeum Hundertwassera. Tym razem nie w Wiedniu lecz w nadmorskim mieście w Nowej Zelandii, powstał Hundertwasser Art Center według własnych projektów artysty.

Friedensreich Hundertwasser, rodowity wiedeńczyk o czeskich i morawskich korzeniach, został upamiętniony w muzeum po raz drugi. Oprócz Wiednia, prace Hundertwassera można podziwiać również w Nowej Zelandii w nowo otwartym Centrum Sztuki Hundertwassera w Whangerei.

Hundertwasser Art Center jest drugą co do wielkości kolekcją Hundertwassera po wiedeńskim muzeum Kunsthaus Wien. Prywatna Fundacja Hundertwassera przekazała muzeum rysunki, obrazy i inne dzieła sztuki o wartości 4 milionów euro. Obok jego dzieł sztuki, w muzeum znajduje się wystawa poświęcona spuściźnie Hundertwassera dla Nowej Zelandii, w tym jego zaangażowaniu w architekturę i ekologię. Podobnie jak Kunsthaus Wien w Wiedniu, będzie to również platforma dla lokalnej sztuki współczesnej.

Friedensreich Hundertwasser zaprojektował budynek nowego muzeum w 1993 roku, ale za życia nie miał okazji go wybudować. Austriacki artysta, słynący z zakrzywionych linii, budynków zbliżonych do natury i swoich prac przeplatanych wesołymi kolorami, miał bliski związek z Nową Zelandią. W 1976 roku osiedlił się w północnej części kraju, niedaleko Whangarei, który stał się jego drugim domem. Otrzymał obywatelstwo w 1986 roku. Po śmierci w dniu 19 lutego 2000 roku został zgodnie ze swoją wolą pochowany w swej posiadłości w Nowej Zelandii. Po jego śmierci mieszkańcy Whangarei połączyli siły, aby jego planowana galeria sztuki mogła zostać otwarta. 22 lata później, z okazji rocznicy śmierci zostało otwarte planowane Hundertwasser Art Center, drugie na świecie Muzeum Hundertwassera po Kunsthaus Wien w austriackiej stolicy.

Hundertwasserowi przypisuje się autorstwo ponad trzydziestu budynków na całym świecie. Kto nie zna term w Bad Blumau, budynku spalarni śmieci Spittelau w Wiedniu, czy jego ostatniego budynku, zielonej cytadeli w Magdeburgu? Ale do jego szczególnych budowli, które wymykają się prostym liniom, należą też przedszkole, kościół, centrum onkologii czy toaleta publiczna w Nowej Zelandii. Wyprzedzając o dziesiątki lat swoje czasy, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby chronić środowisko i przyrodę, sadząc setki tysięcy drzew na swojej ziemi w pobliżu Whangarei, aby przywrócić ten obszar naturze.

Źródło informacji: Eurocomm-PR
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.02.2022, 13:00
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii