Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach projektu, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, zostaną nakręcone trzy krótkometrażowe animacje z wykorzystaniem techniki 3D, dotyczące życia oraz walk żołnierzy wyklętych. Realizowane przedsięwzięcie wpisuje się w obchodzoną w tym roku 75. rocznicę śmierci jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - Stanisława Michała Sojczyńskiego „Warszyca” oraz Henryka Antoniego Flame vel Flamme „Grota”/„Bartka”.
Nic więc dziwnego, że to właśnie oni będą bohaterami dwóch (z trzech) filmów animowanych. W tym miejscu warto przypomnieć, iż pierwszy z nich – Stanisław Michał Sojczyński, był kapitanem Wojska Polskiego, a także uczestnikiem kampanii wrześniowej, który został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Drugi zaś – Henryk Antoni Flame, walczył w kampanii wrześniowej jako pilot, a następnie - jako członek Armii Krajowej - zorganizował w pojedynkę brawurową akcję sabotażową w wyniku której doszło do zderzenia lokomotywy z obrotnicą kolejową w Czechowicach. Z kolei trzecia animacja stanowi wprowadzenie do całego cyklu i prezentować będzie ogólnie losy i historię żołnierzy wyklętych.
Forma prezentacji historii „niezłomnych” nie jest przypadkowa. Pomysłodawcy projektu bowiem uważają, że w ten sposób lepiej dotrą do młodszych pokoleń (tj. młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych), a tym samym zachęcą ich do samodzielnego pogłębiania wiedzy na ten temat.
„Szacuje się, że wszystkie grupy i organizacje konspiracyjne, nazywane dziś żołnierzami wyklętymi lub niezłomnymi liczyły w tamtych czasach ok. 120-180 tysięcy osób. Ich bohaterstwo oraz męstwo w walce z sowieckim najeźdźcą nie jest odpowiednio eksponowane na kartach naszej historii i stanowi często tzw. zapomniany rozdział. Poprzez ten projekt chcemy przywrócić im należne miejsce” – przekonuje Michał Hasik, prezes Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii.
Nadzór nad realizacją spotów animowanych powierzono agencji TAK BARDZO, natomiast za bezpośrednią realizację filmów odpowiada studio Circa Entertainment we współpracy z zespołem Alchemiq Studio.
„Cieszymy się z możliwości realizacji projektu, który prezentuje nieco zapomnianą część naszej historii. To bez wątpienia spore wyzwanie, aby stworzyć film historyczny dla młodszego pokolenia w taki sposób, by z jednej strony zawierał on należyty szacunek żołnierzom wyklętym, z drugiej zaś zaciekawił poprzez swoją oryginalną formą wizualną, wspartą różnymi technikami graficznymi i animacyjnymi” – mówi Miłosz Szczygielski, Creative Director Circa Entertainment.
Scenariusz oraz wszystkie szczegóły historyczne i militarne pojawiające się w animacji konsultowane są z zespołem historyków oraz osób zajmujących się na co dzień tematyką żołnierzy wyklętych, co gwarantuje wysoką jakość merytoryczną materiału oraz zgodność filmów z faktami.
Premiera trzech krótkometrażowych animacji przewidziana jest na połowę grudnia br. i odbędzie się podczas zamykającego cały projekt kongresu online. W trakcie wydarzenia, poza emisją filmów, planowana jest debata oraz rozmowy z ekspertami na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Kongres będzie w całości transmitowany poprzez oficjalny fanpage „ZwyciężaMY – VictorioUS” w serwisie społecznościowym Facebook. O jego dokładnym terminie organizatorzy poinformują już wkrótce.
W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: TVP Historia, Polska Press, miesięcznik „Nasza Historia”, serwis I.pl, Tygodnik Solidarność, portal Tysol.pl, Serwis Samorządowy PAP oraz tygodnik „Do Rzeczy”.
Projekt realizowany jest ze środków budżetu państwa.
Oficjalne konto w serwisie Facebook.com: https://www.facebook.com/zwyciezaMYvictorioUS
Oficjalne konto na Instagram.com: https://www.instagram.com/zwyciezamyvictorious/?hl=pl
Oficjalne konto na YouTube.com: https://www.youtube.com/watch?v=NF6SOsyuEDY
Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii (www.fzt.net.pl) - to organizacja non-profit, której głównym celem działania jest wspieranie rozwoju technologii zgodnie ze strategią odpowiedzialnego rozwoju. Fundacja na co dzień zajmuje się propagowaniem i promocją etycznego oraz zrównoważonego wykorzystania nowoczesnych technologii przez środowiska biznesu, administrację publiczną oraz konsumentów na terenie Polski i Europy, a także szeroka edukacja w tym zakresie.
KONTAKT:
Paulina Szczupaczyńska
SO PUBLIC
tel. kom. +48 668 113 806
e-mail: p.szczupaczynska@sopublic.pl
Źródło informacji: Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2022, 10:00 |
Źródło informacji | Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.