Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych oraz przedstawiciele Telewizji Polskiej S.A i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali dziś (tj. 17 sierpnia br.) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim list intencyjny dotyczący deklaracji współpracy GOPR w zakresie Regionalnego Systemu Ostrzegania.
- Regionalny System Ostrzegania to system oparty o nowoczesne technologie. Dziś komunikaty RSO dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO na smartfony i tablety, w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą sms – powiedział minister Andrzej Halicki. Zaznaczył także, że dotychczas nie było potrzeby użycia funkcji sms, która jest zastrzeżona wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne.
W pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazano prawie 2500 powiadomień i ponad 540 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna RSO (do końca lipca tego roku) miała prawie 270 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych (np. korki, objazdy).
- RSO to ułatwienie dla mieszkańców regionu zagrożonego na przykład klęską żywiołową. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – dodał szef MAC.
– Cieszę, że do Regionalnego Systemu Ostrzegania dołączają kolejne służby. Dziś grono partnerów RSO powiększyło się o Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – powiedziała Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. – Wierzę, że wkrótce wśród partnerów systemu RSO pojawią się kolejne.
Zdaniem Jana Łuszczewskiego, prezesa Zarządu Głównego GOPR „tam, gdzie w górach dzieje się coś dobrego – tam GOPR powinien być partnerem”. – Mamy szeroką wiedzę o tym, co się dzieje w górach i będziemy ją wszystkim przekazywać – zapewnił.
Małopolski Regionalny System Ostrzegania w 2014 r. wygenerował 203 komunikaty (z czego 18 miało status ostrzeżenia), a w roku 2015 – 213 komunikatów (w tym 12 ze statusem ostrzeżenia). Dotychczas w małopolskim RSO łącznie zamieszczono 416 komunikatów. Najwięcej informacji dotyczyło sytuacji hydro-meteorologicznej – 187 komunikatów w 2014 r. i 159 - w roku bieżącym.
Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych, a od 1 lipca tego roku istnieje także możliwość powiadamiania sms.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3: programach ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) w telegazecie od str. 190, telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430), telewizji hybrydowej. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora (pasek DVB).
Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
* * *
Jak to działa
Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
- w programach ogólnopolskich TVP (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka - telegazeta od str. 190, napisy DVB) w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej
- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję
z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
W smartfonie
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
- Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Apple IOS - do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem
SMS
Od 1 lipca 2015 r. RSO zostało rozszerzone o kanał SMS. Korzystanie z tego kanału jest bezpłatne dla użytkownika i nie wiąże się z koniecznością aktywowania takiej usługi. Nie ma zatem potrzeby podawania swojego numeru telefonu do bazy numerów czy informacji
o lokalizacji użytkownika. Nie ma również potrzeby włączania tej funkcji – jest ona niezależna od aplikacji RSO.
SMS-a otrzyma na swój telefon komórkowy każdy obywatel będący w zasięgu sieci, pod warunkiem, że nie dezaktywuje takiej opcji w ustawieniach telefonu.
Tą drogą przekazywane będą wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, które dotyczyć będą najpoważniejszych zagrożeń, w szczególności ostrzeżeń alarmowych
o przewidywanych dużych skutkach i zasięgu np.:
- powódź lub zagrożenie powodziowe;
- wielkoobszarowy pożar;
- nawałnice i inne gwałtowne zdarzenia atmosferyczne na znacznym terytorium;
- istotne zagrożenia epidemiologiczne i biologiczne;
- awarie przemysłowe powodujące znaczne zagrożenie albo skażenie chemiczne lub radiacyjne;
- protesty społeczne lub zakłócenia porządku publicznego na znacznym terytorium.
RSO-SMS otrzyma użytkownik zalogowany w sieci telekomunikacyjnej jednego z 4 Operatorów: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie wyklucza współpracy również z innymi operatorami.
* * *
Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela.
RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:
- Burze i nawałnice
- Wichury
- Powódź
- Upały
- Zima
- Bezpieczny wypoczynek
- Bezpieczne fajerwerki
- Katastrofa budowlana
- Zagrożenia terrorystyczne
- Alarm bombowy
- Niebezpieczna przesyłka
- Niewypały niewybuchy
- Zatrucie czadem
- Pożar
- Skażenie substancją toksyczną
- Pierwsza pomoc
- Zatrucie substancjami psychoaktywnymi
- Alarmowanie i ostrzeganie
- Ważne informacje
Poradniki zostały opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Link do Poradników RSO - https://mac.gov.pl/projekty/regionalny-system-ostrzegania-rso/poradniki-rso
Ważne daty:
- 13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską (TVP).
- 1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej na smartfony.
- 1 lipca 2015 r. RSO objęło wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki podpisanej umowie z operatorami telefonii komórkowej funkcjonuje także opcja powiadamiania SMS.
Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Telewizją Polską S.A. oraz IMGW-PIB.
Więcej informacji: www.mac.gov.pl/rso
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.08.2015, 17:56 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |