Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Od początku 2015 r. Regionalny System Ostrzegania wygenerował już ponad 1200 powiadomień i 260 ostrzeżeń. Tylko do końca kwietnia br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 100 tys. pobrań. Przekazywane przez system komunikaty dotyczyły m.in. informacji drogowych (o korkach, objazdach lub remontach), meteorologicznych (o oblodzeniu, wichurach), a nawet ostrzeżeń o pladze wymuszeń pieniędzy od osób starszych tzw. „metodą na wnuczka”.
- Mamy w Polsce system ostrzegania obywateli, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje - powiedział w Gdańsku Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, podczas spotkania z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim. Dodał, że RSO oprócz ostrzegania, ma same zalety - może kumulować bardzo dużą ilość informacji o różnorodnym charakterze. – Możemy ściągnąć darmową aplikację, która posiada ikony począwszy od poradników typu „pierwsza pomoc”, „powodzie” czy „wichury” poprzez informacje bieżące dotyczące na przykład: stanu wód, warunków pogodowych lub drogowych. To bardzo potężne narzędzie, które pozwala docierać z informacją do ogromnej liczby obywateli – podkreślił szef MAC. Zaznaczył jednak, że granicą informacji zawartych w RSO jest ich waga. – Intencją przy tworzeniu Regionalnego Systemu Ostrzegania było umieszczanie w nim naprawdę ważnych powiadomień, komunikatów i ostrzeżeń.
Zarówno w Gdańsku, jak i Olsztynie, w trakcie rozmowy z Marianem Podziewskim, wojewodą warmińsko – mazurskim, oraz przedstawicielami tamtejszych służb, szef MAC zapowiedział, że w drugiej połowie roku wprowadzona zostanie opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y. - Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – zaznaczył minister Halicki.
Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.
W województwie pomorskim od początku 2015 r. do końca kwietnia br. wydano w sumie 74 komunikaty, w tym 42 powiadomienia oraz 32 ostrzeżenia. Dodatkowo wydawane są komunikaty dotyczące niecodziennych zdarzeń, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Takimi przykładami były komunikaty ostrzegające o pladze wymuszeń pieniędzy od osób starszych (tzw. „metoda na wnuczka”), jak również o planowanych niebezpiecznych operacjach na przykład rozminowywanie Portu Gdynia.
Regionalny System Ostrzegania jest też aktywnie wykorzystywany w województwie warmińsko-mazurskim, w którym od stycznia 2015 r. do 20 maja br. w systemie RSO umieszczono w sumie 253 komunikaty, w tym 27 komunikatów ogólnych, 180 – drogowych i 46 komunikatów meteorologicznych. System RSO wygenerował 19 komunikatów na poziomie - ostrzeżenie, a 234 komunikaty na poziomie - powiadomienia.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Co ważne, najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.
Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430). Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
Natomiast użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe oraz inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela informacje. RSO zawiera też poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych, np. takich jak: burze i nawałnice, wichury, powódź, upały, zagrożenia terrorystyczne, alarm bombowy, niebezpieczna przesyłka, niewypały niewybuchy, zatrucie czadem, pożar, skażenie substancją toksyczną.
Więcej informacji: www.mac.gov.pl/rso
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.05.2015, 18:06 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |