Newsletter

MGMiŻŚ chce, by melioracja przeszła pod zarząd Wód Polskich

27.12.2019, 11:01aktualizacja: 27.12.2019, 11:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ciągu roku ma zostać przygotowana kompleksowa nowelizacja Prawa wodnego, zgodnie z którą m.in. Wody Polskie miałyby przejąć zarząd nad melioracją - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Zgodnie z obowiązującym Prawem wodnym urządzenia melioracyjne, takie jak np. rowy, rurociągi, stacje pomp służące celom rolniczym, groble na obszarach nawadnianych, systemy nawodnień służących do celów rolniczych, a także ich utrzymanie w odpowiednim stanie, należy do właścicieli gruntów lub powołanych specjalnie w tym celu spółek wodnych.

Rolą Wód Polskich jest natomiast ustalanie zakresu i terminu wykonywania prac utrzymaniowych. W praktyce Wody Polskie nie mają narzędzi, by egzekwować wykonanie takich prac. Często zdarza się, że urządzenia melioracyjne nie są remontowane.

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce to zmienić i przygotować odpowiednie zmiany w prawie. Jak wyjaśnił Gróbarczyk, melioracja - szczególnie ta rolnicza - miałaby trafić w pełni "pod skrzydła" Wód Polskich.

"Utrzymanie sieci irygacyjnej, rowów melioracyjnych jest trudne ze względu na własność prywatną, która krępuje nam ręce. To jest główny powód, dlaczego znajdują się one w tak kiepskim stanie. Komplikacje powoduje również kwestia finansowa. Część środków na utrzymanie sieci ma minister rolnictwa, część wojewoda. Naszym celem jest stworzenie kompleksowego rozwiązania i przekazanie zarządu nad melioracją Wodom Polskim. Na końcu, to i tak Wody Polskie odpowiadają za gospodarkę wodną w całości" - powiedział Gróbarczyk.

Minister zaznaczył, że resort nie zrezygnuje z tego, aby Wody Polskie były nadal regulatorem cen wody. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.12.2019, 11:01
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ