Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak przypomina jej comiesięczny raport o sytuacji na rynku naftowym, skupieni w grupie OPEC+ producenci uzgodnili w niedzielę, że od 1 maja zmniejszą swe wydobycie o początkowo 9,7 mln baryłek dziennie.
Ponadto "w obliczu bezprecedensowej skali kryzysu IEA wezwała głównych producentów oraz konsumentów do współpracy na forum G20 na rzecz złagodzenia jego wpływu na stabilność rynku i 10 kwietnia odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów do spraw energii G20 oraz innych państw. Zaoferowali oni tam wsparcie wysiłków krajów OPEC+ na rzecz ustabilizowania rynku naftowego i w niektórych przypadkach rozmawiali o ograniczeniach wydobycia, które weszłyby w życie od razu lub za jakiś czas".
Zdaniem mającej swą siedzibę w Paryżu IEA, zapowiedziane przez państwa OPEC+ i G20 przedsięwzięcia nie spowodują natychmiastowego zrównoważenia rynku, ale "poprzez obniżenie kulminacji nadwyżki popytu oraz spłaszczenie krzywej wzrostu zapasów pomogą skomplikowanemu systemowi w uniknięciu najgorszych skutków kryzysu, którego następstwa dla rynku naftowego pozostają w perspektywie krótkoterminowej bardzo niepewne".
"Przewidujemy, że w kwietniu popyt zmniejszy się nawet o 29 mln baryłek dziennie rok do roku, a w maju nastąpi kolejny znaczny spadek rok do roku wynoszący 26 mln baryłek dziennie. W czerwcu zacznie zapewne dawać o sobie znać stopniowa poprawa sytuacji, choć popyt będzie wciąż o 15 mln baryłek dziennie niższy niż rok wcześniej" - czytamy w raporcie. (PAP)
dmi/ ap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.04.2020, 15:57 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |