Newsletter

MNiSW: Pierwsze urodziny Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (komunikat)

06.11.2018, 17:55aktualizacja: 06.11.2018, 17:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

16 uruchomionych programów wymiany akademickiej na kwotę 200 mln złotych, ponad 700 uczestników letnich kursów języka polskiego, 4,5 tysiąca uwierzytelnionych dokumentów – tak w skrócie można podsumować pierwszy rok działalności Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz wiceminister Piotr Dardziński spotkali się z pracownikami NAWA, z którymi rozmawiali o celach agencji na przyszłość i dotychczas zrealizowanych projektach.

Wzmocnienie potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego

NAWA została powołana 1 października 2017 roku jako odpowiedź na potrzeby środowiska akademickiego i w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Do głównych zadań agencji należy prowadzenie długofalowej polityki na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez przygotowanie programów stypendialnych dla naukowców, instytucji i studentów, upowszechnianie języka polskiego za granicą oraz promocję polskiej nauki i uczelni na całym świecie. Do zadań NAWA należy także uwierzytelnianie dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie podległe poszczególnym ministrom zanim uzyskają legalizację Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W pierwszym roku działalności pracownicy uwierzytelnili 4,5 tysiąca dokumentów.

Bez Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nie da się zrealizować misji umiędzynarodowienia polskiej nauki i polskich uniwersytetów. Jesteśmy krajem, który zaczyna stawać się atrakcyjny dla dobrych naukowców z całego świata. Trzeba stworzyć atrakcyjne warunki dla ich długofalowej pracy. – powiedział podczas spotkania wicepremier Jarosław Gowin.

Programy dla środowiska akademickiego

Agencja dysponuje szeroką ofertą autorskich programów dla środowiska akademickiego ?studentów, doktorantów, naukowców i instytucji. W tym roku uruchomiono 16 programów, do których aplikowało 7 tysięcy osób. Wśród projektów prowadzonych przez NAWA są m.in. Polskie Powroty, które mają zachęcić do powrotu do kraju polskich naukowców, Program Lektorzy promujący język polski i kulturę polską za granicą poprzez kierowanie tam lektorów języka polskiego czy polegający na doskonaleniu kompetencji kadry akademickiej przez międzynarodową wymianę stypendialną program PROM. Podczas odbywających się na 4 kontynentach targów związanych ze szkolnictwem wyższym agencja stworzyła 22 stoiska narodowe, które odwiedziło ponad 35 tysięcy osób zainteresowanych studiowaniem w Polsce. Działania te zostały podjęte w ramach kampanii Ready, Study, Go! Poland promującej studia na polskich uczelniach. Dzięki niej do Polski przyjechało kilkuset studentów i studentek z całego świata.

NAWA jednak nie zwalnia tempa. Trwają przygotowania do organizacji największej misji edukacyjnej polskich uczelni na Ukrainie, dobiegają końca oceny merytoryczne programów skierowanych do polskich naukowców: Polskie Powroty i programu im. Bekkera, a niebawem ogłoszone zostaną kolejne nabory. Więcej informacji o aktualnych działaniach agencji i naborach do programów na stronie: https://nawa.gov.pl/.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.11.2018, 17:55
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ