Newsletter

MNiSW: znamy laureatów FameLab Poland 2015! (komunikat)

27.04.2015, 17:23aktualizacja: 27.04.2015, 17:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Znamy laureatów FameLab Poland 2015!

Zwyciężył dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego z prezentacją pt. "Genu nie wydłubiesz, czyli żony - intrygantki". Nagrodę Specjalną ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymał dr Rafał Mostowy z Imperial College London.

W finałowym pojedynku, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zmierzyło się dziesięciu młodych popularyzatorów nauki. Każdy miał zaledwie trzy minuty na to, by w sposób ciekawy i niebanalny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych.

Decyzją jury, któremu przewodniczył profesor Marek Abramowicz, zdobywcą pierwszego miejsca został dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwycięzca IV edycji FameLabu przybliżył warszawskiej publiczności dlaczego ptasie żony zdradzają swoich wybranków. W nagrodę otrzymał 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.

Zobacz wystąpienie dr Szymona Drobniaka podczas finału FameLab » https://www.youtube.com/watch?v=oZIvejmSr4U&feature=youtu.be

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od początku patronuje konkursowi FameLab. W tegorocznej czwartej już edycji konkursu ufundowaliśmy nagrodę specjalną - wyjazd na wybraną międzynarodową konferencję naukową. W tym roku otrzymał ją dr Rafał Mostowy z Imperial College London. Młody naukowiec szuka kombinacji genów, zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian pneumokoków, co w przyszłości poprawi skuteczność szczepionek przeciwko tym bakteriom.

Drugie miejsce na podium zajęła doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Klemba. W swoim wystąpieniu mówiła o roli wielbłądów, które przyczyniły się do odnalezienia nanoprzeciwciałach, dzięki którym można m.in. skuteczniej walczyć z niektórymi rodzajami nowotworów. Dr Klemba otrzymała również nagrodę od firmy BASF Polska, która sfinansuje jej pobyt w swojej siedzibie w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny. Nagrody BASF otrzymali także: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Alicja Wolny oraz Jakub Bochiński - doktorant The Open University, Milton Keynes.

Zobacz wystąpienie Aleksandry Klemby — II miejsce w finale konkursu FameLab Poland 2015 » https://www.youtube.com/watch?v=2nKnhhNbFGU&feature=youtu.be

Laureatem trzeciego miejsca tegorocznej edycji FameLabu została dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej. W swoim wystąpieniu mówiła w jaki sposób mikrobiolodzy identyfikują nowe rodzaje bakterii. Została również laureatką Nagrody Publiczności.

Zobacz wystąpienie Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej — III miejsce w finale konkursu FameLab Poland 2015 » https://www.youtube.com/watch?v=Z60SDC16l0M&feature=youtu.be

* * *

Konkurs FameLab narodził się w Wielkiej Brytanii w 2005 r. podczas festiwalu naukowego w Cheltenham. Jest skierowany do studentów, doktorantów i pracowników naukowych związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi.

Polską edycję konkursu FameLab organizuje Centrum Nauki Kopernik we współpracy z British Council.

DZIENNIKARZY ZAINTERESOWANYCH ROZMOWĄ Z LAUREATAMI FAMELAB 2015 PROSIMY O KONTAKT Z PANIĄ PAULINĄ BUTLEWSKĄ 792 830 518

lub na adres mailowy paulina.butlewska@kopernik.org.pl

Fotorelacja na: https://www.facebook.com/FameLabPoland?fref=photo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2015, 17:23
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ