Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
- W MON mamy przeświadczenie, że myśl technologiczna i wynalazki wpływają na rozwój całego kraju. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów NATO, który wydaje rokrocznie 2% PKB na cele obronne. Mamy stabilny plan dojścia do poziomu 2,5%. Ma to znamienny wpływ na poziom wydatków przeznaczonych na prace badawcze i rozwojowe – stwierdził wiceminister Tomasz Zdzikot na konferencji Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa.
Sekretarz stanu w MON wziął 22 listopada br. udział w sesji inauguracyjnej konferencji NATO-wskiego programu Science for Peace and Security (SPS), któremu przewodzi zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa dr Antonio Missiroli, obecny w Warszawie. Konferencja odbyła się po raz pierwszy w Polsce, w Akademii Sztuki Wojennej i wzięło w niej udział ok. 250 przedstawicieli takich krajów, jak: Gruzja, Maroko, Macedonia, Litwa, Bułgaria, Turcja, Rumunia, Czechy, Dania, Szwajcaria, Egipt, Francja, Albania, Portugalia, Mołdawia, Katar, Izrael, Białoruś, Katar, Ukraina, Niemcy, Belgia, Włochy, Finlandia, Estonia, Węgry, USA, Irak i Irlandia.
Zdaniem wiceministra Zdzikota konferencja SPS ma duże znaczenie dla rozwoju technologii i nauki zarówno dla programów wojskowych, jak i cywilnych:
- Szereg wynalazków, znaczna ich cześć nie powstała "samoczynnie" czy gdzieś w garażu samotnego przedsiębiorcy - powstała dzięki aktywności, przedsiębiorczości, inspiracji i funduszom państwowym i publicznym. Oczywiście np. Internet, GPS to wynalazki wojskowe, ale ekran dotykowy, kamera cyfrowa to wszystko wynalazki złożone w jedną całość i projekty, które powstały dzięki zaangażowaniu funduszy i agencji rządowych i w szczególności wojskowych.
Tomasz Zdzikot przypomniał, że zgodnie z polskim ustawodawstwem – tzw. kotwica budżetowa dla prac naukowych i badawczych w resorcie ON zakłada, że minister obrony narodowej musi przeznaczać 2,5 procent budżetu resortu na prace badawcze i rozwojowe: - To stosunkowo duże środki. W przyszłym roku będzie to ponad miliard sto milionów złotych, czyli przeszło 250 mln euro.
Jak przypomniał wiceminister, do tej pory w programie SPS udział brało pięć polskich podmiotów, w tym Wojskowa Akademia Techniczna. Konferencja w Warszawie to, jego zdaniem, szansa na zbudowanie kolejnych konsorcjów i zgłaszanie kolejnych inicjatyw:
- Wśród dziewięciu priorytetów SPS jest kilka, w których polscy naukowcy z pięciu uczelni wyższych nadzorowanych przez MON i z dziewięciu instytutów badawczych sprawiają, że jesteśmy światowym liderem - z całą pewnością cyberbezpieczeństwo, technologie optyczne, drony i inne – wymienił wiceminister i przywołał ostatnie sukcesy polskich specjalistów IT w NATO-wskim hackathonie, amerykańskich ćwiczeniach Cyber Defense. Tomasz Zdzikot jest pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. cyberbezpieczeństwa. Zespół resortu ON współorganizuje w najbliższy weekend w Warszawie największy hackathon na świecie.
W sesji otwarcia SPS słowo wstępne wygłosił dr Antonio Missiroli, który dziękował polskim współorganizatorom za zaproszenie tego naukowego gremium do Polski. Jak powiedział Missiroli, główny cel programu to zbliżanie naukowców i ekspertów z krajów NATO i partnerskich i angażowanie ich w praktyczną współpracę.
- Chodzi o to, by dzielić się wiedzą i opracowywać rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa wobec zmieniających się wyzwań - powiedział.
Gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej wskazał projekty, w których uczestniczy Polska: m.in. wykrywanie śladów materiałów wybuchowych w ściekach, monitorowanie zatopionej w Bałtyku amunicji, a także badania motywacji, jakimi kierują się terroryści.
NATO Science for Peace and Security Programme (SPS) obchodzi w tym roku 60-lecie ustanowienia.
- Ważna, imponująca konferencja SPS odbywa się w Warszawie w podwójnie szczególnym roku: szczególnym dla Polski, ponieważ obchodzimy stulecie odzyskania naszej Niepodległości, oraz dla programu NATO, czyli w roku jego 60–lecia – powiedział Tomasz Zdzikot w Akademii Sztuki Wojennej.
Program został powołany w 1958 roku. Jego główne założenia to finansowanie, fachowe doradztwo i wsparcie dostosowanych do potrzeb, istotnych dla bezpieczeństwa działań naukowych i badawczych odpowiadających strategicznym celom NATO.
# # #
Tegoroczne priorytety programu to m.in. cyberbezpieczeństwo, walka z terroryzmem, rola kobiet w siłach zbrojnych oraz bezpieczeństwo energetyczne. Priorytetem, który dominuje w ostatnich latach, jest również rozminowywanie. Priorytety zostały opracowane w 2013 roku w oparciu o Koncepcję strategiczną NATO z 2010 roku.
W ciągu ostatniej dekady program zainicjował prawie 800 wspólnych działań wśród 29 państw członkowskich i 41 krajów partnerskich, od cyberobrony w Jordanii po humanitarne rozminowywanie na Ukrainie. Tylko w 2017 roku sfinansowanych zostało 65 projektów, a budżet programu w wynosił 11,3 mln euro. Działania te finansowane są z budżetu cywilnego NATO.
Program SPS ma duże znaczenie dla wzmocnienia poziomu innowacyjności oraz umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego oraz nauki, a także dla budowania trwałych struktur i sieci współpracy z partnerami zagranicznymi. Głównym celem wydarzenia była popularyzacja programu wśród polskich i zagranicznych podmiotów potencjalnie zainteresowanych współpracą przy realizacji międzynarodowych projektów o charakterze naukowym i szkoleniowym. W wydarzeniu uczestniczyli liczni przedstawiciele polskiego i zagranicznego świata nauki, w szczególności z instytutów naukowych realizujących projekty w ramach programu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2018, 15:11 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |