Newsletter

MSZ: minister G. Schetyna na posiedzeniu Rady Naukowej ds. Historycznych (komunikat)

29.10.2014, 19:29aktualizacja: 29.10.2014, 19:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Historia dyplomacji, jako niezwykle istotna część historii Polski, powinna być przedmiotem jak najszerszej współpracy MSZ z przedstawicielami środowisk naukowych – powiedział 29 października minister Grzegorz Schetyna w trakcie posiedzenia Rady Naukowej do spraw Historycznych w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W trakcie posiedzenia Rady, minister Schetyna omówił z historykami kwestie dotyczące dyplomacji historycznej, w tym promowanie na arenie międzynarodowej historii polskiej dyplomacji. Dyskusja poświęcona była również przypadającym w 2015 roku rocznicom: 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, 70. rocznicy konferencji w Jałcie i Poczdamie oraz 95. rocznicy bitwy warszawskiej. Szef polskiej dyplomacji podkreślił także wagę przypadającej w styczniu 2015 r. 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz przez Armię Czerwoną – szczególnie istotnej w kontekście stosunków polsko-rosyjskich.

W środę Rada, pełniąca także funkcje jury konkursu ministra spraw zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji, nominowała również trzy prace spośród nadesłanych na konkurs publikacji. Spośród nominowanych wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, dla którego przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych.

Nominowani zostali:

- Małgorzata Gmurczyk-Wrońska, Stanisław Patek w dyplomacji i polityce (1914–1939), Wydawnictwo Neriton, Instytut Historii PAN, Warszawa 2013;

- Sławomir M. Nowinowski, Polska w dyplomacji czechosłowackiej 1926–1932, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2013;

- Bogdan Podgórski, Józef Retinger. Prywatny polityk, TAiWPN UNIVERSITAS, Kraków 2013.

Informacja o zwycięzcy konkursu zostanie ogłoszona 14 listopada w trakcie obchodów Dnia Służby Zagranicznej.

Rada Naukowa do spraw Historycznych, pełni funkcję organu doradczego ministra spraw zagranicznych. Została powołana 30 sierpnia 2013 roku, a do jej głównych zadania należy wzmacnianie prestiżu Polski, promowanie wiedzy historycznej i przełamywanie stereotypów związanych z historią Polski. W skład Rady wchodzą wybitni profesorowie: Włodzimierz Borodziej, Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski, Jacek Tebinka, Mariusz Wołos oraz Adam Zamoyski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2014, 19:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ