Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ekipa WorldSkills Poland będzie już po raz drugi reprezentować Polskę na zawodach EuroSkills. Polscy zawodnicy będą walczyć o medale i tytuł Mistrza Europy w 16 na 40 konkurencji. Wystartują w rywalizacji w takich kategoriach, jak dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo czy układanie parkietów.
Młodzi fachowcy będą reprezentować Polskę również w kategorii technika laboratorium chemicznego, a także w obszarach technologii mody, instalacji elektrycznych, technologii pojazdów ciężkich oraz technologii samochodowej. W zawodach konkurować będzie łącznie 300 wykwalifikowanych młodych ludzi.
„Dla zawodników EuroSkills 2021 to szansa na rozwój zawodowy i osobisty, ale również przygoda życia. Natomiast dla firm jest to szansa na pozyskanie najwyżej wykwalifikowanych pracowników” – powiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz delegat WorldSkills na Polskę.
Według niego, EuroSkills to również miejsce, w którym europejscy liderzy przemysłu, edukacji i szkoleń nawiązują ze sobą współpracę na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego i promowania unikatowych umiejętności praktycznych.
„Program WorldSkills, w ramach którego rozgrywane są zawody EuroSkills 2021, promuje specjalistyczne kształcenie zawodowe, które zniknęło w pewnym momencie z uwagi systemowej. Tymczasem w życiu społecznym i gospodarczym potrzebni są wysoko wyspecjalizowani pracownicy” – podkreśliła dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
Polscy zawodnicy, wyłonieni w eliminacjach krajowych, przygotowywali się do startu w EuroSkills przez rok, trenując umiejętności praktyczne, ale także wzmacniając kondycję i psychikę. Przed najlepszymi otworzy się także perspektywa startu w mistrzostwach świata WorldSkills 2022 w Szanghaju.
„Największą trudnością będzie przełożenie wiedzy i umiejętności na wykonanie zadania w określonym czasie i w jak najwyższym standardzie” – mówił Bartosz Wicherek, który będzie reprezentował Polskę w kategorii „Gotowanie”.
Każde zadanie, z którym będą musieli się zmierzyć zawodnicy w tej dyscyplinie, będzie wymagało intensywnej pracy przez 3,5 godziny.
Zdaniem dr Pawła Poszytka, uczestnictwo w EuroSkills daje zawodnikom możliwość rozwijania nie tylko branżowych umiejętności praktycznych, ale także kompetencji miękkich, współpracy w grupie międzynarodowej oraz otwarcia się na świat.
„W efekcie zawodnicy nie boją się mówić w obcych językach, nawiązują kontakty ze swoimi rówieśnikami, nie obawiają się nowoczesnych technologii, które są stosowane w ich branżach. Stają się bardziej odważni i bardziej przedsiębiorczy” – podkreślił dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Jak zapewnił, zawodnicy w większości przypadków chcą te międzynarodowe doświadczenia wykorzystywać w Polsce, bo uważają, że stają się jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku krajowym.
Program WorldSkills obudowany jest współpracą z największymi firmami krajowymi, ale też dużymi koncernami światowymi, które sponsorują uczestnictwo zawodników, a potem starają się tych pracowników pozyskać do pracy w swoich firmach. Przykładem jest koncern Siemens, który w swoich oddziałach na całym świecie zatrudnił już ponad 1000 uczestników zawodów WorldSkills i EuroSkills.
„Możemy poszczycić się pierwszymi sukcesami. Maciej Pisarek, który na zawodach WorldSkills w Kazaniu w 2019 r. wywalczył wicemistrzostwo świata w gotowaniu, w tej chwili uczy się za granicą, w Londynie, w bardzo prestiżowej szkole kulinarnej. I oczywiście ustawia się do niego kolejka szefów kuchni z gwiazdkami Michelina” – powiedział dr Paweł Poszytek.
Program WorldSkills rozpoczął się 70 lat temu i uczestniczy w nim obecnie ponad 80 krajów, w tym wszystkie państwa europejskie. Na świecie inicjatywa jest ceniona do tego stopnia, że nawet najwyższe władze państwowe zabiegają o to, aby zawody EuroSkills czy WorldSkills odbywały się właśnie w ich krajach. Polska ubiega się o organizację EuroSkills w 2027 r.
„Staramy się wyłaniać najlepszych zawodników w branżach tradycyjnych i nowoczesnych, związanych z przemysłem 4.0, komputeryzacją, sztuczną inteligencją, chmurą obliczeniową, cyberbezpieczeństwem czy robotyką mobilną” – podkreślił dr Paweł Poszytek.
Polskich zawodników w rocznym cyklu przygotowań wspierały najlepsze marki. Partnerami poszczególnych konkurencji są: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Florystów Polskich, DMG MORI, Mitutoyo, Polcomm, Bidfood Farutex, Hager Polska, Festool, Eduweb.pl, Kemppi, Baltic Operator, Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy, Grupa Azoty, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, InterCars. Całą kadrę World SkillsPoland na EuroSkills 2021 wspierają: Cuna i Würth Polska.
Utwór „Talent budzi cuda” promuje inicjatywę WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills:
https://youtu.be/aAyayFBcuaA
Występy zawodników WorldSkills Poland można śledzić w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/WorldSkillsPoland
https://twitter.com/WorldSkillsPL
https://www.instagram.com/worldskillspoland
https://www.linkedin.com/company/worldskillspoland
https://www.youtube.com/channel/UCB7tAcDQDWec0gGlZEE1W4w
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.09.2021, 13:41 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA PAP
- 25.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce