Newsletter

Nauka i technologie

Big Data Expo 2023: Połączenie technologii cyfrowej i kultury

30.05.2023, 08:40aktualizacja: 30.05.2023, 08:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/ Huanqiu.com
PR Newswire/ Huanqiu.com

GUIYANG, Chiny, 29 maja 2023 r. /PRNewswire/ -- Wiadomość z portalu Huanqiu.com: Na wyczekiwanych targach Big Data Expo 2023 odbywających się w dniach 26-28 maja w Guiyangu zaprezentowane zostaną liczne przełomowe osiągnięcia technologiczne, które na nowo zdefiniują przestrzeń styku kultury i technologii. W miarę dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, takich jak duże zbiory danych (big data), przetwarzanie w chmurze i sztuczna inteligencja, sektor kultury wchodzi w nową erę twórczości i dystrybucji, przynosząc bogactwo nowych możliwości ekspansji kulturowej.

Technologie, które zapewniają wciągające doświadczenia, takie jak xR i projekcje holograficzne, nie tylko zupełnie odmieniają to, jak obcujemy z treściami kultury, ale także sposób ich tworzenia. Shenzhen Absen Optoelectronic, czołowy producent wyświetlaczy LED, prezentuje na targach swoje topowe produkty i innowacyjne rozwiązania, zapewniając odwiedzającym niezwykłe wrażenia wizualne.

Jedną z głównych atrakcji stoiska firmy Absen jest wirtualne studio nagraniowe, którego kluczowym elementem są wyświetlacze LED tej firmy, prezentujące przygotowany wcześniej obraz, pozwalający uzyskać wyróżniającą się scenerię. Wchodząc na scenę, odwiedzający zostają przeniesieni w przedstawioną scenerię dzięki zaawansowanym technologiom przetwarzania, biorąc udział we wciągającym spektaklu zmysłów.

Wirtualna scena firmy Absen wykorzystuje technologię wirtualnego studia nagraniowego „xR”, która pozwala widzom zanurzyć się w przekonujący świat. xR oznacza rzeczywistość rozszerzoną, która obejmuje VR (rzeczywistość wirtualną), AR (rzeczywistość poszerzoną) i MR (rzeczywistość mieszaną). Ta technologia staje się coraz bardziej powszechna w kilku dziedzinach, w tym reklamie, produkcji filmowej i prezentacji produktów na żywo. Jednym z ciekawszych zastosowań jest wirtualne studio nagraniowe łączące w sobie ekrany LED i technologię wirtualnej realizacji zdjęć w celu cyfrowej replikacji konkretnych „scen”. Pozwala to aktorom na grę bezpośrednio w wirtualnym środowisku rozszerzonej rzeczywistości, co umożliwia oszczędność czasu i kosztów.

Opowiadając o tym, jak firma zainteresowała się tematem wirtualnego studia nagraniowego xR, dyrektor Absena powiedział: „xR jest bramą do metawersum, łączącą w sobie szereg różnorodnych rzeczywistości wirtualnych. - To przełomowa technologia dla sektora filmu i telewizji, zwiększająca efektywność realizacji zdjęć w branży i sprzyjająca jej rozwojowi. Biorąc pod uwagę olbrzymi potencjał tej technologii, xR połączy też branżę z innymi sektorami, takimi jak edukacja, inteligentna produkcja i dostawy energii. Niewątpliwie przełoży się to na powstanie wschodzącego trendu w ewolucji branży wyświetlaczy”.

Poza innowacjami związanymi z technologią wirtualnych nagrań, Absen wzbogaca o nowe cyfrowe doświadczenia także turystykę kulturową. Przykładowo, Absen odegrał kluczową rolę w przygotowaniu atrakcji tematycznych na obszarze parku Universal Beijing Resort. Dzięki zaawansowanej technologii wyświetlaczy LED stworzono wciągające scenerie angażujące wszystkie zmysły. Centrum Sztuk Widowiskowych Guiyaing Grand Theatre posiada sceny udekorowane ruchomymi ekranami LED i czterostronną scenę obrotową, która zapewnia widzom spektakularne wrażenia. Absen miał też wpływ na branżę wystawienniczą, szczególnie w centrum Sci-Tech Cultural Center powiatu Wannian w mieście Shangrao w Prowincji Jiangxi. Cyfrowy stolik piaskowy (CAVE) i inteligentny ekran do wizualizacji danych w dużej skali zamieniły centrum w kluczowy ośrodek nauki, technologii i kultury.

Dyrektor firmy Absen powiedział: „Chcemy wykorzystać technologię wyświetlania LED, aby zrewolucjonizować treści, modele i podejście do biznesu, tworząc wciągające kulturowe atrakcje i wciąż usprawniając wrażenie audiowizualne odwiedzających”.

W erze cyfrowej, postępy technologiczne i treści napędzają ewolucję sektora kultury. W efekcie, pilnie rośnie zapotrzebowanie na ochronę własności intelektualnej.

Podczas targów, spółka Intellectual Property Publishing House zaprezentuje inteligentny system do obsługi dużych zbiorów danych dotyczących praw własności intelektualnej w Chinach (Inspiro).

Dyrektor wydawnictwa wyjaśnił: „Zebraliśmy 491 puli danych, osiągając wydajność ponad 383T i całkowitą liczbę wpisów przekraczającą 1 mld. - Inspiro łączy w sobie zasoby danych, w tym patenty krajowe i zagraniczne, znaki towarowe, sprawy i normy własności intelektualnej, czasopisma naukowe, oznaczenia geograficzne, nowe odmiany roślin i konfiguracje-projekty układów scalonych. Inspiro pełni wiele funkcji, takich jak pozyskiwanie i analiza informacji, wczesne ostrzeganie i zarządzanie projektami w dziedzinie big data”.

Oferując interaktywne wizualizacje, monitorowanie i analizę danych, Inspiro w przystępny sposób prezentuje złożone relacje między danymi i płynące z nich wnioski.

Dyrektor podkreślił także, że: „Wydawnictwa stoją przed zadaniem nadzoru nad własnością intelektualną w całym cyklu jej życia. Od chwili powołania do życia książki, obrazu albo innego utworu zarządzamy weryfikacją jego oryginalności i ochroną własności intelektualnej pod względem jej egzekwowania i monitorowania naruszeń”.

Cyfryzacja kultury jest obecnie strategią narodową. W Guizhou cyfryzacja wzbogaca publiczną ofertę kultury i pozwala na spełnienie zróżnicowanych potrzeb. Biblioteki wzbogacają czytanie o nowe rozwiązania dzięki takim technologiom, jak roboty-przewodnicy, zasoby cyfrowe i rzeczywistość wirtualna. Ośrodki kultury, takie jak muzea, podłączone do chmury, zapewniają odbiorcom nowe wciągające wrażenia dzięki prezentacjom i wystawom w chmurze. Aplikacja „Travel Guizhou with One Code” (podróżuj po Guizhou z jednym kodem), która łączy w sobie informacje na temat atrakcji turystycznych Guizhou, oferuje płynne i inteligentne doświadczenia turystyczne. Ewolucja oparta o dane w sektorze kultury przynosi korzyści coraz większej liczbie osób.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2087022/image_1.jpg 

Źródło: Huanqiu.com

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2023, 08:40
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.