Newsletter

Nauka i technologie

Bydgoszcz - milion watów ze słońca

22.11.2022, 14:33aktualizacja: 22.11.2022, 14:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UM w Bydgoszczy
UM w Bydgoszczy
"Mamy to. Ponad milion watów ze słońca z miejskich budynków stało się faktem" - chwali się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Miasto akcentuje, że w realizacji proekologicznych działań pomaga mu Unia Europejska.

Jak poinformowało Biuro Prasowe UM w Bydgoszczy, całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii na miejskich budynkach przekroczyła właśnie barierę miliona watów. Zakończyła się duża inwestycja związana z montażem paneli fotowoltaicznych na 11 miejskich budynkach. Inwestycję realizowały dwa przedsiębiorstwa, które obejmą wszystkie instalacje 6-letnią gwarancją. 11 nowych mini-elektrowni ma łączną moc 289,6 kilowatów. Wszystkie są w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka.

Bydgoszcz konsekwentnie każdego roku zwiększa produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Panele, które czerpią darmowy prąd ze słońca, znajdują się na szkołach, żłobkach, basenach, obiektach sportowych i budynkach należących do miasta. Miasto w swoich zasobach posiada 55 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1016,435 kW. Spółki miejskie z kolei dysponują czterema instalacjami o łącznej mocy 128 kW.

"To ważny krok w dążeniu do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, o którą zabiega miasto – mówi prezydent Rafał Bruski. - Przy rosnących cenach prądu, kierunek naszych działań okazał się słuszny. W ostatnich tygodniach odebraliśmy dużą instalację fotowoltaiczną na nowym basenie na Miedzyniu. Teraz zakończyły się prace odbiorowe 11 nowych instalacji na dachach szkół, żłobków i na obiektach sportowych" - dodaje prezydent.

Zadanie zostało współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to ponad 1,5 mln zł, z czego 727 tys. zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Miasto przypomina, że jest to już kolejna edycja projektu, dzięki któremu lista obiektów, z których płynie ekologiczny prąd ze słońca, wydłuża się o nowe instalacje.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2022, 14:33
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.