Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
22 listopada br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Głosowało za tym jednomyślnie 73 senatorów.
Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu rządowego, wprowadza ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Wszystkie gminy i powiaty wskazane w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym będą mogły skorzystać z dofinansowania do 100% kosztów zadań bez dotychczas wymaganego 20-procentowego wkładu własnego.
Ustawa zapewni też ciągłość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie dla uczelni niepublicznych i zapomogi dla ich studentów, a także wsparcie i ulgi dla przedsiębiorców. Nowela wprowadza uproszczenia w wycince drzew i krzewów, zasad przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, a także przyznania świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom. Podwyższa do 200 tys. zł maksymalną wysokość pożyczki dla przedsiębiorców na usuwanie skutków powodzi.
Umożliwia zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na wniosek przedsiębiorców bezpośrednio dotkniętych przez powódź, jeśli ich dochody spadły co najmniej o 40%.
Nowela pozwala ponadto na udzielanie zaliczek pomocowych poszkodowanym, co ma przyspieszyć udzielanie wsparcia. Rozszerza też krąg upoważnionych do decydowania o przyznaniu pomocy. Minister funduszy i polityki regionalnej będzie mógł zmieniać programy pomocowe, na podstawie których możliwe będzie kierowanie pomocy publicznej do przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź.
Przyspieszone ma być też wsparcie dla przedsiębiorców w postaci udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. W ustawie znalazły się również czasowe przepisy, które przyspieszą szacowanie szkód dotyczących zabytków.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2024, 13:12 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |