Newsletter

Nauka i technologie

CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION – drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie

23.04.2024, 15:18aktualizacja: 23.04.2024, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 (1)
Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 (1)
Dziś, 23 kwietnia, eksperci ponownie zasiedli do wspólnych debat i podjęli tematy kluczowe dla ochrony środowiska oraz klimatu. Eksperci ze świata biznesu, administracji, nauki, NGO’s oraz mediów zabrali głos, uczestnicząc w pierwszych w panelach dyskusyjnych toczących się w ramach trzech scen – CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION. Mocne słowa podczas śniadania prasowego wyraził także Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

TOGETAIR 2024: OGLĄDAJ NA ŻYWO

Śniadanie prasowe z udziałem Rzecznika MŚP i prelegentów

Podobnie jak w ubiegłym dniu, także i dziś dyskusje toczące się w ramach trzech scen poprzedziło śniadanie prasowe, które miało miejsce na 49. piętrze budynku. Dołączyli do niego przedstawiciele kluczowych mediów. Spotkanie rozpoczął Artur Beck, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024. Głos zabrała m.in. Aleksandra Stępniak reprezentująca Velux Polska. Poruszyła kwestie dotyczące kompleksowego podejścia do renowacji budynków i transformacji sektora budowlanego. Głos zabrała również Aleksandra Surdykowska reprezentująca Stena Recycling. Ekspertka podjęła temat GOZ oraz zaprosiła uczestników na Stena Circular Economy Award – galę, która rozpocznie się na scenie CLIMATE CARE w godzinach popołudniowych.

Śniadaniu prasowemu towarzyszył również Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP. Podjął dwa istotne tematy: „Założenia zmian dotyczących składki zdrowotnej” oraz „Absencja w pracy i jej koszty dla pracodawców”.

„Nadchodzi armagedon (…). Biegniemy na ścianę” – powiedział, odnosząc się do kosztów raportowania ESG przez pracodawców. „Nasza gospodarka, nie tylko polska, ale i europejska, zostanie poddana ogromnej próbie”.

W porannym spotkaniu wziął także udział Szczepan Ruman, prezes zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A., który uzupełnił wczorajsze ogłoszenie dot. decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce. Uczestnikiem śniadania prasowego był również Michał Domaszewski reprezentujący Ambasadorów Zdrowia.

SCENA CLIMATE CARE prowadzona przez Przemysława Białkowskiego

Po uroczystym otwarciu sceny CLIMATE CARE, które odbyło się z udziałem wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz prezesa zarządu Pracodawców RP Rafała Dutkiewicza, nadszedł czas na temat NextGenerationEU. Prelegenci dyskutowali o nowej jakości Unii Europejskiej, biorąc pod lupę kluczowe obszary – m.in. ekologię, cyfryzację czy bezpieczeństwo.

„Ważne jest budowanie odporności gospodarki na kolejne kryzysy i budowanie jej konkurencyjności na rynku europejskim” – zaznaczył Piotr Wachowiak, rektor SGH w Warszawie. „Rewizja będzie konieczna, bo nawet jeśli wszystkie środki zostaną wydane, to powinniśmy się zastanowić co z przyszłością”.

Istotnym tematem sceny CLIMATE CARE stała się także kwestia termomodernizacji. Poświęcony jej panel dyskusyjny poruszył m.in. aspekt redukcji emisji budynków i społecznych motywacji z nią związanych.

„Polityków nie trzeba przekonywać, trzeba przekonywać ludzi, osoby fizyczne” – zauważył Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. „Możemy mieć w Polsce zimy bez smogu, a osiągniemy to dzięki wymianie źródeł ciepła na niskoemisyjne, ale przede wszystkim dzięki szkoleniom, edukacji i promocji” – podkreślił.

Scena CLIMATE CARE stała się także przestrzenią do wygłoszenia eksperckiego key note, w którym wzięli udział przedstawiciele Saint-Gobain. Prelekcja odbyła się w międzynarodowym formacie Sustainable Construction Talks opracowanym przez Saint-Gobain – po raz pierwszy w Polsce. Wcześniejsze edycje eksperci Saint-Gobain prowadzili w Dubaju, Nowym Jorku oraz Paryżu.

„87% respondentów widzi potrzebę pilnego działania, ale to działanie powinno być bardziej świadome i wymaga współpracy (…)” – powiedział Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain w Polsce, prezentując kluczowe wnioski z badania Barometru Zrównoważonego Budownictwa, które Grupa Saint-Gobain przedstawiła na świecie. Ekspert zabrał głos także w ramach key note pt. „Jak producent może pomóc zmienić branżę budowlaną?”.

Inspirujących tematów nie zabrakło także na kolejnych dwóch scenach TOGETAIR 2024.

Scena BUSINESS CONNECT prowadzona przez Monikę Praczyk

Scenę poświęconą tematyce biznesowej otworzył Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Stała się ona areną wymiany idei i doświadczeń poświęconych rozwiązaniom gospodarczym. Eksperci skupili się m.in. na tematyce zrównoważonego biznesu oraz potencjału samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.

„Za decentralizacją powinno pójść precyzyjne wskazanie kompetencji samorządów terytorialnych” – zwrócił uwagę Marcin Podgórski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. „Zielona transformacja to nie tylko kwestia ekologii, ale i kwestia uniezależnienia się od narzędzi opresyjnych, takich jak paliwa kopalne”.

Uczestnicy poruszyli również kwestie związane z finansowaniem w ramach panelu „Biznes vs ESG – strategie i oceny zrównoważonych finansów”. W dalszej części dnia nie zabraknie także innych kluczowych tematów. Prelegenci sceny BUSINESS CONNECT skupią się m.in. na temacie Smart City oraz kwestii surowców krytycznych i ich roli dla gospodarki.

Scena FUTURE COOPERATION prowadzona przez Jakuba Pawłowskiego

Prelekcje na scenie szczególnie poświęconej rozwiązaniom przyszłości rozpoczął panel pt. „O co walczą rolnicy? Nowy Zielony Ład w rolnictwie i przetwórstwie żywności?”. Dyskusja moderowana przez Przemysława Talkowskiego, prowadzącego program „Państwo w Państwie”, rozbudziła gorące emocje, stając się areną wymiany zdań i cennych spostrzeżeń.

„Europejski Zielony Ład jest to potężna rewolucja przemysłowo-gospodarcza, która z rolnikami nie była ustalona” – zaznaczył Michał Nowacki reprezentujący Ruch Młodych Farmerów. „Kapitał, który my zbieramy, czyli ziemia, którą kupujemy, zostaje nam w pewien sposób zabierany. (…) Rolnicy wiedzą, o co strajkują, pierwszy punkt to ograniczenie Zielonego Ładu, drugi to uregulowanie handlu z krajami spoza UE. Jeżeli transformacja ma być sprawiedliwa, to powinna być prowadzona tak aby część kosztów była dofinansowana”.

„Zielony Ład musiał powstać, żebyśmy mieli jeszcze zasoby i mogli dobrze i wydajnie produkować, a Polska jest liderem borówek czy jabłek” – zaznaczyła Paulina Kopeć z „Unii Owocowej”.

Na scenie FUTURE COOPERATION podjęte zostały również tematy związane z ideą zero waste, transformacją energetyczną czy klimatyczną neutralnością i rolą nowych technologii w budowaniu przewagi gospodarczej na arenie europejskiej oraz światowej.

TOGETAIR 2024 wciąż trwa, a na trzech tematycznych scenach nadal toczą się eksperckie debaty i prelekcje. Podobnie jak w przypadku minionej edycji, także obecny V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny otworzył przestrzeń do dialogu o przyszłości środowiska i klimatu z wielu ciekawych perspektyw - m.in. rozmów przy okrągłych stołach czy wywiadów prowadzonych na gorących krzesłach.

Dwa dni wypełnione spotkaniami, ponad trzydzieści debat, dyskusje przy okrągłych stołach, motywujące power speeche, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się największe wydarzenie ekologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Wydarzenie odbywa się w VARSO Place przy ul. Chmielnej 69/73 w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia.

TOGETAIR 2024 otrzymał prestiżowe patronaty od polskich i zagranicznych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także honorowe patronaty ministerstw Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Przemysłu i Ministerstwa Zdrowia.

Pełna agenda wydarzenia wraz z panelistami dostępna jest na stronie: https://togetair.eu/agenda/

Obserwuj i oglądaj TOGETAIR 2024: Facebook Instagram Twitter LinkedIn YouTube Money.pl

Kontakt dla mediów: media@togetair.eu

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI – TOGETAIR 2024!

PARTNER GŁÓWNY: United Brands. PARTNERZY PREMIUM: Saint-Gobain, McDonald’s, Robert Bosch. PARTNERZY PLUS: VELUX Polska, Stena Recycling, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Daimler Truck Polska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Medicover, H&M, Ernst & Young Polska, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA. PARTNER MOTORYZACYJNY: Grupa Cichy-Zasada. PARTNER TECHNOLOGICZNY: Gridaly. PARTNER CATERINGOWY: Nutri Catering & Events. PARTNERZY: LPP, Rekpol, ERGO Hestia, Lidl, Dalkia, ROCKWOOL, Knauf Insulation, MARS, Górażdże HeidelbergCement Group, PIOIRO, Rzecznik MŚP – Małych i Średnich Przedsiębiorców, PolKa – Polska Kaucja, TSC, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Locotranssped, Bank Ochrony Środowiska, Izba Branży Komunalnej, ALBA, PreZero, PKO Bank Polski, Luxrad, Ørsted, Envirly, VARSO PLACE. PARTNERZY MERYTORYCZNI: Microsoft, PKP Intercity. PARTNERZY WSPIERAJĄCY: Bechtel, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Polska Izba Biegłych Rewidentów, ARP TFI, Enea, Westinghouse, HANTON, 3M, Siemens Healthineers, Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej „ZKlaster”. PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI: Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, ESG Impact Network, Polski Alarm Smogowy, Rzecznik MŚP – Małych i Średnich Przedsiębiorców, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), Hydrogen Poland, Młodzieżowa Rada Klimatyczna, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Lasy Państwowe. PATRONATY ORGANIZACJI PRACODAWCÓW: Pracodawcy RP, Business Centre Club. PATRONATY HONOROWE MINISTERSTW: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Zdrowia. PATRONATY PARLAMENTARNE: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. PATRONATY EUROPEJSKIE: Parlament Europejski, Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny. PARTNERZY MIĘDZYNARODOWI: Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), British Embassy Warsaw, UNEP/GRID-WARSZAWA, The World Bank Group IBD IDA. PATRONAT MARSZAŁKÓW WOJEWÓDZTW: Dolnośląskie, Mazowieckie, Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie Wielkopolskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Zachodniopomorskie, Opolskie, Śląskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie. PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska. GŁÓWNI PARTNERZY MEDIALNI: Polsat News, Interia Biznes, Zielona Interia. GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: WP naturalnie, Money.pl. GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Radio ZET. PARTNERZY MEDIALNI: Rzeczpospolita, Polska Press, PL24, Strefa Biznesu, warszawa.naszemiasto.pl, Comparic, reach4.biz, Inżynier Budownictwa, piib.org.pl, Energetyka24.pl, kie.biz.pl, Audytorium17, Polskie Radio Rzeszów, Radio Poznań, Polskie Radio Lublin, PiK Polskie Radio, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, SmogLab, ecieplo.pl, Ekologia.pl, ecoekonomia.pl, biznestuba.pl, Magazyn Business HUB, Siła Nauki, Świat OZE, FIX MAG, Wodne Sprawy, Polskie Radio Katowice, Raport Kolejowy, Biotechnologia, tworzywa.pl, przedsiebiorcy.eu, PKB24, Automatyka, telewizjabiznesowa.pl, Instytut Monitorowania Opinii, Portfel Polaka. GŁÓWNY PARTNER REKLAMY KINOWEJ: Kinads Media. ORGANIZATORZY: Fundacja Czyste Powietrze, Fundacja Pozytywnych Idei. PRODUCENT SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR: CreativeHarder Group

Źródło informacji: Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2024, 15:18
Źródło informacji Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ