Newsletter

Nauka i technologie

CYBERSEC 2022: cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju

18.05.2022, 11:00aktualizacja: 18.05.2022, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Cybersec (1)
Cybersec (1)
"Niezbędne jest wzmożenie wysiłków w sferze cyberobrony w strukturach całego paktu północnoatlantyckiego, stworzenie cybersojuszu” - napisał Prezydent RP Andrzej Duda do uczestników konferencji CYBERSEC, która miała miejsce 17-18 maja 2022 r. w Katowicach. Szesnasta edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „United in cyberpower”.

„Jeszcze przed fizycznym atakiem w cyfrowym świecie słyszeliśmy pierwsze salwy rosyjskiej agresji. Musimy połączyć międzynarodowe siły i działać wspólnie, by przywrócić pokój i ład. Rok 2022 będzie kamieniem milowym, pokazującym zjednoczenie sektorów: publicznego, prywatnego i naukowego w celu zatrzymania cyberagresji” - przekonywała otwierając konferencję Izabela Albrycht, przewodnicząca komitetu programowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC. „Należy wspólnie określić na przykład to, co uznać za atak w cyberprzestrzeni i kiedy stosować artykuł 5. NATO w wirtualnym świecie. Musimy być gotowi do obrony, ale i ataku. W tym celu trzeba wzmocnić całą branżę cyberbezpieczeństwa” - podkreślała.

Prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników konferencji. „Cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju. Działają cyberwojska, a w strukturach policji specjalne biuro. Niezbędne jest wzmożenie wysiłków w sferze cyberobrony w strukturach całego paktu północnoatlantyckiego, stworzenie cybersojuszu” - napisał prezydent RP.

Beata Białowąs, członkini zarządu województwa śląskiego, zauważyła w imieniu Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, że „Śląsk, jako producent energii i region przemysłowy, jest szczególnie narażony na ataki hakerskie, dlatego jego zarządcy wnikliwie słuchają głosów doradczych płynących ze spotkań branży”.

Tradycją spotkania branży cyberbezpieczeństwa stało się wręczenie nagrody European Cybersec Award. W tym roku nagrodę otrzymał Mykhailo Fedorov, minister cyfryzacji i wicepremier Ukrainy, uhonorowany za sukces w budowaniu ukraińskiego cyberbezpieczeństwa. Wysiłki w tym zakresie były podejmowane od dawna, a ich efekty widzimy dziś. Wzmocniono poczucie tożsamości narodu ukraińskiego i pokazano, że szybkie ucyfrowienie nie musi oznaczać osłabienia więzi pomiędzy obywatelami i pojawienia się zjawiska wykluczenia cyfrowego, a przeciwnie - może stać się podwalinami wspólnoty.

„Uznali państwo w nas cybernaród. Rosja przypuszcza na nas ataki rakietowe, fizyczne, ale i cybersecurity jest częścią naszych systemów obrony. Bronimy się na wszystkich tych frontach. Okazało się, że mity o sile rosyjskich hakerów - to tylko mity” - zaznaczył Mykhailo Fedorov. „Przez prawie trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków, biorących za cele krytyczne obszary naszej infrastruktury. Trwa cyberwojna, jak z filmów science fiction. Kiedy ją wygramy, chętnie podzielimy się najlepszymi praktykami, wypracowanymi we współpracy z międzynarodowymi ekspertami” - zapowiedział laureat European Cybersec Award 2022.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.05.2022, 11:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ