Newsletter

Nauka i technologie

CYBERSEC 2022: cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju

18.05.2022, 11:00aktualizacja: 18.05.2022, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Cybersec (1)
Cybersec (1)
"Niezbędne jest wzmożenie wysiłków w sferze cyberobrony w strukturach całego paktu północnoatlantyckiego, stworzenie cybersojuszu” - napisał Prezydent RP Andrzej Duda do uczestników konferencji CYBERSEC, która miała miejsce 17-18 maja 2022 r. w Katowicach. Szesnasta edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „United in cyberpower”.

„Jeszcze przed fizycznym atakiem w cyfrowym świecie słyszeliśmy pierwsze salwy rosyjskiej agresji. Musimy połączyć międzynarodowe siły i działać wspólnie, by przywrócić pokój i ład. Rok 2022 będzie kamieniem milowym, pokazującym zjednoczenie sektorów: publicznego, prywatnego i naukowego w celu zatrzymania cyberagresji” - przekonywała otwierając konferencję Izabela Albrycht, przewodnicząca komitetu programowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC. „Należy wspólnie określić na przykład to, co uznać za atak w cyberprzestrzeni i kiedy stosować artykuł 5. NATO w wirtualnym świecie. Musimy być gotowi do obrony, ale i ataku. W tym celu trzeba wzmocnić całą branżę cyberbezpieczeństwa” - podkreślała.

Prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników konferencji. „Cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju. Działają cyberwojska, a w strukturach policji specjalne biuro. Niezbędne jest wzmożenie wysiłków w sferze cyberobrony w strukturach całego paktu północnoatlantyckiego, stworzenie cybersojuszu” - napisał prezydent RP.

Beata Białowąs, członkini zarządu województwa śląskiego, zauważyła w imieniu Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, że „Śląsk, jako producent energii i region przemysłowy, jest szczególnie narażony na ataki hakerskie, dlatego jego zarządcy wnikliwie słuchają głosów doradczych płynących ze spotkań branży”.

Tradycją spotkania branży cyberbezpieczeństwa stało się wręczenie nagrody European Cybersec Award. W tym roku nagrodę otrzymał Mykhailo Fedorov, minister cyfryzacji i wicepremier Ukrainy, uhonorowany za sukces w budowaniu ukraińskiego cyberbezpieczeństwa. Wysiłki w tym zakresie były podejmowane od dawna, a ich efekty widzimy dziś. Wzmocniono poczucie tożsamości narodu ukraińskiego i pokazano, że szybkie ucyfrowienie nie musi oznaczać osłabienia więzi pomiędzy obywatelami i pojawienia się zjawiska wykluczenia cyfrowego, a przeciwnie - może stać się podwalinami wspólnoty.

„Uznali państwo w nas cybernaród. Rosja przypuszcza na nas ataki rakietowe, fizyczne, ale i cybersecurity jest częścią naszych systemów obrony. Bronimy się na wszystkich tych frontach. Okazało się, że mity o sile rosyjskich hakerów - to tylko mity” - zaznaczył Mykhailo Fedorov. „Przez prawie trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków, biorących za cele krytyczne obszary naszej infrastruktury. Trwa cyberwojna, jak z filmów science fiction. Kiedy ją wygramy, chętnie podzielimy się najlepszymi praktykami, wypracowanymi we współpracy z międzynarodowymi ekspertami” - zapowiedział laureat European Cybersec Award 2022.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.05.2022, 11:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ