Newsletter

Nauka i technologie

Dinozaur apeluje w ONZ do światowych przywódców, by nie opowiadali się za wyginięciem

27.10.2021, 08:47aktualizacja: 27.10.2021, 08:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowy film krótkometrażowy z udziałem światowych gwiazd podkreśla wagę kryzysu klimatycznego.

NOWY JORK, 27 października 2021 r. /PRNewswire/ -- Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) sprowadza groźnego, mówiącego dinozaura do siedziby ONZ, aby zaapelować o więcej działań na rzecz klimatu ze strony światowych przywódców - oto temat filmu krótkometrażowego, który został dziś zaprezentowany jako główny element najnowszej kampanii „Nie opowiadajcie się za wyginięciem”.

Wpadając do kultowej Sali Zgromadzenia Ogólnego, słynącej z historycznych przemówień przywódców z całego świata, imponujący dinozaur wygłasza do publiczności zszokowanych i oszołomionych dyplomatów i dygnitarzy słowa, że „nadszedł czas, aby ludzie przestali szukać wymówek i zaczęli wprowadzać zmiany”, aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.

„My przynajmniej mieliśmy asteroidę - ostrzega dinozaur, odnosząc się do popularnej teorii wyjaśniającej wyginięcie dinozaurów 70 milionów lat temu. - A jaka jest wasza wymówka?”.

Jest to pierwszy w historii film nakręcony na terenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ przy użyciu komputerowo generowanych obrazów (CGI), w którym światowe gwiazdy wcielają się w dinozaura w wielu językach, włączając w to aktorów Jacka Blacka (angielski), Eizę González (hiszpański), Nikolaja Costera-Waldau (duński) i Aïssę Maïgę (francuski).

Następnie dinozaur zwraca uwagę na to, jak wsparcie finansowe dla paliw kopalnych poprzez subsydia - pieniądze podatników, które pomagają utrzymać niskie koszty węgla, ropy i gazu dla konsumentów - jest irracjonalne i nielogiczne w obliczu zmieniającego się klimatu.

„Wyobraźcie sobie wszystkie inne rzeczy, które moglibyście zdziałać za te pieniądze. Na całym świecie ludzie żyją w ubóstwie. Czy nie wydaje się wam, że pomaganie im miałoby więcej sensu niż... finansowanie zagłady całego waszego gatunku?” - mówi dinozaur.

„Film jest zabawny i interesujący, jednakże kwestie, które porusza, są jak najbardziej poważne - powiedziała Ulrika Modéer, szefowa Biura Stosunków Zewnętrznych i Rzecznictwa UNDP. - Sekretarz Generalny ONZ nazwał kryzys klimatyczny >>kodem czerwonym dla ludzkości<<. Chcemy, aby film bawił, ale jednocześnie uświadomił, jak krytyczna jest sytuacja. Świat musi przyspieszyć działania na rzecz klimatu, jeśli ma nam się udać zachować bezpieczeństwo planety dla przyszłych pokoleń”.

Kampania i film UNDP „Nie opowiadajcie się za wyginięciem” mają za zadanie zwrócenie uwagi na dopłaty do paliw kopalnych oraz na to, w jaki sposób niwelują one znaczący postęp w kierunku zakończenia zmian klimatycznych i napędzają nierówności, przynosząc korzyści bogatym.

Badania UNDP opublikowane jako część kampanii ujawniają, że świat wydaje zawrotną sumę 423 miliardów dolarów rocznie na dopłaty do paliw kopalnych dla konsumentów - ropy, energii elektrycznej, która jest generowana przez spalanie innych paliw kopalnych, gazu i węgla.

Środki te mogłyby pokryć koszt szczepionki COVID-19 dla każdej osoby na świecie bądź sfinansować trzykrotność rocznej kwoty potrzebnej do zlikwidowania skrajnego ubóstwa na świecie.

Kampania i film mają nadzieję uczynić bardziej przystępnymi skomplikowane i techniczne kwestie związane z subsydiami na paliwa kopalne i kryzysem klimatycznym. Celem jest zarówno edukacja, jak i oddanie głosu ludziom na całym świecie poprzez różnorodne działania, do których podjęcia zaproszona jest publiczność.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.dontchooseextinction.com.

Materiały do pobrania: https://www.dropbox.com/sh/zbq5r4pwdu682t2/AACr4e3mMcZ--Ftnd4nGUa0Xa?dl=0

Zobacz film na Youtube:

Język angielski: https://youtu.be/VaTgTiUhEJg

Język francuski: https://youtu.be/bTQXiWwH6eY

Język hiszpański: https://youtu.be/7j3kuPLwhXM

UNDP współpracuje z przedstawicielami wszystkich szczebli społeczeństwa, wspierając budowanie narodów, które mogą przetrwać kryzys oraz napędzać i podtrzymywać rodzaj wzrostu, który poprawia jakość życia każdego. Działając na miejscu w ponad 170 krajach i terytoriach, oferuje międzynarodową perspektywę i znajomość lokalnych realiów, aby poprawiać sytuację ludzi i budować odporne społeczności.

Więcej informacji na stronie undp.org lub pod adresem @UNDP

Materiał filmowy - https://mma.prnewswire.com/media/1668491/Dont_Choose_Extinction.mp4 

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/998273/UNDP_Logo.jpg

Źródło: United Nations Development Programme

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.10.2021, 08:47
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ